راهنمای رژیم سبزیجات

Posted in پزشکی و سلامت - رژیم های غذایی

( 3 Votes )

البته مزاياي مرغ و ماهي و لبنيات بر كسي پوشيده نيست، اما نكته قابل‌توجه نقش كمرنگ مصرف سبزيجات در رژيم غذايي خانواده‌ها است. شايد پروسه خريد، پاك كردن و شستن سبزيجات به‌ويژه در هفته‌‌هاي اخير كه احتمال ابتلا به وبا نيز افزايش يافته است، آنقدر مقوله پيچيده و وقت‌گيري است كه باعث شده اغلب ما به طور كلي قيد مصرف سبزيجات را بزنيم و اين منبع غذايي سرشار از انواع ويتامين‌ها را از وعده غذايي‌مان حذف كنيم . البته اگر شانس داشتن يك همسر كدبانو يا يك مادر خانه‌دار را در خانواده داشته باشيد هرگز لذت خوردن سبزي تازه به همراه غذا را از دست نمي‌دهيد.
فوايد بي‌شمار سبزيجات بر كسي پوشيده نيست، اما شايد همان بحث طولاني بودن خريد تا مصرف آن نقش سبزيجات را در رژيم غذايي خانواده‌ها كمرنگ كرده است. در اين گزارش سعي مي‌شود شما را تا حدودي با فوايد انواع سبزي آشنا كنيم تا شايد پيچيده بودن پروسه خريد تا مصرف سبزي را به جان بخريد و اين منبع سرشار ويتامين‌ها را به سفره غذايي خود بيشتر راه بدهيد.
اولين نكته در مورد سبزيجات، ميزان كالري پايين آنها است. بنابراين به افرادي كه رژيم‌هاي لاغري مي‌گيرند مصرف سبزيجات توصيه مي‌شود.
از سوي ديگر چربي سبزيجات نيز بسيار پايين و فاقد كلسترول است، از اين رو مي‌تواند از بروز بيماري‌هاي قلبي در افراد جلوگيري كند.
سبزيجات داراي سديم پاييني هم هستند. سديم بيش از حد، باعث بروز فشار خون در افراد مي‌شود. علاوه‌بر آن سبزيجات منبع غني ويتامين‌ها و مواد معدني مي‌باشند و از بروز انواع سرطان‌ها جلوگيري كنند.
مواد فيبردار نيز به وفور در سبزي‌ها يافت مي‌شود به همين دليل مصرف سبزيجات ريسك ابتلا به سرطان روده را نيز كاهش مي‌دهد.
در زير به خواص برخي سبزي‌ها به طور اختصار اشاره مي‌شود.
كاهو
كاهو از سبزي‌هايي است كه علاوه‌بر خواص درماني، مصرف غذايي نيز دارد.
كاهو خون را صاف و تميز مي‌كند و خواب‌آور و آرام‌بخش است.
كاهو از آنجا كه داراي آهن فراوان است از طبيعي‌ترين درمان‌هاي كم‌خوني است. همچنين براي تقويت بينايي و ضعف اعصاب نيز موثر است.
كاهو ضديبوست و خشكي مزاج است و چهره را با طراوت مي‌كند.
علاوه‌بر آن كاهو ملين و ادرارآور است و براي معالجه يرقان، انسداد مجاري طحال و كبد نيز موثر است.
كلم
كلم گياهي با تنوع زياد است. كلم برگ، كلم بروكل، كلم پيچ، كلم قمري و كلم بروكلي از انواع كلم‌ها هستند.
انواع كلم منبع غني ويتامين C، A و اسيد فوليك است و عناصري مانند گوگرد، فسفر و كلسيم نيز به وفور در آن يافت مي‌شود. از مهم‌ترين خواص اين خانواده مي‌توان به تاثير آنها در پيشگيري از سرطان اشاره كرد. اين خاصيت به دليل وجود مواد آنتي اكسيدان در اين خانواده است.
مطالعات نشان مي‌دهد افرادي كه از سبزيجات خانواده كلم زياد مصرف مي‌كنند كمتر به سرطان كولون مبتلا مي‌شوند.
كرفس
كرفس گياهي است علفي. اين گياه كليه و مثانه را تميز مي‌كند و همچنين ملين است. دانشمندان معتقدند كه كرفس بهترين ماده غذايي براي جلوگيري از عفونت مجاري ادرار و بالا رفتن اسيد اوريك است.
جالب است بدانيد كرفس بوي بد دهان را نيز از بين مي‌برد. از ديگر خواص كرفس مي‌توان به خاصيت تقويت‌كنندگي معده و اعصاب اشاره كرد. همچنين خوردن كرفس حافظه را زياد و قلب را پاك مي‌كند كرفس در افزايش شير مادر نيز موثر است.
اسفناج
اسفناج از نظر داشتن ويتامين B3 بسيار غني است. همچنين حاوي مقدار زيادي آهن، كلسيم، سديم، پتاسيم، يد، مس، كلروفيل و ... دارد.
اسفناج به دليل داشتن منيزيم از پيشرفت سرطان جلوگيري مي‌كند.
اسفناج در پايين آوردن تب، رفع ورم روده كوچك، درمان يبوست، لاغر شدن و رفع تشنگي موثر است. اين سبزي همچنين هضم غذا را تسريع مي‌كند و بهترين دارو براي افرادي است كه مبتلا به كم خوني هستند.
گوجه فرنگي
گوجه‌فرنگي سرشار از ويتامين B2، B1، A و C، آب، املاح و مواد معدني از جمله كلسيم، فسفر، سديم، پتاسيم، منيزيم، آهن، مس، روي، آرسفيك و كبالت است.
مصرف گوجه‌فرنگي سبب كاهش ابتلا به سرطان لوزالمعده و پروستات مي‌شود. كيلو پن موجود در گوجه‌فرنگي مانع ايجاد كلسترول در خون مي‌شود و از اين رو از بروز حملات و بيماري‌هاي قلبي جلوگيري مي‌كند. مصرف گوجه‌فرنگي ضامن سلامت و شادابي پوست بدن به ويژه صورت است. نكته جالب اينكه گوجه‌فرنگي داروي مناسبي براي رفع عصبانيت است و مصرف مداوم آن سيستم عصبي بدن را تقويت مي‌كند. گوجه‌فرنگي به علت داشتن فيبر در كاهش وزن نيز موثر است.
فلفل
اين دسته از سبزي‌ها از فلفل سبز دلمه‌اي گرفته تا فلفل تند قرمز، داراي خواص مفيدي براي بدن هستند. افزايش جريان خون، تحريك سيستم عصبي، افزايش اشتها و رهايي از سوء هاضمه از جمله خواص اين سبزيجات است. همچنين اين گياه باعث كاهش كلسترول خون و كاهش شدت سيگنال‌هاي درد در بدن مي‌شود و از انعقاد خون در رگ‌ها نيز جلوگيري مي‌كند.
ريحان
ريحان سبزي معطر و بادشكن است. اين گياه اگر چه به عنوان سبزي خوردن يا طعم‌دهنده به غذا استفاده مي‌شود ولي خواص درماني نيز دارد.
ريحان آرامش‌دهنده اعصاب است و براي سردردهاي عصبي بسيار موثر است. همچنين گياهي نشاط‌آور است. ريحان ضد دل پيچه است و از اسهال نيز جلوگيري مي‌كند.
نگهداري سبزيجات
براي آنكه سبزيجات شما از جمله كاهو زرد و پلاسيده نشود. جايگاه مخصوص نگهداري سبزيجات را در يخچال با حوله كاغذي يا دستمال سفيد بپوشانيد. كاغذ رطوبت اضافه را جذب كرد و سبزيجات و ميوه‌ها را براي مدت بيشتري تازه نگه مي‌دارد. يا چند قطعه اسفنج خشك در قسمت مخصوص سبزيجات قرار دهيد. اسفنج خشك مانند كاغذ رطوبت را جذب مي‌كند و از فاسدشدن ميوه‌ها و سبزيجات براي مدتي جلوگيري مي‌كند.
بيرون راندن حشرات از سبزيجات
براي آنكه حشرات را از سبزيجاتي مانند گل‌كلم و كلم و ... بيرون برانيد، مدت 15دقيقه آن را در آب سردي كه با چند قاشق چايخوري نمك يا سركه مخلوط كرده‌ايد، قرار دهيد.
‌بوي مطبوع سير
براي آنكه سالاد خوشمزه‌اي داشته باشيد يك حبه سير را له كرده، قبل از آنكه اجزاي سالاد را در ظرف بريزيد، سير را به اطراف ظرف بماليد، سالاد شما طعم مطبوعي از سير به خود خواهد گرفت.
گشنيز
اين سبزي نيز معطر است. خوردن گشنيز با غذا از ترش كردن جلوگيري مي‌كند و جلوي مسموميت‌هاي غذايي را مي‌گيرد. براي برطرف كردن بوي بد دهان نيز موثر است. همچنين اين سبزي ضد نفخ است و دل درد را برطرف مي‌كند. مصرف گشنيز براي دهان و دندان نيز مفيد است و درد دندان را برطرف مي‌كند.
نعناع
نعناع علاوه بر كمك به هضم غذا باعث مي‌شود افراد حالت هوشياري و بيداري خود را حفظ كنند. نعناع آرام‌بخش نيز هست.
كنگر
كنگر منبع غني پتاسيم، آهن، فولات، كلسيم، ويتامين B1، سديم و فيبر است. اين سبزي براي دستگاه گوارش مفيد است و به هضم غذا كمك مي‌كند. كبد را در برابر عفونت حفظ مي‌كند و خاصيت مسهلي نيز دارد. اين سبزي خطر ابتلا به سرطان روده باريك را كاهش مي‌دهد و پوست را نيز در برابر سرطان محافظت مي‌كند.
چغندر
چغندر سرشار از كربوهيدرات، منبع خوب پروتئين و داراي مقدار زيادي ويتامين و عناصر معدني است.
فاقد چربي و كلسترول است و منبع جذب فيبر شناخته شده است. آنتي‌اكسيدان موجود در چغندر به تقويت بافت‌هاي بدن و سلامتي پوست كمك مي‌كند. جلوي ضعف، اغتشاش در خواب، رنگ‌پريدگي و زخم‌هاي زباني را مي‌گيرد. همچنين ادرار‌آور و آرام‌كننده است. چغندر موجب تصفيه خون مي‌شود و از بيماري‌هاي قلبي نيز جلوگيري مي‌كند.
سير
قند خون را كاهش مي‌دهد، اثر سمي نيكوتين حاصل از دود سيگار را برطرف مي‌كند، كم‌كردن چربي خون، كاهش فشار خون، ضد سرطان، ضد اسهال، ضد سل ريوي، ضد آماس كبد، تسكين دردهاي قلبي، درمان واريس، ضدعفوني كننده معده، نشاط‌آور قلب، پاك‌كننده مجاري تنفسي و هزاران خاصيت ديگر از جمله فوايد بي‌شمار اين گونه سبزي است.

http://www.donya-e-eqtesad.com

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت