راهنمای غذا دادن به نوزاد 6 ماهه

Posted in کودکان - تغذیه کودک

( 13 Votes )

‌تغذیه شیرخواران همواره دغدغه والدین بوده است. تا ۶ ماهگی شیر مادر بهترین و کامل‌ترین غذا برای شیرخواران است و کلیه نیازهای تغذیه‌ای شیرخوار را تامین می‌کند. تنها نیاز به مصرف قطره مولتی ویتامین است، اما مشکل از زمانی آغاز می‌شود که کودک نیاز به غذاهای دیگر پیدا می‌کند. زیرا بعد از ۶ ماهگی نیازهای غذایی شیرخوار به تنهایی با شیر برآورده نمی‌شود و لازم است علاوه بر شیر مادر، تغذیه کودک با غذاهای نیمه‌جامد نیز شروع شود.
شروع غذای کمکی معمولا با فرنی آغاز می‌شود. بعد از فرنی، تغذیه کمکی کودک حریره بادام و پوره سیب‌زمینی است. پس از آن می‌توان سوپ را به غذای کودک اضافه کرد. برای تنوع بخشیدن به غذای کودک باید هرچند روز یک بار مواد تشکیل‌دهنده سوپ را تغییر داد. جو، بلغور، گندم و رشته‌فرنگی از موادی است که می‌توان به سوپ اضافه کرد افزودن یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع به سوپ نیز مفید است.
در ۹
ماهگی می‌توان حبوبات را نیز به سوپ شیرخوار اضافه کرد. بهتر است تغذیه حبوبات را از عدس و ماش که هضم آسان‌تری دارند شروع کرد. آب میوه را نیز از اواخر این ماه می‌توان به کودک داد.
تا قبل از یک سالگی باید از دادن کیوی، توت سفید، توت فرنگی، تمشک، خربزه، آلبالو و گیلاس به بچه خودداری کنید، زیرا ممکن است موجب حساسیت در او ‌شود.
دادن پنیر، سفیده تخم‌مرغ، شکلات، میگو، فلفل و ادویه‌جات، ترشی‌ها، نمک، نوشابه‌های گازدار، آب میوه‌های صنعتی، لپه، نخود اسفناج و کلم نیز در این زمان توصیه نمی‌شود.
مصرف دانه کشمش، دانه انگور، ذرت، تکه‌های سوسیس، آجیل، تکه‌های سفت و خام سبزی‌ها مثل هویج و تکه‌های گوشت نیز این خطر را دارد که داخل گلوی شیرخوار بپرد و باعث خفگی او شود.
● ۱۰
فرمان برای تغذیه تکمیلی
۱)
غذا را از مقدار کم شروع کنید و بتدریج بر مقدار آن بیفزایید.
۲)
مواد غذایی از نظر تنوع و جنس باید بتدریج به غذای شیرخوار اضافه شود.
۳)
در شروع تغذیه تکمیلی باید غذا را رقیق درست کنید به طوری که غلظت آن تنها کمی‌ بیشتر از شیر مادر باشد.
۴)
همیشه در ابتدا از یک نوع غذای ساده شروع کنید و سپس بتدریج مخلوطی از چند نوع غذا به کودک بدهید.
۵)
سپس بتدریج بر غلظت غذا اضافه کنید. این کار موجب می‌شود شیرخوار کم‌کم جویدن غذا را یاد بگیرد.
۶)
اگر شیرخوار به غذای خاصی بی‌میل بود، در دادن آن پافشاری نکنید. می‌توانید برای یک تا دو هفته آن غذا را حذف کنید و بعد مجدد غذا را به او بدهید.
۷)
در غذا دادن به شیرخوار باید حوصله و وقت کافی بگذارید و با آرامش به کودک غذا بدهید.‌
۸)
بهتر است بین اضافه کردن مواد غذایی مختلف حدود یک هفته فاصله‌گذاری کنید.حسن‌این کار این است که اگر کودک نسبت به آن غذا حساسیت داشت مشخص می‌شود و می‌توان آن غذا را حذف کرد.
۹)
توجه داشته باشید که تا پایان ۱۲ ماهگی، غذای اصلی شیرخوار هنوز شیر مادر است. بنابراین تغذیه با شیر مادر را به طور مکرر و برحسب تقاضا و تمایل شیرخوار در تمام مدت شب و روز ادامه دهید.
۱۰)
پس از چند ماه از شروع تغذیه تکمیلی این نکته را رعایت کنید که یک نوع غذا در وعده‌های متوالی، کودک را از آن غذا رو گردان می‌کند. پس تنوع را در وعده‌های غذایی او رعایت کنید.

روزنامه جام جم

نظرات 

 
0 بچهفرزانه چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۸:۰۵
ba salam man ye pesare 9.5 mahe daram vaznesh 8.200 va 7mahegi donya omade shere mano 4 ya 5 bar dar rooz va be modate 6 min mekhore va ghaza komaki ham kam mekhore har vade 10 ghashghe chaee khori kami negarane vaznesh va residane anvae vitaminha behesh hastam.morede dege in hast ke ma dar iran zendegi nemekonim inja be bache ghatre ahan nemedan in khatari bara bache man nadare? darkhast ham mekonam megan na lazem nist.kami ham rango ro bacham zarde lotfan rahnamaim konin ba tashakorrrrrrr
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ به سئوال فرزانهمدیریت سایت جمعه ۰۷ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۰۷:۰۸
ببین عزیزم کودکان نارس منحنی رشد خودشون رو دنبال میکنند اگر روی منحنی رشد است که مشکلی نیست.در ضمن اهن اجباری نیست "آد" است که اجباریست مطمئن باش اگر مشکلی باشد دکتر اقدامات لازم را میکند.اما اگر باز هم نگرانی میتوانی با یک متخصص اطفال در ایران ارتباط برقرار کنی و مشکلت رو بپرسی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 کودک بد غذافرزانه يكشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۷:۱۳
با سلام من کودک 7 ماهه ای دارم که بسیار بد غذا می خورد نمی دانم باید چه رفتاری با او داشته باشم هنگامی که قاشق را به او نزدیک می کنمدهانش را می بندد و لبهایش را به هم می فشارد. لطفا من را راهنمایی کنید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت