راهنمای انتخاب و خرید کفش مناسب

Posted in زنان - کیف و کفش

( 2 Votes )

1- سعی كنید خرید كفش را در انتهای روز انجام دهید چون در طول روز و پیاده‌روی پا ورم می‌كند و بزرگ‌تر می‌شود.
2 -از خرید كفش‌های با كفی بسیار ضخیم یا پاشنه بلند پرهیز كنید.

3- كف زیر كفش نباید صاف باشد بلكه باید آجدار بوده تا از لیز خوردن جلوگیری كند. كفشی كه كف آن لغزنده و سُر است، كفش مناسبی نیست.

4- قالب كفش‌های مختلف متفاوت است بنابراین به صرف سایز كفش، آن را نخرید.

5 -بهترین قالب كفش مدلی است كه یك تا 2‌سانتی‌متر پاشنه داشته و قسمت جلویی آن گرد باشد.

6 -بدترین مدل كفش مدلی است كه بیش از 3‌سانتی‌متر پاشنه داشته و نوك‌تیز باشد.

7 -كفش‌ باید انعطاف لازم را داشته باشد زیرا حالت سفتی در آن مانع راه رفتن طبیعی شده و باعث ایجاد پینه و میخچه در پا می‌شود.

8 -هرگز كفشی را كه تنگ است به خیال اینكه جا باز می‌كند، نخرید.

9 -صندل‌های لاانگشتی كه در فصل تابستان بسیار متداول می‌شود، انتخاب بسیار بدی است زیرا پوشیدن این مدل‌ها باعث تغییر در نحوه حركات عادی و طبیعی شده و در نهایت به پاها و زانو آسیب می‌رسانند.

10 -كفش‌های روباز، مچ پا را نگه نمی‌دارد. این كفش‌ها به خصوص برای كودكان ایمنی چندانی ندارند.

11-قسمت جلویی كفش كه فضای لازم برای حفظ انگشتان را تامین می‌كند، باید گرد باشد. مدل‌های به اصطلاح نوك تیز فضای كمی‌را برای انگشتان تامین می‌كنند و به همین علت توصیه نمی‌شود.

12- توجه داشته باشید فضای اضافی جلوی كفش باعث می‌شود كه پا درون آن بلغزد و تاول بزند. بهتر است بین نوك ‌بلندترین انگشت پا و نوك كفش حدود یك سانتی‌متر فاصله باشد.

13 -جنس رویه كفش بسیار مهم است. بهترین رویه برای كفش، همان رویه چرم طبیعی است. چرم طبیعی، به علت دارا‌بودن منافذ طبیعی در بافتش، امكان تبادل هوا میان بیرون و داخل كفش را فراهم می‌كند. رویه مصنوعی به علت عدم تبادل هوا، باعث بوی بد پا و عرق كردن بیش از حد آن می‌‌شود.

گردآوری: گروه سبک رندگی سیمرغ

www.seemorgh.com/lifestyle

منبع:ashura.ir

▪ از سنین خردسالی باید پای كودك را با كفشی مناسب آشنا كرد تا او اولین گام هایش را درست بردارد. پای كودك گوشتی است. او نیاز به كفشی دارد كه پاشنه اش سفت و ساق دار باشد تا مچ پایش را دربگیرد. 
بدین طریق كودك موقع راه رفتن محكم قدم برمی دارد. از نظر پزشكان متخصص استفاده از كفی طبی در افرادی كه تغییر شكل آنها هنوز به صورت ثابت درنیامده است، مفید است. یعنی در كودكان با استفاده از كفی طبی می توان صافی كف پا، پای طاقدیسی، انحراف پاشنه و انحراف زانوها به طرفین را اصلاح كرد. 
در سنین بالاتر نیز كفی اثر نگهداری دارد. برهمین اساس، افراد نیازمند به استفاده از كفیهای طبی شامل موارد زیر می شوند: 
۱) افراد دارای ناهنجاری های متحرك، برای اصلاح (صافی كف پا در كودكان
۲) افراد دارای ناهنجاری های ثابت برای كاهش درد و توزیع فشار. 
۳) افراد دارای پاهای دردناك برای كاهش درد (خار پاشنه و التهاب كیسه زلالی زیرپاشنه.
۴) برای جلوگیری از تغییر شكل. 
اگر این كفیها برای كودكان در سنین ۷ تا ۱۲ سال كه كف پای آنها درحال شكل گیری است، مورد استفاده قرار گیرد حاصل آن برخورداری از كف پایی استاندارد تا آخر عمر است. بعلاوه این كفیها درباره زنان باردار كه در یك دوره ۶ ماهه با اضافه وزن تحمیلی روبه رو هستند، توصیه می شود. 
▪ وزن بدن انسان درون كفش باید سه قسمت شود.

۵۰ تای آن در پاشنه و ۵۰ تای دیگر در «متاتارسال» چپ و راست (استخوان های بندهای كف پا) بطور مساوی تقسیم شود. برای چنین تقسیمی كفی هایی وجود دارد كه دارای گودی و پاشنه است و به راحتی در كفش تعبیه می شود. 
در انتهای پاشنه های هریك از ما كپسول های چربی وجود دارد كه كاسته و خرده شدن آنها باعث ابتلای پا به خارپاشنه می شود. 
ما با تهیه كفی های مناسب بار اضافی وزن را از اینجاها برداشته و بین كناره های پا تقسیم می كنیم. امروزه ما كفی ها را كوتاه تر كرده ایم تا راحت تر درون كفش ها جاسازی شود.

دراین كفی ها قسمتی كه فشار بدن را تحمل می كند بسیار نرم است. بخشی كه خستگی پا را در می كند نیز مشخص شده و باعث لذت بردن فرد هنگام راه رفتن می شود. بخشی از این كفی نیز به تقسیم وزن بدناختصاص دارد. 
▪ وظیفه هركفی كفش باید این باشد كه انواع ناهنجاری های بدن و یا الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح كند. این كفیها تنها به منظور تصحیح صافی كف پا به كار گرفته نمی شوند؛ بلكه هدف اصلی آنها راحت تر كردن ایستادن، راه رفتن و دویدن است. 
به این ترتیب كه به مقدار بسیار كمی، زاویه هایی را كه در آنها به پا ضربه می خورد، تغییر می دهند. هر شخصی با مقدار مشخصی از یك لایه نرم در كف پای خود متولد می شود. این لایه بالشتكی به صورت طبیعی امواج ضربه ای را كه به كف پا وارد می شوند، ملایم تر كرده و به شیوه ای مناسب به كل پا اعمال می كند. متاسفانه با افزایش سن افراد این لایه طبیعی در طول زمان اثر خود را از دست داده و تحلیل می رود. 
كفیها از نظر جنس به ۳ دسته كفیهای نرم، كفیهای نیمه سخت و كفیهای سخت تقسیم می شوند. كفیها از نظر شكل و ساختار نیز به انواع مختلف مثل كفی با حمایت كننده قوسی طولی، كفی با پد متاتارسال (برای صافی قوس عرضی و درد انتهایی استخوان كف پایی)، كفی با بالابر پاشنه (برای كسانی كه قد كوتاهی دارند) تقسیم می شوند. 
كفیهای مواج بیشتر برای رفع خستگی و جلوگیری از اعمال فشار به پاها استفاده می شوند و موارد استفاده درمانی آنها محدود است و كفیهای دیگر نیز بسته به نوع عارضه به صورت خاص مورد استفاده قرار می گیرند. 
گفتنی است، كفیهای طبی غیرمواج در رفع خستگی مفید نیستند یا جذب شوك و امثال آنها را انجام نمی دهند و درعین حال كفیهای مواج برای اصلاح تغییر شكل مثل صافی كف پا، نمی توانند كاربرد داشته باشند. 
كفیهای مواج خود به دو دسته عمومی و طبی برای پاهای خاص تقسیم می شوند. در نوع عمومی، این كفیها كار پمپاژ خون، تقسیم وزن بدن در سطح كف پا و جذب شوكها را انجام می دهند و نوع پاهای خاص این كفیها نیز برای ۳ دسته از افراد، یعنی كسانی كه دارای خار پاشنه (زایده ای درقسمت جلوی استخوان پاشنه) هستند و هنگام راه رفتن، احساس درد در پاشنه می كنند یا افت قوس طولی پا دارند و همچنین برای استفاده، در بخش علمی تكمیلی در ارتوپدی و توانبخشی توصیه می شود. بعلاوه كفیهای مواج به واسطه جریان مواد سیال بر نقاط واكنش كف پا تاثیر می گذارند و با ماهیچه، رگها و تاندون ها سروكار دارند. 
در كفش های تیز كوچكترین ضربه كه به كفش وارد شود مستقیماً به كمر منتقل می گردد. درحالی كه در كفش های نوك گرد این ضربه ها گرفته می شود. 
در یك كفش مناسب پاشنه و پنجه كفش باید گرد و خورده شود تا فشار را كم كند و انرژی زیادی از فرد هنگام راه رفتن گرفته نشود. نصب یك قالب مناسب در كفشی با این مشخصات باعث می شود فرد احساس كند كه در منزل نشسته و با غلتاندن پاهایش بر روی وردنه وریدهای پایش را استراحت می دهد. 
خوشبختانه در كشور ما چرم های مرغوبی برای ساخت كفی وجود دارد كه عرق پا را می گیرد. نوع دیگری از چرم ها به محض خروج كفی از كفش و در معرض هوا قرار گرفتن آن باكتری های موجود در كفی كشته می شوند. 
وقتی راحت تر راه می رویم، چون بستر نرمی برای پاهای خود ایجاد كرده ایم، طبیعتاً دیرتر خسته می شویم. پس اگر به علت شغل یا حرفه خود باید ایستاده باشیم تسریع در گردش خون، انرژی و روح كافی را در كالبدمان می دمد.

هنگام شب با خواب شیرین و راحتی روبه رو شده كه خود در آرامش جسمی و روحی نقش بسزایی دارد. بدین ترتیب، كارگران دركار محوله به علت سرحالی، كارشان را دقیق تر تحویل كارفرما می دهند، معلمان انتقالدانش بهتری داشته و پلیس ها نیز دیرتر خسته خواهند شد و به این علت است كه كفیهای طبی (بخصوص نوعمواج آن) برای برخورداری از انرژی بیشتر و افزایش كارایی روزانه توصیه می شوند. 
● كفش مناسب 
برای انتخاب كفش مناسب باید نكاتی را درنظر بگیریم: طول كفش باید با طول پای فرد همخوانی داشته باشد و چند میلی متر بزرگتر از پای فرد باشد. 
پهنای كفش در قسمت جلو به اندازه پهنای قوس عرض باشد تا پا بتواند براحتی در داخل آن قرار گیرد. 
كفش بچه ها فاقد پاشنه باشد و كفش بزرگ ترها حتماً پاشنه داشته باشد و در نهایت ارتفاع پاشنه از ۳ سانتی متر برای آقایان و ۴ سانتی متر برای خانمها بلندتر نباشد.

محققان با تاكید براین كه اندازه مناسب كفش موجب سلامت پا می شود، توصیه می كنند، هنگام خرید كفش فقط به مد توجه نكنید. با افزایش سن، پاها پهن تر و درازتر شده و از ضخامت بافت های كف پا نیز كاسته می شود. همچنین استفاده مداوم از كفش نامناسب به تدریج قوس كف پا را از بین می برد و موجب سفت شدن پاها می شود. متخصصان معتقدند، اگر طول كفش كافی نباشد، شكل پا عوض می شود و ممكن است اعصاب پا تحت فشار قرار گیرد یا در آن میخچه یا سایر ضایعات پوستی ایجاد شود. همیشه باید جلوی كفش حدود یك سانتی متر از انتهای آخرین انگشت خالی باشد و انگشتان پا را بتوان در كفش كمی حركت داد. 
● عوارض استفاده از كفش های غیراستاندارد 
▪ مراقب باشید هنگام خرید كفش قبل از اینكه به رنگ، مدل و مد روز بودن آن توجه كنیم بهتر است استاندارد بودن آن را مدنظر قرار دهیم. در كفش استاندارد رویه آن سبك، نرم و كوتاه است و پاشنه آنها بین یك تا سهسانتیمتر ارتفاع دارد. 
جنس كفش های استاندارد چرم و یا نخ كتان است و قوس كفی آن متناسب با قوس كف پاست. 
افرادی كه از كفشهای پاشنه بلند و غیراستاندارد استفاده می كنند به مرور زمان به عوارضی چون قوس زانو، كمردرد و ناراحتی های پوستی چون میخچه مبتلا می شوند. 
توصیه می شود پس از راه رفتن طولانی و قرار گرفتن پا برای ساعتهای متمادی در كفش، پاها را با آب ولرم و صابون، بشوییم و كاملا خشك كنیم و كف پا را روی یك وردنه تا چند دقیقه حركت دهیم تا خون در آن گردش یابد. 
● آیا در هر نوع كفشی می توان از كفی های طبی استفاده كرد؟ 
▪ خیر. كفش خریداری شده باید ویژگی های خاصی داشته باشد. امروزه تولید كننده ها دنبال مد و جنس ارزان قیمت هستند. كفش تولید شده فضای مناسبی برای نصب كفی های طبی ندارند و از كفش بیرون می زنند. كفشباید با رعایت اصول پزشكی ساخته شود و قالب طبی آن نیز توسط یك صنعت كار تهیه و در كفش تعبیه گردد. البته كفش های طبی حتماً نباید دارای رویه چرمی باشند. ما می توانیم از رویه های پارچه ای همگام با مد برای تهیه كفش مناسب استفاده كنیم. حتی متقاضی می تواند از روی ژورنال مدل موردنظرش را انتخاب نماید. 
اكثر مدل های كفش های طبی یكنواخت و شبیه بهم است. خوشبختانه ما در كشور این توانایی را داریم كه با استفاده از صنعت كاران متخصص مدل هایی مناسب با خواسته مشتریان تهیه و در اختیارشان قرار دهیم. فقط با حمایت از سوی دولت و تعیین جایی مناسب برای گرد آمدن این صنعت كاران می توانیم جلوی رشد بسیاری از بیماری های ناشی از پارا بگیریم و راه رفتن را برای همگان دلپذیر سازیم. 
● برای توسعه این رشته و تشویق مردم به پوشیدن كفش مناسب چه پیشنهادی دارید؟ 
▪ خوشبختانه كشور ما دارای اساتید با تجربه و زبردستی است كه در زمینه دوزندگی كفش مناسب و طبی در جهان حرف اول را می زنند. ما استادی داریم كه كفشهایش فاقد چسب و دوخت است و كسی همپای او در جهانوجود ندارد. 
متاسفانه جوانان با این هنر غریبه هستند و از آن استقبال نمی كنند اگر بیمارستانها یا دولت فضای مناسبی را در اختیارمان قرار دهند ما خواهیم توانست با آموزش هنرجویان جوان این صنعت را در كشور همه گیر سازیم و باتولید كفش های مناسب كه در آن اصول آناتومی پا رعایت شده باشد جلوی بسیاری از بیماری ها را بگیریم.

فتانه راحمی پور برخی تصور می‌كنند كه از روی كفش یك نفر می‌توان شخصیت و میزان اهمیتی آن شخص برای خود قائل است را فهمید و به آن می‌گویند: <طالع‌بینی كفشی! شما چه طور آیا تا به حال به این فكر افتاده‌اید كه اول از همه به حرف قلب دومتان گوش بدهید و بعد زبان كفش‌هایی را كه پشت ویترین‌هاست بشنوید.‌ داخل مغازه كه می‌شوید، كفش‌های زیادی از گوشه و كنار به شما چشمك می‌زنند: مدل ماندانا، كاپوچینو، لونا، ریو، رویال، سیندرلا...! نمی‌دانید كدامشان دقیقا همان است كه باید نگه دارنده قلب دوم شما باشد... قدیم‌ها به كفش یا می‌گفتند موزه یا چارق و مشكلی هم برای انتخاب كفش نداشتند چون كفش هم مثل سایر چیزها ساده بود و از آن بیشتر برای محافظت از پا استفاده می‌كردند تا وسیله‌ای برای زیبایی و وقار و جلوه دادن به لباس.اما به هر صورت حالا باید انتخاب كنید.
۱) انواع كفش
این روزها خرید كفش عذابی شده برای همه. آن‌قدر اسم‌های مختلف روی كفش‌ها گذاشته‌اند كه خریدار گیج می‌شود. هیچ دو مغازه‌ای را نمی‌بینید كه یك اسم مشترك بر روی یك كفش گذاشته باشند. به گفته خود فروشندگان كفش، اسامی كه بر روی كفش‌ها و مدل‌های آن گذاشته می‌شود استاندارد خاصی ندارد و هر فروشنده بر اساس سلیقه خودش از اسامی خارجی- كه گاه هیچ ربطی هم به كفش ندارد استفاده می‌كنند- و یا از اسم‌های ایرانی استفاده می‌كنند.

اما لااقل تمام فروشندگان در مورد انواع كفش‌ها با هم توافق دارند. كفش‌ها از حالت اسپورت یا پاشنه تخت (ورزشی/ كفش مناسب پیاده‌روی) شروع می‌شوند تا می‌رسند به كفش‌های پاشنه‌دار( مناسب برای مهمانی) كه از ۳ سانتی شروع می‌شود تا به ۵ سانتی، ۷ سانتی و ۱۰ سانتی (پاریسی.) تازگی ها هم كه ظاهرا كفش‌های ۱۱ سانت و نیمی به بازار آمده؛ خدا به داد آن خانمی برسد كه می‌خواهد در مهمانی تعادل خود را با این كفش‌ها حفظ كند. چكمه (بوت)، نیم‌چكمه (نیم‌بوت) و صندل هم از انواع دیگر كفش‌ها هستند. در این میان كفش‌های اسپورت و چكمه‌ها و نیم‌چكمه‌ها هم دارای انواع مختلف هستند از بندی گرفته تا چسبی و زیپی.

۲) كفش‌های مهندسی‌ساز
باور كنید یا نه اما كفش‌سازی هم به نوعی مهندسی شبیه است. درست كردن كفش، به گفته یكی از فروشندگان: <نوعی مهندسی‌سازی است. من‌درآوردی نیست. برای اینكه كفش پا را نزند كافی نیست كه رویه‌اش چرم باشد، باید قالبش خوب باشد و پاشنه‌اش استاندارد این قالب. الان در ایران همه فقط به فكر كسب سود هستند مثلا قالب پاشنه سه سانت می‌آورند و زیر آن پاشنه پنج سانت می‌زنند چون هماهنگی ندارد پای شما را می‌زند و چون نمی‌دانید فكر می‌كنید به خاطر جنس رویه كفش است. علت عدم رعایت استاندارد هم خود مشتری‌ها هستند كسانی كه با بی‌توجهی خودشان بعضی از فروشنده‌ها را به این فكر می‌اندازند كه از شگردهای فروشندگی استفاده كنند و ۷ سانت را ۵ سانت معرفی كنند و یا كفی بگذارند تا كفش به فرم پای مشتری در بیاید.
۳) برای خریدكفش مناسب به یاد داشته باشید:
برای اینكه با اندازه كفشتان مشكل پیدا نكنید،‌سعی كنید كفش خود را در پایان روز خریداری كنید. هیچ وقت كفشی نخرید كه روی بخیه‌های آن برآمده شده باشد. این را به خاطر داشته باشید كه در كفشی كه خریداری می كنید باید بین بلندترین انگشت پا ونوك كفش حداقل یك سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد. هنگام خریداری كفش هر دو لنگه كفش را بپوشید تا مطمئن شوید كه هر دو پاشنه آن كاملا روی زمین قرار می‌گیرد. بهتر است دو لنگه كفش را از پشت روی یكدیگر قرار دهید تا بلندی انها را با یكدیگر اندازه بگیرید.یكی از نكاتی كه شاید اغلب در هنگام خرید كفش فراموش می‌شود، توجه به بالای بخیه‌های كفش است كه باید كاملا صاف باشد و خوب چرخ‌كاری شده باشد،در غیر این صورت معلوم است كه كفش مرغوبیت نداشته و عمرش كوتاه‌تر از حد معمول است. بد نیست اگر بدانید كه كفی كفش نقش مهمی در راحتی پای شما ایفا می‌كند پس اگر بتوانید كفی كفش را به راحتی پایین بكشید نشانه این است كه كارخانه سازنده كفش از چسب مرغوبی استفاده نكرده است.

هیچ‌گاه كفشی را كه هنگام خم كردن چروك می‌خورد نخرید. اگر انگشت خود را به قسمت اطراف داخلی كف كفش بكشید و برآمدگی حس كنید، نشان‌دهنده این است كه از میخ‌ها به درستی استفاده نشده است.
و اما بهار و تابستان نزدیك است و اغلب مردم عادت دارند برای فرار از گرما صندل بخرند. هرچه صندل ساده‌تر باشد بیشتر از ان استفاده خواهید كرد.اگر قصد خرید صندل بنددار دارید یادتان باشد كه بندها نباید وسیله نگه داشتن صندل در پایتان باشد.

صندل‌هایی بخرید كه كفه آن دارای پل حمایت‌كننده باشد. در مورد صندل‌ها آن چه مورد اهمیت است، كفه آن است كه باید محكم و در عین حال نرم باشد. در ضمن به امید سیندرلا شدن دمپایی یا صندل‌های تنگ را به زور پا نكنید، زیرا این كار نه تنها سودی ندارد بلكه بعد از مدت كوتاهی باعث می‌شود پنجه پای شما فرم اصلی خود را از دست داده و حتی پهن‌تر از قبل خواهد شد. در آخر و به‌عنوان یك توصیه برای زمستان،‌بهتر است با چكمه‌های خود جوراب نازك نپوشید و همواره از جوراب‌های كلفت و مات استفاده كنید.
۴) كفش‌های میرزا نوروز
به هر حال چه یك كفش را خیلی دوست داشته باشید و به قولی همچون میرزا نوروز كفشی به جانتان بسته باشد و چه نه باید بدانید كه كفش هم عمر مفید دارد و بعد از مدتی خراب می‌شود و باید آن را دور بیاندازید و به فكر كفش نو باشید. كفش‌هایی كه معمولا برای رفت و آمد در خیابان و پیاده‌روی پوشیده می‌شوند، تقریبا ۶ ماه -‌كمی بیشتر یا كمتر- كم دارند. البته عمر كفش بستگی مستقیم با نحوه پوشیدن كفش و میزان فعالیت روزانه دارد اما عموما بهترین این كفش‌ها برای مدت ۶ ماه و طی مسافت ۴۸۰ تا ۸۰۰ كیلومتر ساخته شده‌اند. یك مورد قابل‌توجه دیگر كه تاثیر مهمی در عمر كفش دارد وزن شماست. هرچه وزن بدن بالاتر باشد به همان میزان نیز فشار بیشتری به پا و طبعا به كفش‌ها وارد می‌شود و معمولا كفش افراد سنگین وزن زودتر از سایرین خراب می‌شود. ‌ در برخی موارد می‌توان كفش‌ها را دور نیانداخت و آنها را تعمیر كرد، مثلا اگر بتوان تخته كفش را تعمیر كرد، یا اگر زیپ كفش یا نیم‌چكمه‌تان شكسته باشد و یا بخیه‌های كفش كنده شده باشد. اما كفش را باید دور بیاندازید اگر لكه‌ای بر روی آن ایجاد شده باشد كه برطرف نمی‌گردد یا سوراخی به روی آن ایجاد شده باشد و یا تخته كائوچویی كفش شكسته باشد.
بابک نامی

راهنماي خريد کفش

خريد يک جفت کفش، شايد کار ساده و آساني به نظر برسد. لابد با خودتان مي‏گوييد به فروشگاه مي‏رويد و از بين انواع کفش در رنگ و طرح و مدل‏هاي مختلف، هر کدام که بيشتر خوش‏تان آمد و به دلتان نشست انتخاب مي‏کنيد و مي‏خريد، اما موضوع به همين آساني هم نيست. براي خريد يک جفت کفش مناسب، بايد به نکات مهمي توجه کرد.
کفش‏ها بيش از ساير لباس‏ها و پوشش‏ها در راحتي، شادابي و سلامت شما موثرند، بنابراين ارزش دارد که کمي‏بيشتر وقت صرف کنيد و اين کار را جدي بگيريد. 


Ùکفش مناسب
مناسب‌ترين کفش براي آقايان که بيشتر ساعات روز کفش به پا دارند، کفش چرم با منافذي براي پيشگيري از تعريق پا و کفي نرم و قابل انعطاف با پاشنه‌اي کمتر از 3 سانتيمتر براي راحتي بيشتر است. خانم‏ها هم بهتر است از کفش‏هايي که پاشنه آن کمتر از 3 سانتي‌متر است، استفاده کنند. پوشيدن کفش‏هاي نوک تيز و پاشنه بلند براي مهماني، هر چند وقت يک بار و به مدت کم اشکالي ندارد، اما به طور کلي توصيه مي‏شود پاشنه کفش بيشتر از 5 سانتي‌متر نباشد. هنگام خريد کفش براي بچه‏ها، علاوه بر موارد فوق و سليقه خود بچه، دقت کنيد بتوانند به راحتي خودشان کفش شان را بپوشند و از پايشان در بياورند. اين موضوع در ايجاد حس استقلال و اعتماد به نفس شان خيلي مهم است. 


Ùخطر کفش ‏هاي پاشنه بلند
گاهي وقت‏ها با پوشيدن يک کفش پاشنه بلند آن قدر از بلند قد شدن کاذب و موقت مان احساس رضايت مي‏کنيم که يادمان مي‏رود پوشيدن اين کفش ممکن است به سلامتي مان آسيب برساند. 
ضمن اينکه پوشيدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسيب نمي‏رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان‏هاي ستون فقرات و لگن هم آسيب وارد مي‏کند. 
وقتي شما کفش پاشنه بلند مي‏پوشيد، کمر براي جبران فشار وارد شده به پاها، قوس زيادي به خود مي‏گيرد و از حالت طبيعي خارج مي‏شود. در اين حالت فشار زيادي به ديسک‏هاي بين مهره‏اي ستون فقرات و مفصل زانو وارد مي‏شود. 
مقدار اين فشار به ارتفاع پاشنه ي کفش بستگي دارد و هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار بيشتري به عضلات، استخوان‏ها و مفاصل وارد مي‏شود. 
در مقايسه با کفش‏هاي پاشنه کوتاه، کفشي با پاشنه‏اي حدود 2/5 سانتي‌متر 22 درصد، کفشي با پاشنه 5 سانتي‌متر57درصد و کفشي که پاشنه 8 سانتي‌متري دارد 76 درصد به ديسک‏هاي بين مهره‏اي و زانو بيشتر فشار وارد مي‏کند. 
به علاوه کفش‏هاي پاشنه بلند، عضلات پشت ساق پاها را فشرده و منقبض مي‏کنند و عمليات خون‌رساني در اين عضلات را مختل مي‏کنند. همچنين کفش‏هاي تنگ و پاشنه بلند پوست پا را از حالت طبيعي خارج کرده و پس از مدتي آن را ضخيم کرده و پينه ايجاد مي‏کنند. پينه‏هاي پا، اغلب دردناک بوده و پا را بد شکل مي‏کنند.

Ùنکات زير را هنگام خريد کفش در نظر بگيريد:

1- براي پاي بزرگ‌تر کفش بخريد. در بعضي افراد اندازه هر دو پا کاملا يکي نيست و ممکن است يکي از پاها بزرگ‌تر از ديگري باشد. براي پاي بزرگ‌تر کفش بخريد و اگر لازم بود براي پاي کوچک تر از کفي استفاده کنيد.

2- صبح خريد نرويد. بعد از ظهر و ساعات پاياني روز بهترين زمان براي خريد کفش است. اندازه پاها در طول روز تغيير مي‏کنند. پاها در پايان روز و بعد از چند ساعت راه رفتن و ايستادن، اندازه بزرگ‌تري نسبت به ساعات اوليه روز دارند.

3- اول کفش را بپوشيد، بعد بخريد. ممکن اندازه پاها تغيير کند. براي خريد کفش حتما خودتان برويد و آن را در مغازه بپوشيد و امتحان کنيد و صرفا به خاطر اينکه کفشي اندازه کفش قبلي تان است، آن را نخريد.

4- به پنجه کفش دقت کنيد. پنجه کفش نبايد باريک و تيز باشد. انگشت‏ها بايد راحت بوده و روي هم قرار نگيرند. دقت کنيد انگشت شست به اندازه کافي جا داشته باشد و راحت بتواند حرکت کند. کفش نبايد آن قدر گشاد باشد که هنگام راه رفتن پاشنه پا از کفش بيرون بيايد.

5- کفشي با رويه مناسب بخريد. جنس رويه کفش بايد نرم و قابل انعطاف باشد. کفش‏هاي چرمي‏، مناسب ترين جنس رويه هستند. کفش‏هايي با رويه پلاستيکي مناسب نيست و موجب تعريق و بوي بد پا مي‏شود. کفش‏هاي پارچه‌اي و برزنتي هم براي فصول گرم سال انتخاب مناسبي هستند.

6- قسمت بيروني و خارجي کف کفش که با سطح زمين تماس دارد، بايد از جنس محکم و با دوام بوده و سطح آن هم صاف و ليز نباشد. قسمت داخلي کفي بايد نرم باشد تا پا در آن احساس راحتي کند.

7- کفش‏هاي پاشنه بلند و همچنين تخت نخريد. کفش‏هاي پاشنه کوتاه آسيب کمتري به پاها مي‏رسانند، اما کفش‏هاي بدون پاشنه با کفي تخت مناسب نيستند. بهتر است پاشنه کفش کمتر از 3 و بيشتر از 5 سانتي‌متر نباشد

 

===============================

 

اجزاء كفش

رويه 
تخت بيروني 
كف‌هاي داخلي قابل تعويض 
مغزي: باريكه چرمي نوارمانند كه ميان زيره و رويه? كفش دوخته مي‌شود. 
توكاري: كاغذ يا مقواهايي كه براي كلفت نشان دادن زيره، ميان كف و زيره كفش چسبانده مي‌شود. 
پاشنه 
زيرپاشنه‌ها 
زيرپاشنه‌‌هاي گتر 
ساق‌پوش 
به نوعي پاشنه كفش كه با چرم و ميشَن (چرم بز) و مانند آن ساخته بشود «نعلَكي» مي‌گويند.

مشخصات كفش مناسب چيست؟

تما شنيده‌ايد پاي انسان قلب دوم اوست. بسياري از گذشتگان بر اين باور بودند كه نقاط خاصي از كف پا نمايانگر سلامت بخش‌هايي از بدن است و نياز به مراقبت زيادي دارد تا در همه حال، انسان آرامش داشته‌باشد. براي انتخاب كفش بايد راحتي و سلامت پا را حتما در نظر گرفت.

1)كفش مناسب كفشي است كه هنگام پوشيدن طولاني‌مدت، پا را تحت فشار قرار ندهد.

2)هنگام انتخاب كفش‌ در نظر داشته‌باشيد انگشتان پايتان دچار تغيير حالت نشوند و يا كناره‌هاي پايتان تحت فشار ناشي از كفش قرار نگيرند.

3) سعي كنيد كفشي را كه انتخاب مي‌كنيد تنها جنبه زيبايي نداشته‌باشد بلكه از هر لحاظ مانع آسيب ديدنپاي شما در برابر گرما، سرما و ناهمواري‌هاي زمين باشد.

4)به موقعيت و شرايط خودتان هنگام خريد كفش دقت كنيد.

5)در نظر گرفتن بيماري‌هايي مثل ديابت ممكن است انتخابتان را محدود كند ولي در نهايت با آگاهي بر بيماري و شرايط حاكم بر شما، يك انتخاب صحيح انجام خواهيد داد.

6)در دوران بارداري كفش‌هايي به پا كنيد كه فشار زيادي بر پا و ناحيه پشت شما وارد نكند مثل كفش‌هاي راحت و تختي كه جنس و بافت نرمي دارند. 
معمولا در اين دوران، بين نيم تا يك نمره، تغيير سايز خواهيد داشت كه با توجه به اين تغيير بايد كفشي مناسب انتخاب كنيد.

7)اگر از كمردردهاي مكرر رنج مي‌بريد،‌حتما با توجه بيشتري كفش‌هايتان را انتخاب كنيد و سعي كنيد كفش‌هاي طبي به پا كنيد زيرا اين كمردردها گاهي از عواقب پوشيدن كفش‌هاي نامناسب و غير استاندارد است.

8)اگراضافه وزن داريد، پوشيدن كفش‌هاي تخت و راحت به شما توصيه‌ مي‌شود. راه رفتن با كفش‌هاي پاشنه بلند براي كساني‌كه اضافه وزن دارند باعث عدم تعادل مي‌شود.

9) ‌قبل از خريد كفش حتما چندبار آن را امتحان كنيد و مطمئن شويد به پايتان فشار نمي‌آورد.

10) ‌بهترين زمان براي خريد كفش پايان روز است. در طول روز پاهاي شما دما، فشار و استرس زيادي را تحمل كرده و براي انتخابي آگاهانه و شناسايي سايز دقيق و مناسب، وقت مناسب‌تري است.

11) ‌هنگام خريد كفش‌هايي كه قصد داريد با جوراب آنها را بپوشيد، بهتر است جورابي مناسب به پا داشته باشيد كه بسيار نازك يا بسيار ضخيم نباشد.

12) خانم‌هايي كه قدي متوسط يا كوتاه همراه با اندامي متوسط و چاق دارند، بهتر است از كفش‌هاي پاشنه‌داري استفاده كنند كه پاشنه‌هايش ضخيم و بلند است.

استفاده از اين كفش‌ها، باعث زيباتر شدن حركات و برقراري تعادل بيشتر هنگام راه‌رفتن مي‌شود. البته استفاده از كفش‌هاي پاشنه‌دار سوزني براي اين خانم‌ها مناسب نيست.

13) ‌بهترين كفش‌ها براي پياده‌روي، كفش‌هايي هستند كه به خوبي پاها را دربر‌گيرند و هنگام پياده‌روي كاملا به عنوان محافظي براي پا عمل كنند و همچنين انعطاف‌پذير باشند و پا در آن خسته نشود. كفش‌هاي پياده‌روي بايد بسيار سبك باشند به نحوي كه اصلا احساس نكنيد كفشي به پا داريد.

14) ‌اگر به صورت حرفه‌اي و مداوم پياده‌روي مي‌كنيد بهتر است كفش‌هاي ساقدار را انتخاب كنيد كه در پياده‌روي‌هاي طولاني‌مدت به ساق پايتان آسيبي نرسد.

15) ‌اگر با كفش هاي پاشنه‌دار مشكل داريد بهترين راه حل اين است كه، آنها را به پا كنيد و چندين مرتبه در مقابل آينه‌هاي بزرگ قدم بزنيد، يادتان باشد اول حتما بر ‌روي فرش آنها را امتحان كنيد و از زواياي مختلف حركات و قدم زدن خودتان را در آينه ببينيد. با انجام اين كار، با تسلط و اطمينان خاطر بيشتري مي‌توانيد اين كفش‌ها را بپوشيد.‌

كفش‌هاي قديمي

كفش‌هاي قديمي ايرانيان در انواع گيوه، نعلين، اروسي، سگكي، صندل، قُندره و دهان‌دولچه‌اي ساخته مي‌شد .

انواع كفشهاي مردانه

هر مردي علاوه برداشتن يك جفت كفش كتاني معمولي، به كفش‌هاي ديگري هم نياز دارد: يك جفت كفش رسمي؛ يك جفت صندل راحتي؛ و يك جفت چكمه جذاب.

بعد از خواندن اين متن، به اندازه كافي درمورد كفش‌هاي مردانه اطلاعات خواهيد داشت تا به راحتي بتوانيد به فروشگاه‌هاي كفش برويد و كفش موردنظر خود را انتخاب كنيد.

در بخش اول اين مقاله ابتدا به كفش‌هاي رسمي مي‌پردازيم و انواع آن را براي شما ذكر مي‌كنيم. مي توانيد از عكس‌ها استفاده كنيد تا بهتر مدل كفش‌ها را بشناسيد.

كفش‌هاي رسمي(dress shoes)

اكثر كفش‌هاي رسمي يا كاري در دو دسته اصلي قرار مي‌گيرد: كفش‌هاي آكسفورد(كفش بنددار) و كفش‌هاي رويه كوتاه بدون بند.

1-كفش‌هاي بندي اسپرت(Oxfords)

به طور كلي هر كفش مردانه بندداري كه از قوزك پا بالاتر نباشد، كفش آكسفورد ناميده مي‌شود. البته در اين گروه هم انواع بسيار متنوعي كفش وجود دارد.

•كفش‌هاي آكسفورد بندباز: در اين مدل قسمت‌هاي پهلويي كفش به بالاي بخش جلويي كفش دوخته شده است. وقتي كه بندهاي كفش بسته مي‌شود به نظر مي‌رسد كه كفش از چند قطعه جداگانه ساخته شده است.

•كفش‌هاي آكسفورد بند بسته: بندهاي اين مدل كفش در زير بخش جلويي آن دوخته شده است كه كشيده مي‌شود و در بالاي زبانه كفش بسته مي‌شود. در نهايت به نظر مي‌رسد كه كفش از يك تكه چرم درست شده است.

•بعضي از كفش‌هاي آكسفورد در قسمت پنجه يك تكه چرم جداگانه دارند(cap toe). اين تكه چرم ممكن است ساده يا تزئين شده باشد.

•آكسفوردهاي زيني(Saddle) يك تكه چرم با رنگي متفاوت يا نوع چرم متفاوت به شكل زين در قسمت رويه جلوي كفش و پاشنه كفش دارند. 
•كفش كليتي(Kiltie) نوعي كفش‌ آكسفورد است كه زبانه‌اي از چرم ريشه ريشه دارد كه روي قسمت رويه كفش مي افتد تا سوراخ و بندهاي كفش را بپوشاند.

•كفش آكسفورد نوك بال(wingtip) رايج‌ترين نوع كفش آكسفورد است. پنجه اين كفش به شكلي برش مي‌خورد كه مانند بال‌هاي بازشده يك پرنده به نظر مي‌رسد.

وقتي كه مي‌خواهيد يك كفش رسمي و آكسفورد انتخاب كنيد، سعي كنيد از چرم طبيعي و اصل باشد. مهم نيست كه طرح و مدل كفش چرم هنوز هم مد است يا نه؛ هر نوع كفش آكسفورد مشكي رنگ را مي‌توانيد با كت شلوار رسمي به‌خوبي ست كنيد و هميشه مد است.

رسمي‌ترين مدل كفش‌ آكسفورد، كفش بنددار بسته چرم مشكي رنگ است. اين مدل كفش خصوصا با كت شلوار راه‌دار باريك و كت‌هاي دو طرف دگمه‌دار بسيار عالي است. اگر كفشتان قهوه اي رنگ است، مي‌توانيد آن را با كت شلوارهاي فاستوني و كت‌هاي اسپرت بپوشيد.

اگر كفش آكسفورد شما قهوه‌اي يا قرمز خيلي تيره است، مدل بنددار باز آن با هر نوع شلوار جين و كتان يا كت شلوارهاي روشن و كت هاي اسپرت ست مي‌شود.

2-كفش‌هاي بدون بند گشاد(Loafers)

قسمت حلقه تمام اين مدل كفش‌ها كوتاه برش خورده است، بدون بند است، رويه پهني دارد و كف كفش يكدست و عريض است. اين نوع كفش هم انواع مختلفي دارد، مدل سگك دار، منگوله‌دار و غيره.

برخلاف كفش‌هاي آكسفورد اين نوع كفش براي تمام مردان مناسب نيست. 
مردان جوان ممكن است به خريدن يك مدل سگك دار قهوه‌اي تمايل چنداني نشان ندهند؛ درحاليكه اين مدل كفش بدون بند، سگك دار قهوه‌اي درميان مردان ميانسال طرفدار زيادي دارد.

مدل‌هايي از اين كفش كه منگوله دار است نسبتا رسمي‌تر است و با كت‌شلواري رسمي و كاري به‌خوبي ست مي‌شود. اين كفش‌هاي منگوله‌دار اگر از چرم جير باشد، غيررسمي‌تر است و مي‌توانيد آن را با كت‌شلوارهاي كتاني و ساير مدل هاي غيررسمي، حتي شلوار جين بپوشيد.

مدلي از اين كفش كه يك تكه باريك چرم جداگانه روي قسمت رويه دارد و برش كوتاهي خورده است(Penny loafers)، مدل كفش‌هاي غيررسمي هستند. اين نوع كفش اگرچه ابتدا در ميان مردان جوان طرفدار زيادي داشت اما در حال حاضر بيشتر مردان مسن‌تر به سراغ اين مدل كفش مي‌روند.

نكاتي در مورد كفش‌هاي رسمي

كفش‌هاي رسمي خود را با پوشيدن روكفشي(حافظ‌هاي پلاستيكي) از باران، برف و گل و لاي محافظت كنيد

كفش‌هاي مشكي رنگ را با لباس‌هاي مشكي، خاكستري و آبي سير بپوشيد 
كفش‌هاي قهوه‌اي را با لباس‌هايي كه رنگمايه‌هاي خاكي دارند بپوشيد 
كفش‌هايي كه به رنگ قرمز تند و تيره هستند، تقريبا با هر رنگ لباس مردانه ست مي‌شود .

اطلاعاتي جالب در مورد كفش

كفش‌هاي چرمي مناسب ترين جنس كفش است، زيرا انتقال هوا بين پوست و خارج از كفش برقرار مي‌شود. اما كفش‌هايي كه جنس آنها صد درصد پلاستيك است باعث ايجاد عرق در پا شده و با جلوگيري ازجريان هوا زمينه بروز اختلالات و ناهنجاريهاي پوستي فراهم مي شود.

دكتر فرزانه تركان متخصص طب فيزيكي و توان بخشي در گفت و گو با ايسنا، با بيان اين مطلب گفت: كفش راحت، كفشي است كه داراي ارتفاع مناسب بوده و پا در كفش احساس راحتي كند. معمولا نبايد كفي كفش سفت بوده و فشار را فقط به يك نقطه منتقل كند.

وي درباره بهترين شكل و فرم كفش گفت: توزيع يكسان وزن بدن به جلو و عقب پا بهترين شكل كفش مي‌باشد البته كفش‌هاي پاشنه بلند باعث انتقال بيشتر وزن به جلوي پا ‌شده و توصيه مي‌شود كه به مدت طولاني درطول روز استفاده نشود.

دكتر تركان با اشاره به استفاده از كفش‌هاي لژدار كه ارتفاع كفي كفش از قسمت پاشنه تا پنجه پا ادامه دارد و اختلاف آن يك تا دو سانت نيست، اظهار داشت: معمولا نوك باريك و پاشنه بلند كفش باعث انتقال وزن بدن به جلوي پا و تغيير شكل درانگشتان و بيرون زدگي استخوان پا به خارج مي شود.

وي ادامه داد: تداوم در استفاده از اين كفش‌ها باعث جمع شدن استخوان پا شده و به طرف مخالف كشيده مي شود.اين ناهنجاريها معمولا دردهاي ناراحت كننده‌اي را درافراد ايجاد ‌مي كند كه تغيير شكل استخوان پا برگشت ناپذير است و در نتيجه فرد مجبور به پوشيدن كفش سفارشي مي‌شود.

اين متخصص طب فيزيكي و توانبخشي با بيان اينكه بر خلاف تصور مردم به خصوص زنان كه صندل و دمپايي را راحت ترين كفش مي‌دانند، كفش مناسب كفشي است كه كاملا پا را در برگيرد، توصيه كرد كه خريد كفش حتي الامكان در ساعات بعد ازظهر كه پا به بزرگترين حجم خود رسيده انجام شود. زيرا تورم و افزايش حجم عضلات پا در بعدازظهر در بزرگ ترين حالت آن است.

وي با بيان اينكه بيشترين دردها و ناراحتي‌هاي كمر و پا به خاطر كفش نامناسب است، تصريح كرد: در مجموع تنها درصد بسيار كمي از كفش‌ها استاندارد هستند و معمولا از نظر جنس، مدل، قرارگيري پاشنه ونحوه توزيع وزن مناسب نيستند اما متاسفانه بيشتر مردم از كفش‌هاي روتين استفاده مي‌كنند.

تركان با اشاره به كفش‌هاي ورزشي و يا شبيه اسپرت كه راحت ترين كفش‌هاست، اعلام كرد: كفش‌هاي چرمي مناسب ترين جنس كفش است، زيرا انتقال هوا بين پوست و خارج از كفش برقرار مي‌شود. اما كفش‌هايي كه جنس آنها صد درصد پلاستيك است باعث ايجاد عرق در پا شده و با جلوگيري ازجريان هوا زمينه بروز اختلالات و ناهنجاريهاي پوستي فراهم مي شود.

وي با بيان اينكه نبايد كفش را بدون جوراب پوشيد، گفت: جوراب‌ها بايد نخي باشد چون كه باعث تسريع در انتقال هوا مي‌شود. همچنين نبايد پا به مدت طولاني در كفش قرار گيرد حتي كفش‌هايي كه خيلي راحت هستند.

دكتر فرزانه تركان درباره نرمش‌ و جابه جا كردن عضلات براي رفع خستگي پا اظهار داشت: اين حركات باعث جريان خون به نقاط مختلف پا مي‌شود كه مي‌توان مچ پا را به سمت بالا كشيد و نگه داشت. تكرار اين حركات باعث مي‌شود تا ورمي كه در قسمت‌هاي پا ايجاد شده كمتر شده و سيستم پمپاژ و انتقال خون به قسمت قلب جريان پيدا كند.

وي در پايان توصيه كرد: مردم بيشتر از آن كه به زيبايي كفش توجه كنند بايد به راحتي كفش اهميت دهند.

كفش هاى پلاستيكى باعث ناراحتى پوستى مى شود

كفش هاى چرمى مناسب ترين جنس كفش است، زيرا انتقال هوا بين پوست و خارج از كفش برقرار مى شود. اما كفش هايى كه جنس آنها صد درصد پلاستيك است باعث ايجاد عرق در پا شده و با جلوگيرى ازجريان هوا زمينه بروز اختلالات و ناهنجاريهاى پوستى فراهم مى شود.

يك متخصص طب فيزيكى و توان بخشى در گفت و گو با ايسنا، با بيان اين مطلب گفت: كفش راحت، كفشى است كه داراى ارتفاع مناسب بوده و پا در كفش احساس راحتى كند. معمولا نبايد كفه كفش سفت بوده و فشار را فقط به يك نقطه منتقل كند.

وى درباره بهترين شكل و فرم كفش گفت: توزيع يكسان وزن بدن به جلو و عقب پا بهترين شكل كفش است البته كفش هاى پاشنه بلند باعث انتقال بيشتر وزن به جلوى پا شده و توصيه مى شود كه به مدت طولانى درطول روز استفاده نشود.

وى با اشاره به استفاده از كفش هاى لژدار كه ارتفاع كفه كفش از قسمت پاشنه تا پنجه پا ادامه دارد و اختلاف آن يك تا دو سانت نيست، اظهار داشت: معمولا نوك باريك و پاشنه بلند كفش باعث انتقال وزن بدن به جلوى پا و تغيير شكل درانگشتان و بيرون زدگى استخوان پا به خارج مى شود.

وى ادامه داد: تداوم در استفاده از اين كفش ها باعث جمع شدن استخوان پا شده و به طرف مخالف كشيده مى شود.اين ناهنجاريها معمولا دردهاى ناراحت كننده اى را درافراد ايجاد مى كند كه تغيير شكل استخوان پا برگشت ناپذير است و در نتيجه فرد مجبور به پوشيدن كفش سفارشى مى شود. اين متخصص طب فيزيكى و توانبخشى با بيان اينكه بر خلاف تصور مردم به خصوص زنان كه صندل و دمپايى را راحت ترين كفش مى دانند، كفش مناسب كفشى است كه كاملا پا را در برگيرد، توصيه كرد كه خريد كفش حتى الامكان در ساعات بعد از ظهر كه پا به بزرگترين حجم خود رسيده انجام شود. زيرا تورم و افزايش حجم عضلات پا در بعدازظهر در بزرگ ترين حالت آن است.

وى با بيان اينكه بيشترين دردها و ناراحتى هاى كمر و پا به خاطر كفش نامناسب است، تصريح كرد: در مجموع تنها درصد بسيار كمى از كفش ها استاندارد هستند و معمولا از نظر جنس، مدل، قرارگيرى پاشنه ونحوه توزيع وزن مناسب نيستند اما متاسفانه بيشتر مردم از كفش هاى روتين استفاده مى كنند.

وى با اشاره به كفش هاى ورزشى و يا شبيه اسپرت كه راحت ترين كفش هاست، اعلام كرد: كفش هاى چرمى مناسب ترين جنس كفش است، زيرا انتقال هوا بين پوست و خارج از كفش برقرار مى شود. اما كفش هايى كه جنس آنها صد درصد پلاستيك است باعث ايجاد عرق در پا شده و با جلوگيرى ازجريان هوا زمينه بروز اختلالات و ناهنجاريهاى پوستى فراهم مى شود.

وى با بيان اينكه نبايد كفش را بدون جوراب پوشيد، گفت: جوراب ها بايد نخى باشد چون كه باعث تسريع در انتقال هوا مى شود. همچنين نبايد پا به مدت طولانى در كفش قرار گيرد حتى كفش هايى كه خيلى راحت هستند.

وى درباره نرمش و جابه جا كردن عضلات براى رفع خستگى پا اظهار داشت: اين حركات باعث جريان خون به نقاط مختلف پا مى شود كه مى توان مچ پا را به سمت بالا كشيد و نگه داشت. تكرار اين حركات باعث مى شود تا ورمى كه در قسمت هاى پا ايجاد شده كمتر شده و سيستم پمپاژ و انتقال خون به سمت قلب جريان پيدا كند. وى در پايان توصيه كرد: مردم بيشتر از آن كه به زيبايى كفش توجه كنند بايد به راحتى كفش اهميت دهند.

كفش‌هاي پاشنه‌دار

يكي ديگر از سوالات بسيار مهم در انتخاب كفش، پاشنه‌دار بودن آن است كه البته در خانم‌ها مصداق بيشتري مي ‌يابد. كفش‌هاي پاشنه تخت، چون حالت ضربه‌ گيري در پاشنه ندارند، هنگام راه رفتن باعث درد پاشنه مي‌ شوند. پس پاشنه بايد وجود داشته باشد، اما كفش‌هاي پاشنه بلند هم، به طريق ديگري سبب آزار و درد پا مي ‌شوند.

زنان ده برابر بيشتر از مردان از درد پاها‌يشان شكايت دارند و دليل آن پوشيدن كفش‌هاي پاشنه بلند است كه پنجه آن تيز بوده و به انگشتان پا فشار مي ‌آورند.

پوشيدن كفش‌هاي پاشنه بلند و غيراستاندارد داراي عوارضي است: 
عوارضي مانند انحراف انگشت شست پا، ميخچه، تاول و خميدگي انگشتان، دردهاي مزمن كمر ، دردهاي مفاصل ، زانو ،پاشنه پا و خستگي‌هاي زودرس، پيامد مستقيم استفاده از چنين كفش‌هايي است.

با شروع تابستان و گرم‌تر شدن هوا، انواع ديگري از كفش‌ها موسوم به كفش‌هاي تابستاني يا صندل وارد بازار مي‌ شوند. اين كفش‌ها نسبتاً باز بوده و امكان تبادل هوا ميان بيرون و درون كفش را فراهم مي ‌آورند و باعث مي ‌شوند كه گرما در كفش ايجاد نشود، اما همين كفش‌ها هم استانداردهاي خاص خودشان را دارند.

نكته مهم اين است كه پا در هنگام حركت بايد در يك حالت ثابتي بماند. در كفش‌هايي كه پشت باز هستند، هنگام حركت، يك انرژي صرف بيرون نيفتادن آنها از پا مي ‌شود و اين‌ كفش‌ها باعث خستگي بي ‌مورد مي ‌شوند.

بعضي از صندل‌هاي ظريف زنانه يك بند نازك در قسمت عقب دارند. بندهاي نازك به علت قطر كم، فشار بيشتري روي يك نقطه از پا متمركز مي‌ كنند و باعث آزار آن مي‌ شوند. پوشيدن اين كفش‌ها در درازمدت، باعث التهاب تاندون آشيل پا مي‌ گردد كه بسيار دردناك و آزاردهنده است، ولي به افرادي كه مايل به پوشيدن صندل هستند توصيه مي كنيم، اگر قصد پياده ‌روي‌هاي طولاني‌ تر از 20 دقيقه را داريد، به هيچ ‌وجه صندل نپوشيد و از كفش‌هاي استاندارد ديگر استفاده كنيد.

بيشتر مردم در انتخاب كفش به زيبايي و رنگ و طرح آن دقت مي ‌كنند نه به فاكتورهاي استاندارد آن و اين باعث آزارهاي درازمدت در آنها مي ‌شود. 
اميدواريم فرهنگ پوشيدن كفش و اطلاع‌ رساني در اين زمينه آن قدر زياد شود تا به ‌جايي برسيم كه در واقع كفش‌هاي استاندارد را دوست داشته باشيم و بخريم.

راهنماي خريد كفش

با رعايت چند نكته كليدي هنگام انتخاب كفش سلامتي پاهاي خود را تضمين كنيد:

1-كفشي بخريد كه با فرم طبيعي پاهاي شما مطابقت داشته باشد.

2-پاها بطور طبيعي در ساعات انتهايي روز اندكي ورم ميكنند به همين خاطر بهترين زمان براي اندازه كردن كفش عصر و پس از غروب آفتاب است.

3- سايز درج شده بروي كفش را ملاك قرار ندهيد چراكه قابل اطمينان نيستند.

4-خريد كفش تنگ به اميد اينكه پس از مدتي جا باز خواهد كرد يك اشتباه محض است. هيچگاه يك كفش تنگ را خريداري نكنيد.

5- كف كفش ميبايست محكم و قابل انعطاف باشد و سطح آجداري نيز داشته باشد. خود كفش نيز بايد سبك باشد.

6- از به پا كردن كفشهاي پاشنه بلند به مدت طولاني خودداري كنيد. كفشهاي پاشنه بلند لغزيدن و بزمين خوردن، درد كمر و پا و تغيير در فرم پا را بدنبال دارند. سعي كنيد پاشنه كفشتان از 4 سانتي متر بلند تر نباشد. همچنين پاشنه هاي عريض تر نسبت به پاشنه هاي نوك تيز و باريك مناسبتر ميباشند.

7-هنگام امتحان كفش توجه داشته باشيد كه پاشنه پاهاي شما نبايد درون كفش بلغزد.

8- سايز پاهاي شما با افزايش سن، تغيير وزن و يا در دوران بارداري تغيير ميكند. بنابراين هنگام خريد كفش نو به سايز پاهاي پيشين خود اتكا نكنيد.

9-در اغلب افراد سايز يكي از پاهايشان با پاي ديگر متفاوت ميباشد. بنابراين در انتخاب كفش پاي بزرگتر را ملاك انتخاب قرار دهيد.

10-كفش اندازه كفشي است كه هنگامي كه شما ايستاده ايد ميان نوك بزرگترين انگشت پا (معمولا شست پا) و انتهاي كفش حداقل يك سانتي متر فاصله وجود داشته باشد و شما قادر باشيد انگشتان پاي خود را آزادانه تكان دهيد. همچنين به قوس كف پا نيز توجه كنيد كه مطابق شكل بايد متناسب با قوس كفش باشد.

11-براي امتحان كردن كفش حتما بندهاي كفش را بطور كامل ببنديد و سپس بايستيد و چند قدم راه برويد تا كاملا از اندازه بدن كفش اطمينان حاصل كنيد.

12-از خريد كفشهاي پنجه باريك تا حد امكان خودداري كنيد چراكه اينگونه كفشها انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و بد فرم ميكند.

13- كفشهاي تخت، لژ دار و يا پاشنه كوتاه هم راحت ترند و هم ايمن تر.

14- در هنگام انتخاب كفش به نوع جورابي كه عادت به پوشيدن داريد نيز توجه كنيد. و هنگام خريد نيز همان جوراب را به پا داشته باشيد.

15- عوارض پوشيدن كفشهاي تنگ شامل: پينه پا، ميخچه، دردهاي مفاصل، درد زانوها و پاشنه پا و خستگي زود رس ميباشد.

16-به پا كردن كفشهاي گشاد نيز سبب ميگردد تا پاها تاول بزنند و فرد از تعادل كافي هنگام راه رفتن برخوردار نباشد.

17- از فروشگاههايي خريد كنيد كه تنوع كفش در آنها بالاست تا محدوديت انتخاب نداشته باشيد.

18-تحت تاثير صحبتهاي فروشنده قرار نگيريد آنها شما را ترغيب ميكنند تا هر كفش تنگ و نامناسبي را خريداري كنيد. اما شما با صبر و حوصله كفش راحت و اندازه پاهاي خود را انتخاب كنيد.

19-چرم بهترين رويه كفش محسوب ميگردد چراكه مانند پوست تنفس كرده و تهويه دارد.

20-كفشي بخريد كه بتوانيد سايز آن را اندكي تغيير دهيد يعني كفشهاي بند دار و يا سگك دار.

21- آستر و پوشش درون كفش ميبايست نرم، فاقد درز و هر گونه برآمدگي باشد.

22- شما قادر ميباشيد طبق فرمول زير سايز كفش خود را بدست آوريد. ابتدا ميبايست طول پاي خود را اندازه گيري كنيد (از نوك بلندترين انگشت پا (معمولا شست پا) تا پشت پاشنه پا):

سايز كفش=‌]طول پا(سانتي متر)+2 سانتي متر‍[ * 1.5 
ايـن فـرمـول سـايـز كـفـش اروپايي را مشخص مي كند كه با سايز كـفشـهاي كشورمان هماهنگي دارد.

نكاتي در مورد نگهداري كفش

نگهداري

كفشهاي نو را كه براي اولين بار مي خواهيد استفاده كنيد فقط به مدت ده دقيقه در روز ( و به مدت پنج روز ) بپوشيد تا حالت اصلي و زيبايي اوليه كفش براي مدت زيادي حفظ شود. اين يكي از مهمترين عوامل حفظ زيبايي ظاهر كفش و نيز بالارفتن مدت زمان عمر كفش ميباشد كه متاسفانه در كشورهاي جهان سوم بدليل پايين بودن سطح درآمد جامعه چنين كارهايي عملا غيرممكن مي باشد. چون افراد توانايي خريد دو ياچند جفت كفش را در يك زمان ندارند .

توضيح : مورد فوق يك مورد پزشكي نيز مي باشد و افراد مبتلا به ديابت حتما بايد اين مورد را رعايت كنند و اجازه ندهند تا خشكي و يا باصطلاح تازگي اوليه كفش به پاي آنها صدمه بزند .

از قالبهاي مخصوص براي كفش (فنري يا معمولي ) نيز مي توانيد براي حفظ حالت اوليه كفش استفاده كنيد

واكس زدن باعث مي شود تا كفش شما هميشه نرم و انعطاف پذير باشد پس , به طور مرتب كفشهايتان را واكس زده و تميز نگهداريد در ضمن: 
" كفش تميز و مرتب نشانه شخصيت و انظباط شماست "

چند نكته ديگر

كفشي را كه تازه خريداري كرده ايد به مدت ده دقيقه در روي فرش بپوشيد و قدم بزنيد و كاملا مطمئن شويد كه كفش از لحاظ اندازه و قالب متناسب با پاي شما است در غير اينصورت به فروشگاه مورد نظر مراجعه كنيد و كفش خود را تعويض كنيد.

حتما لزومي ندارد كه شما هميشه شماره مثلا 40 بپوشيد , ممكن است با مرور زمان و تحت مواردي مثل افزايش سن , افزايش وزن , كاهش وزن و ... شماره پاي شما كمي بزرگتر و يا كوچتر شده ياشد , , دقت كنيد !!!. 
از پوشيدن كفشهاي تنگ جدا خودداري فرماييد زيرا زماني كه " پا " تحت فشار بوده و ناراحت باشد سيستم عصبي مختل شده و قدرت تفكر و تصميم گيري در حد بسيار پاييني كاهش مي يابد.

در بسياري از موارد پاهاي چپ و راست به اندازه دو يا سه ميليمتر از همديگر اختلاف دارند پس در هنگام خريد , انتخاب خود رابر اساس اندازه پاي بزرگتر انجام دهيد.

واكس

واكْس به صورت عمومي به ماده‌اي گفته مي‌شود كه بر روي جسمي ماليده شود به طور مثال واكس كفش ماده‌اي است كه روي كفش براي ايجاد لايه‌اي شفاف و محافظت از نخ‌هاي آن ماليده مي‌شود.

انواع مختلفي از واكس براي مصارف مختلف وجود دارد:

واكس چرم براي براق كردن سطوح چرمي، واكس بدنه خودرو براي براق كردن بدنه خودرو، واكس مو براي حالت دادن و براق كردن موي سر و غيره...

معمولاً واكس ماده‌اي كرم مانند است كه براي براق كردن سطح مواد مختلف استفاده مي‌شود. امروزه جهت ايجاد رفاه دستگاه‌هايي جهت واكس كفش ايجاد شده‌است كه به آن دستگاه براق كننده كفش مي‌گويند كه به وسيله يك يا دو برس كه به صورت افق قرار دارند رويه و كناره‌هاي كفش را تميز مي‌نمايد.

براي تهيه واكس كفش ابتدا بايد حلال مناسب انتخاب شود. سابقاً از حلال نيتروبنزن براي اين منظور استفاده مي شد اما به علت تأثير نامطلوبي كه بر روي چرم به جا مي گذارد استعمال آن بعدها متروك گرديد. امروزه از روغن تربانتين به عنوان حلال استفاده مي شود، اما در بعضي موارد به علت گراني اين روغن به جاي آن پارافين مايع يا نفت به كار مي برند كه البته از مرغوبيت واكس خواهد كاست. در انتخاب ماده حلال بايد شرايط زير رعايت شود:

1- درجه جوش آن بايد نزديك به درجه جوش تربانتين باشد.

2- قابليت تبخير آن چنانچه زياد باشد با چند بار باز و بسته شدن سرپوش قوطي واكس، محتواي آن خشك و غير قابل استفاده مي شود و چنانچه قابليت تبخير آن كم باشد به هنگام واكس زدن موجب تأخير عمل شده و از براق شدن چرم جلوگيري مي كند. بنابراين قابليت تبخير اين ماده بايد متناسب با زمان لازم باشد به طوري كه عيبهاي فوق ظاهر نشود.

3- قابليت حل آن براي ساير مواد لازم در ساخت واكس و حفظ اين مواد در درجات حرارت مختلف

4- علاوه بر مواد فوق بايد روغن مناسبي در واكسها به كار رود كه جايگزين چربي طبيعي چرم باشد و در حفظ آن عمل نمايد. براي اين منظور معمولاً از استآرين، اولئين، لانولين و پاره اي روغنهاي نباتي به مقدار مناسب استفاده مي كنند.

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت