راهنمای استفاد از کولرهای آبی و گازی

Posted in لوازم خانگی - کولر گازی

( 1 Vote )

توصيه هاي ضروري :
ظرفيت برودتي کولرها بايد متناسب با فضاي مورداستفاده و شرايط آب و هوايي محل ( از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود.
کولرهاي بزرگتر از حد نياز تنها باعث مصرف بي مورد انرژي الکتريکي مي شوند نوع کولر را متناسب با مناطق آب و هوايي انتخاب کنيد. از کولرهاي گازي براي مناطق گرم و مرطوب و از کولرهاي آبي براي مناطق معتدل استفاده کنيد.
حتي الامکان کانال کشي کولر از کوتاه ترين مسير انجام شود. چنانچه کانالهاي کولر خارج از ساختمان قرار دارند. حتماً بايد بوسيله عايق کاري با پشم شيشه يا عايق هاي ديگر از گرم شدن کانالها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقيم نور خورشيد بر آنها جلوگيري شود . در اين مورد حتي نصب يک سايبان ساده بر روي کولر و کانالها هم موثر است.
هر چه مسير کانال کشي کولرهاي آبي پرپيچ و خم و طولاني تر باشد. فشار هوا در مسير کانالها افت پيدا کرده و جبران آن به انرژي بيشتري نياز دارد و سرماي حاصل شده نيز کمتر مي شود. لذا بايد حتي الامکان کوتاهترين مسير کانال کشي در نظر گرفته شود.
کليد بادزن (فن) در کولرهاي گازي به شما امکان مي دهد هنگام شب از دستگاه فقط براي تهويه استفاده کنيد و هزينه برق دستگاه را به ميزان زيادي کاهش مي دهد.
حتي الامکان هر ساله نسبت به تعويض پوشالهاي کولر اقدام نماييد. تميز کردن و رفع اشکالات کولر پيش از شروع به کار آن در فصل گرما؛ کارکرد کولر را بهبود بخشيده؛ مصرف انرژي آن را کاهش مي دهد و از هدر رفتن سرما نيز جلوگيري مي کند.
استفاده بي مورد و يا همزمان از وسايل خانگي گرمازا مانند: اجاق ؛ سماور؛ لامپهاي متعدد و .. باعث افزايش گرماي محل کار و سکونت مي شود و نياز به استفاده از کولر را افزايش مي دهد.
چنانچه امکان پذير باشد بايد از سيستم سرمايش موضعي استفاده گردد. به اين معني که تنها به اتاقهايي که مورد استفاده قرار مي گيرد هواي سرد را منتقل کنيم. به اين منظور مي توان دريچه هاي ورودي هوا به ساير اتاقها را مسدود کرد. سرمايش موضعي در مورد فضاهاي بزرگتر به ويژه سالنهاي کار مانند سالن مونتاژ به معني سرمايش محدوده کار کارگر مي باشد؛ به اين ترتيب نيازي به سرمايش کل فضا نخواهد بود.
در حد امکان از روشن نگه داشتن مداوم کولر در طول روز پرهيز کنيد و به ويژه تا حد امکان سعي کنيد از دور آهسته کولر استفاده کنيد تا فشار کمتري را دستگاه متحمل شود.
-
کولرهاي گازي از جمله پرمصرف ترين وسايل خانگي هستند.
-
بنابراين در صورتي که ضرورتي با استفاده از اين نوع کولرها وجود ندارد از استفاده از آنها خودداري کنيد. در صورت ضرورت استفاده از اين نوع کولرها که هزينه سنگيني را نيز در بردارند؛ بايد سعي شود تا از استفاده در ساعت پيک مصرف برق ( از نيم ساعت قبل از اذان مغرب تا 5/2 ساعت بعد از آن) که مصرف انرژي الکتريکي در شبکه برق کشور به حداکثر مي رسد؛ خودداري کرد.
-
هنگام خريد دستگاهي را انتخاب کنيد که داراي علامت استاندارد و بر چسب انرژي باشد و با توجه به برچسب انرژي داراي بالاترين درجه کارايي و بازدهي باشد.
-
کولرهاي گازي معمولاًً داراي درجه تنظيم دما (ترموستات) هستند. تنظيم دما بر روي دماي مناسب فصل گرما که بين ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتيگراد است؛ باعث مي شود تا هنگام رسيدن دماي اتاق به درجه دماي تنظيم شده؛ کولر به طور خودکار خاموش شود و بنابراين انرژي کمتري مصرف کند. در مورد کولرهاي آبي نيز؛ نصب يک ترموستات ساده در اتاقها ؛ مي تواند مقدار زيادي از مصرف انرژي را کاهش دهد.
-
براي جلوگيري از خروج سرما ؛ اطراف پنجره ها و درها را با نوارهاي درزگيري عايق بندي کنيد. استفاده از تهويه طبيعي بخصوص در شب و درز بندي منازل در طول روزهاي گرم بسيار موثر خواهد بود.
-
بهترين درجه حرارت منزل در تابستان بين 18 تا 22 درجه سانتيگراد است . از سردکردن بيش از حد محل سکونت خود خودداري کنيد.
-
در شهرهاي جنوبي کشور که داراي آب و هواي بسيار گرم و مرطوبي در تابستانها هستند وعموماً از کولرهاي گازي براي خنک کردن محيط استفاده مي شود؛ کاشتن يک اصله درخت در نزديک کولر گازي حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موجب کاهش مصرف انرژي خواهد شد. به دليل اينکه سايه درخت اولاً خود مانعي در برابر تابش نور مستقيم خورشيد مي باشد و ثانياً هواي تازه اي که توسط درخت ايجاد مي شود باعث مي گردد تا در واقع هواي پشت کولر گازي تهويه شود.
-
نصب کندانسورهاي کولر گازي در سايه باعث جلوگيري از اتلاف ميزان قابل توجهي از انرژي مصرف خواهد شد.
-
در صورت امکان کولر گازي خود را در مسير باد نصب کنيد. زيرا اين کار بعلت کاهش فشار بر کولر باعث افزايش بازدهي آن و کاهش مصرف انرژي مي شود.
-
موارد ديگر که در افزايش کارآيي سيستم سرمايش محل سکونت و کار ما مؤثر هستند را مي توان به شرح زير بيان کرد:
-
هنگامي که درجه حرارت بيرون ساختمان از دماي داخل کمتر است. با بازکردن پنجره ها به تهويه طبيعي ساختمان کمک کنيد.
-
در روزهاي خيلي گرم ؛ با بستن در و پنجره و کشيدن پرده ها از ورود انرژي گرمايي بيشتر به داخل ساختمان جلوگيري کنيد.
-
سيستمهاي سرمايش خود را به طور منظم تميز کرده و به ويژه گرد و خاک روي کويل ها و فن ها را پاک کنيد.
-
اتاقهاي نشيمن و خواب را کمتر از ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتيگراد سرد نکنيد.

 

http://forum.mihanu.ir

نظرات 

 
0 کولر گازی سامسنگمهدی چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۷:۲۷
کولر گازی من سامسنگ مدل 2011است وراندمان پایینی دارد وکولر lgمن دریچه اش از زمان خری صا میدهد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 کولر گازی الجی مدل اینورتر تایتانمحمد شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۱:۰۵
من کولر گازی الجی مدل اینورتر تایتان دارم و ازش راضیم ماشاالله خوب خنک می کنه و اصلا صدا نداره
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: کولر گازی الجی مدل اینورتر تایتانمدیریت سایت شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۶:۵۳
کولر گازی الجی مدل اینورتر تایتان جزء جدیترین و پیشرفته ترین کولرهای گازی در دنیاست که قدرت مناسب و مصرف برق کمی داره که تا 60 درصد در مصرف برق صرفه جویی داره ولی این رو هم مد نظر قرار بدین که قیمت اولیه خرید اون بالاست.
اگه دوستان دقیقا قیمت و مدلی رو هم خریدن اعلام کنند ممنون میشم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 اسنوارضا کریمی دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ، ساعت ۰۸:۲۶
من به شخصه کولرهای گازی نوع
اسپیلت شرکت اسنوا رو توصیه می کنم. هم نسبت به برندهای خارجی مشابه قیمت مقرون به صرفه تری دارند
هم از کیفیت بسیار قابل قبولی برخوردار هستند.

و از همه مهمتر اینکه حمایت از تولید ملی هست... خرید بیشتر از اسنوا یعنی نیاز به نیروی کار بیشتر اسنوا...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت