راهنمای جامع خرید کولر گازی

Posted in لوازم خانگی - کولر گازی

( 83 Votes )

کولر گازی یکی از سیستم‌های خنک کننده است زیرا به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد در این مقاله می‌خواهیم چگونگی سرما سازی انواع کولر گازی و مزایا و معایبش را نسبت به کولر آبی بازگو کنیم پس با ما همراه باشید.

چگونگی سرما سازی

در کولر گازی، همانند یخچال، از فرایند تبدیل گاز به مایع به وسیله افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود استفاده می‌شود.

کولر گازی

این دستگاه عمدتاً از یک بخار کننده که وظیفه‌اش جذب گرمای هواست، یک کمپرسور که وظیفه‌اش افزایش دمای بخار ماده سرمازاست، یک کندانسور و یک دمنده تشکیل شده است. این دستگاه دارای مصرف بسیار بالای انرژی است.

انواع کولرهای گازی

کولرهای گازی معمولاً در سه مدل ساخته می‌شوند:

 • کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای
 • کولرهای دو تکه (اسپلیت)
 • کولر های پرتابل (قابل حمل)

در کولرهای یک تکه ای یا پشت پنجره ای به ابعاد پنجره و کولر دقت کنید

کولرهای یک تکه دیواری، یا پشت پنجره‌ای، خیلی متداول و مورد توجه می‌باشند و به آسانی در داخل قاب پنجره نصب می‌شود. ولی به علت نوع کمپرسور آن مصرف برق

بیشتری نسبت به انواع دیگر آن دارد.

ولی در کولرهای اسپلیت که دو تکه هستند در هنگام خرید به دستگاه خارجی و محل نصب آن و چگونگی اتصال آن‌ها به هم را هم مد نظر قرار دهید.

مقایسه کولر گازی و آبی

کولرهای گازی بر خلاف کولر های آبی رطوبت محیط را افزایش نمی‌دهد پس در مناطق مرطوب کارایی زیادی می‌توانند داشته باشند. از این جهت برای محیط‌های شرجی بسیار مناسب است.

کولر گازی نام مصطلح فارسی است که به کلیه دستگاه‌های شامل چرخه سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز اطلاق می‌شود. نام انگلیسی این گونه تجهیزات Air Conditioner است.

سیستم‌های سرمایشی موجود در ایران و مصارف برق آن‌ها

سیستم‌های سرمایشی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند در نقاط مختلف متفاوت می‌باشند. از جمله این سیستم‌ها که عمدتاً در مناطق جنوب و شمال کشور به علت آب و هوای گرم و مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند، کولر گازی می‌باشد.

حدود ۷۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولر های آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می‌کنند. توان کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر ۲۰۰۰ وات است.

کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، لذا در این مناطق از کولرهای گازی به طور گسترده استفاده می‌شود. لکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولر آبی مساعد است، استفاده از کولر گازی اشتباه است.

در مورد کولرهای آبی نیز می توانید با رعایت مواردی مثل سایه بان مناسب برای کولر و استفاده از دور کند به جای روشن و خاموش کردن های پی در پی و استفاده از دور تند می توانید مصرف برق این کولرها را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

در ضمن تفاوت اصلی کولرهای گازی و آبی علاوه بر ساختار و نظام کاری آنها نبود ترموستات در سیستم کنترلی کولر آبی می باشد که بتواند زمان روشن بودن کولر را با توجه به دمای محیط مدیریت کند که این خود عیب بزرگی محسوب می شود و سبب می شود تا در فصول گرم مثل تابستان به علت رشن ماندن کولر در تمامی ساعات شب سبب سرما خوردگی و بیماری افراد استفاده کننده از این نوع کولر شود که البته کولر گازی این مشکل را ندارد و خوشبختانه این مشکل با استفاده از کلید هوشمند کولر آبی قابل حل می باشد.

مصرف بالای انرژی الکتریکی در کولرهای گازی، اهمیت بهینه سازی و کنترل مصرف انرژی الکتریکی را در این وسایل ایجاب می‌نماید.

مقدار انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع عوامل مختلفی است که از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر مصرف انرژی الکتریکی کولرهای گازی می‌توان به محل نصب، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورد استفاده (از لحاظ مساحت، دما و رطوبت) اشاره نمود.

توصیه های کاربردی:

۱. برآورد ظرفیت مناسب

لازم است در موقع خرید کولر گازی به مساحت فضایی که نیاز به برودت دارد توجه نماییم. در جدول زیر ظرفیت مورد نیاز کولر گازی به نسبت مساحت فضای مورد استفاده، درج شده است.

ظرفیت BTU/h

مساحت (مترمربع)

۹۰۰۰

۳۷-۳۲

۱۰۰۰۰

۴۱-۳۷

۱۲۰۰۰

۵۰-۴۱

۱۴۰۰۰

۶۴-۵۰

۱۸۰۰۰

۹۱-۶۴

۲۴۰۰۰

۱۱۷-۹۱

چنانچه فضای مورد نظر آفتاب‌گیر باشد به ظرفیت‌های مندرج در جدول بالا، ۱۰ درصد اضافه می‌گردد و اگر فضای مورد نظر سایه باشد،۱۰ درصد از ظرفیت مذکور کم خواهد شد و چنانچه کولر صرفا برای آشپزخانه بکار می‌رود، می‌توان از یک رده بالاتر استفاده کرد.

هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجه کار آیی و بازدهی باشد.

نسبت بازده انرژی E.E.r:

نسبت توان خروجی به توان ورودی هر دستگاه برقی، بازده انرژی خوانده می‌شود و در کولرهای گازی این رقم از حاصل تقسیم ظرفیت سرمایشی کل به توان ورودی موثر، بدست می‌آید و به E.E.r موسوم است.

در هنگام خرید کولر گازی، در کاتالوگ آن به ضریب E.E.r، رتبه انرژی و کلاس کولر با توجه به شرایط اقلیمی منطقه توجه فرمایید. هرچه این شاخص‌ها بالاتر باشند، کارایی کولر بیشتر است. برای کولرهای با ظرفیت کمتر از Btu/h ۲۰۰۰۰، می‌بایست E.E.r حداقل برابر با ۷/۱۰ باشد.

۲. نوع کمپرسور:

کمپرسور مهم‌ترین قسمت کولر است. در حال حاضر سه تکنولوژی برای ساخت کمپرسور به کار می‌رود. جدول زیر ویژ‌گی‌های هر یک را نشان می‌دهد:

نوع کمپرسور

تحمل حرارت

مصرف برق

میزان سر و صدا

توان

پیستونی(reciprocal)

+++++

+

+

کم و متوسط

اسکرول(scroll)

++++++

++++

+++++

بالا

روتاری (موشکی)

++

++++++

++++++

کم تا زیاد

نتیجه می‌گیریم:

اگر در یک منطقه‌ی گرمسیری زندگی می‌کنید و به توان خنک کنندگی بالا (بیش از ۲۴۰۰۰ btu )نیاز دارید، کمپرسورهای اسکرول بهترین انتخاب هستند.
اگر در یک منطقه‌ی گرمسیری زندگی می‌کنید و به توان خنک کنندگی بالا (بیش از ۲۴۰۰۰ btu )نیاز ندارید، کمپرسورهای پیستونی بهترین انتخاب هستند. چنانچه کولر را در محلی نصب می‌کنید که تابش مستقیم آفتاب ندارد و هوا به خوبی در آن جریان دارد، کمپرسورهای روتاری (از نوع تروپیکال) گزینه‌ی مناسبی هستند.
اگر در یک منطقه‌ی معتدل مرطوب زندگی می‌کنید، کمپرسورهای روتاری گزینه‌ی مناسبند.

۳. برند و کشور سازنده‌ی کولر :

سراغ برند‌هایی مطمئن بروید، ولی همه چیز یک برند خوب و خرج کردن پول زیاد نیست.

با توجه به جریان مصرفی بالا، نصب کولر گازی می‌بایست توسط تکنسین مجرب صورت پذیرد.

نصب اینورتر در کولرهای گازی پنجره ای باعث افزایش راندمان آن‌ها می‌شود.

تمیز بودن کندانسورکولر به لحاظ عبور جریان هوا تا میزان زیادی از جریان برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نصب کندانسور کولرهای گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی آن‌ها خواهد شد.

در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و در نتیجه افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی حاصل خواهد شد.

سعی شود محوطه پشت کولر دارای فضای مناسبی جهت گردش هوا باشد.

درزگیری مناسب اطراف کولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید، سرویس به موقع و تمیز نمودن فیلترهای هوا و رادیاتور، تأثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی الکتریکی دارند.

در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوب هستند، کاشتن یک اصله درخت در نزدیکی کولر گازی، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش مصرف انرژی الکتریکی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اینکه کاشتن درخت در مجاورت ساختمان‌ها باعث زیبایی و عایق سرما و گرمای ساختمان نیز می‌گردد.

برق مصرفی کولرهای گازی همزمان با استفاده از لامپ‌های کم مصرف (به دلیل تشعشع حرارتی کمتر این لامپ‌ها) به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

تمامی کولرهای گازی دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند؛ لذا با توجه به اینکه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است، می‌بایست از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خودداری کرد.

اتاق‌های خواب را از ۲۵ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر نکنید.

استفاده بی مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته ای … باعث افزایش بار گرمایی محیط می‌شود، که این امر زمان کار کولر گازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب، افزایش داده و در نتیجه منجر به مصرف بیش از اندازه انرژی الکتریکی در کولر گازی خواهد شد. بنابراین کارهایی نظیر پخت و پز، اتوکشی و … را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است.

در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرمای ناخواسته در منزل وجود دارد؛ گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می‌شود، گرمایی که از لامپ‌ها و لوازم خانگی انتشار می‌یابد و نور خورشید که از راه پنجره ها به داخل می‌تابد. با استفاده از سایبان، پرده کرکره و یا پرده پارچه ای با رنگ روشن، می‌توان نور خورشید را به سمت بیرون منعکس نمود.

تعویض کمپرسور کولرهای قدیمی و استفاده از کمپرسور پربازده برای افزایش بازده کولر مفید می‌باشد.

هنگام روشن بودن کولر گازی از بکار گیری دستگاه رطوبت گیر بپرهیزید، زیرا رطوبت گیر باعث افزایش حجم برودتی و کاربرد بیشتر کولر می‌شود.

به ازای هر درجه کاهش دمای ترموستات کولر، حدود ۳ تا ۵ درصد از مصرف برق می‌توان کاست.

با توجه به پارامترهای بالا لازم است به چند نکته اشاره کنیم و نتیجه مطلوب را بگیریم

توجه داشته باشید که بعد از انتخاب برند مورد نظرتان به سایت اینترنتی آن برند رفته و کامل‌ترین اطلاعات را از این طریق کسب کنید.

موتور برخی کولر های گازی برای مناطق جغرافیایی ساخته شده اند. مثلاً برخی از آن‌ها ویژه مناطق گرم و مرطوب هستند که قیمت بالاتری دارند.

اگر شما در جایی مثل تهران زندگی می‌کنید نیازی به این گونه کولر ها ندارید. پس قبل از خرید، نوع استفاده را تعیین کنید تا دچار ضرر نشوید.

در هنگام خرید مراقب ضمانت نامه ها باشید و به تاریخ شروع ان دقت کنید با اینکه محدوده ضمانت‌ها محدود است ولی مراقب باشید ضرر نکنید.

در هنگام خرید به خدمات پس از فروش و دفاتر آن‌ها، میزان پشتیبانی، دفترچه فارسی و (cd) راهنما و از همه مهم‌تر مراکز مجاز نصب دقت کنید.

لازم به ذکر است توجه فرمایید که مطالب فوق فقط جهت اطلاع رسانی می‌باشد و مسئولیت هر گونه استفاده از این مطلب بر عهده خودتان است.

گردآورنده خندون. ای آر http://khandoon.ir/complete-guide-to-buy-air-conditioner/

==============================================

انتخاب  کولر گازی متناسب با فضای موجود بسیار مهم است . چرا که معمولا پس از نصب امکان تعویض کولر وجود ندارد و تعویض کولر قبل از نصب نیز با هزینه و مشکلاتی همراه است پس بهتر است با اطلاعاتی که در زیر نوشته شده کولر گازی مناسب فضای خود را انتخاب کنید . شما ضمنا می توانید از اطلاعات و راهنمایی های کارشناسان تهران کالا بهره بگیرید.

کولر گازی:کولر گازی دستگاهی است که عملکردی مشابه یخچال دارد .کمپرسور دستگاه گاز مخصوص را به مایع تبدیل کرده و گاز فشرده شده به صفحه های رادیاتوری دستگاه رسیده و با دریافت گرمای محیط گاز فشرده مایع شده ، مجددا به گاز تبدیل می شود این پروسه تا رسیدن دمای محیط به دمای مطلوب ادامه خواهد یافت در طی این عملکرد کمپرسور دستگاه بایستی زمانی برای استراحت داشته باشد . درصورتی که این زمان به کمپرسور داده نشود ممکن است موجب آسیب رسیدن به دستگاه شود پس به همین دلیل ما نمی توانیم در فضای مورد نظرخود هر کولر گازی را که خواستیم نصب کنیم . در اصل باید کولری انتخاب و نصب شود که بسته به فضا بتواند زمان استراحتی برای موتور بدست آید پس در انتخاب کولر گازی فضای ما تعیین کننده است نه انتخاب ما.
میزان سرمادهی کولر با معیار BTU مشخص می گردد. BTU بالاتر به میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است (نه اینکه دمای باد کولر خنک تر است بلکه میزان سرمایی که وارد محیط می شود بیشتر خواهد بود)
کولر های گازی عمدتا در دو نوع پنجره ای و اسپلیت ساخته می شوند بعضی از مدلها نیز به شکل پرتابل ساخته شده اند. مدلهای پنجره ای همانطور که از نامش پیداست پشت پنجره در فضایی که قبلا در نظر گرفته شده نصب می گردد . اشکال این کولر ها وجود فضای مورد نیاز بصورت پنجره ای می باشد و درصورتی که این فضا وجود نداشته باشد نصب آن با مشکلات بیشتری همراه است . ضمنا مدلهای پنجره ای دارای توان محدود و تنوع کمتری هستند . اشکال دیگر مدلهای پنجره ای صدای زیاد در مقایسه با مدلهای اسپلیت می باشد . اگر چه مدلهای پنجره ای به نسبت ارزان تر هستند اما ظاهر آنها نیز قابل مقایسه با مدلهای اسپلیت نیست.
مدلهای اسپلیت از دو بخش پنل داخلی و واحد (یونیت) بیرونی تشکیل شده . یونیت بیرونی شامل کمپرسور و بخش کنترلی بوده و واحد داخلی شامل صفحات رادیاتوری ، سیستم کنترلی و فن مربوطه می باشند. مدلهای کولر گازی اسپلیت معمولا در مدلها و طرحها با ظرفیت های متنوع تری ساخته می شوند . بعضی از مدلهای کولر گازی اسپلیت دارای دو کمپرسور و با قابلیت اتصال به چند پنل هستند. مدلهای اسپیلیت دارای صدای کارکرد کمتری بوده اما با توجه به قرار گیری واحد بیرونی در بیرون از ساختمان ممکن است محدودیت هایی در نصب نیز داشته باشند. تایین یک مقدار مشخص سرمادهی برای یک فضا شاید خیلی دقیق نباشد چرا که وضعیت فضای موجود ، تعداد دستگاههای گرمازایی که در فضا وجود دارد ، میزان قرار گیری در معرض آفتاب ، ارتفاع دیوار تا سقف و بسیاری از موارد دیگر در آن دخیل است اما بر اساس فضای متوسط در شرایط آب و هوایی نه خیلی گرم معیارهایی را ارایه می کنیم اما درصورتی که موقعیت شما درمناطق گرم ، شرجی و یامیزان آفتاب گیری زیاد و پنجره های بزرگ است و یا اینکه کولر را برای آشپزخانه انتخاب می کنید بایستی کولر باتوان بالاتر را انتخاب کنید
انتخاب کولر گازی برای یک اتاق : برای اتاق 36 مترمربعی با ابعاد 6 در 6 متر تقریبا 6000 تا 10000 بی تی یو سرمادهی مورد نیاز است
انتخاب کولر گازی برای فضای چند اتاقه:برای فضایی در حدود 70 متر مربع سرمادهی معادل 10000 تا 16000 بی تی یو مورد نیاز است
انتخاب کولر برای فضاهای بزرگ: میزان سرمادهی مورد نیاز برای فضاهای بزرگتر از 75 متر مربع و تا حدود 185مترمربع تقریبا 16000 تا 28000 بی تی یو می باشد.

توجه کنید : مقادیر اعلام شده برای یک اتاق با شرایط ایده آل است به مقدار اعلام شده مقادیر دیگری اضافه خواهد شد که در ادامه نوشته شده است
4000 بی تی یو برای هر اتاقی که زیر سقف (طبقه آخر ساختمان ) و یا روی کف ( طبقه اول ساختمان )واقع شده است
4000 بی تی یو برای هر اتاقی که در مجاورت آشپزخانه قرار دارد
1500 بی تی یو برای هر پنجره ای که در معرض نور آفتاب قرار می گیرد
1500 بی تی یو برای اتاقهایی که در زیر آنها آشپزخانه و یا شوفاژخانه قرار گرفته
600 بی تی یو بازای هر نفر که در اتاق قرار می گیرد
درصورتی که اتاق در بخش سایه ساختمان بدون آفتاب گیر قرار بگیرد می توانید 1000 بی تی یو کم کنید
جدول زیر بر اساس فضاهای دقیق تر تایین شده است :
((توجه : درصورتی که مطالب کامل این بخش را مطالعه نکنید با استفاده از جدول زیر نمی توانید کولر گازی مورد نیاز فضای خود را تشخیص دهید.)
یک اتاق تا 9مترمربع - 4000 تا 6000 بی تی یو
یک اتاق 9 تا 17 متر مربع - 6000 تا 7500 بی تی یو
یک اتاق 17 تا 25 مترمربع - 7500 تا 9000 بی تی یو
یک اتاق 25 تا 37 مترمربع - 9000 تا 10500 بی تی یو
چند اتاقه تا 37 متر مربع - 10500 تا 12000 بی تی یو
چند اتاقه 37 تا 46 مترمربع - 12000 تا 13500 بی تی یو
چند اتاقه 46 تا 65 مترمربع - 13500 تا 15000 بی تی یو
چند اتاقه 65 تا 75 متر مربع - 15000 تا 16500 بی تی یو
فضای بزرگ تا 84 متر مربع - 16500 تا 18000 بی تی یو
فضای بزرگ 84 تا 92 متر مربع -18000 تا 19500 بی تی یو
فضای بزرگ 92 تا 102 متر مربع - 19500 تا 21000 بی تی یو
فضای بزرگ 102 تا 111 مترمربع - 12000 تا 22500 بی تی یو
فضای بزرگ 111 تا 140متر مربع - 22500 تا 24000 بی تی یو
فضای بزرگ 140 متر تا 158 مترمربع - 24000 تا 25500 بی تی یو
فضای بزرگ 157 تا 177 مترمربع - 25500 تا 27000 بی تی یو
فضای بزرگ 177 تا 205 مترمربع - 27000 تا 28500 بی تی یو
به مقادیر بالا شرایطی که قبلا توضیح دادیم اضافه خواهد شد .

کولر گازی نباید از ظرفیت مشخص شده خیلی بالاتر باشد بغیر از اینکه از دستگاه در مکانهای با آب و هوای خشک استفاده شود . وظیفه کولرگازی علاوه بر سردکردن محیط کاهش رطوبت نیز می باشد درصورتی که ظرفیت کولرگازی بیش از اندازه باشد قبل از کاهش رطوبت ، فضا به دمای مطلوب رسیده و کولر خاموش خواهد شد .
چه مقدار ظرفیت سرمادهی برای هر مترمربع ساختمان مورد نیاز است؟
هر 1200 بی تی یو حدود 46 متر فضا را می تواند خنک کند اما این در شرایط کاملا ایده آل و عایق می باشد . اما پارامترهایی که بر روی میزان خنک شدن محیط اثر می گذارد را نیز باید درنظر گرفت .
اینکه ساختمان در کجا قرار گرفته - شمال ایران ، تهران ، و یا جنوب ایران؟
چه مقدار تابش نور مستقیم آفتاب به ساختمان می تابد؟
رنگ و جنس بدنه ساختمان در بخشی که نور آفتاب می تابد چیست؟
میزان عایق بندی ساختمان
تعداد افرادی که از فضا استفاده می کنند
چه دستگاههای گرمازایی در ساختمان قرار دارد؟
ارتفاع سقف چقدر است ؟
شکل اتاقها در جهت چرخش هوا به چه صورتی است ؟
معمولا در تهران هر فضای 20 متری در اتاقی که آفتاب گیری زیادی دارد و دارای چندین پنجره است به 18000 بی تی یو سرمادهی نیاز دارد.
درصورتی که دو تاسه اتاق به نحوی درکنارهم قرار گرفته باشدکه با وصل یونیت بیرونی بتوان به هر سه فضا اتصالات را رساند می توان از یک کمپرسور با قابلیت وصل چند کولر به آن بهره برد. در این صورت مثلا برای سه اتاق 15 متری که هر کدام به 12000 بی تی یو سرمادهی نیاز دارد می توان با خرید یک یونیت 36000 BTU و سه پنل 12000 BTU به هدف مورد نظر رسید.
فضاهای بزرگی مانند سالن های کنفرانس و ... بایستی توسط کولر با پنل های متعدد خنک شود با توجه به تعداد افرادی که در سالن قرار می گیرند پنل ها بایستی در فواصل مناسب نصب گردد. به عنوان مثال می توان از یک یا چند کولر 48000 با چندین پنل استفاده کرد.
درفضاهای بزرگی که بامشکل نصب متعدد پنل همراه است معمولا کولرهای ایستاده قرار می گیرد. یونیت این کولرها در فضای بیرون قرار می گیرد و اتصالات به واحد داخلی وصل می شود . کولرگازی ایستاده نیازی به نصب دیواری ندارد و واحد داخلی روی زمین قرار می گیرد. پرتاب باد این کولر ها بیشتر است . مدلهای ایستاده در اصل کولر گازی اسپلیتی می باشد که واحد داخل آن به جای پنل دیواری ، واحد ایستاده داخلی است . معمولا توان این کولرها حدود 48000 تا 80000 BTU می باشد.
کولر گازی های پرتابل نوع دیگری کولرگازی است که عملکردی مشابه کولرهای پنجره ای دارد با این تفاوت که کولر به طور کامل در داخل اتاق قرار می گیرد . یک لوله خروجی هوای گرم نیز از پشت دستگاه به بیرون وصل خواهد شد ( تقریبا مانند بخاری گازی) . محدودیت این نوع کولر ها میزان سرمادهی است . معمولا این کولر ها با توجه به قرارگیری کمپرسور در داخل دستگاه توان زیادی ندارد وفقط قابل استفاده در فضاهای کوچک می باشد.
توجه کنید که خنک کردن کل یک منزل بسیار هزینه بر است کولرهایی که دارای توان 27000 و بیشتر هستند بهتراست یک سیم برق از فیوز کنتور تا واحد خارجی وصل شود این کار مانع افزایش جریان و گرم شدن سیم برق منزل خواهد شد . ضمنا در مصارف خانگی با توجه به محدودیت توانی تعیین شده نمی توان از تعداد زیاد کولر گازی همزمان استفاده کرد و استفاده بیش از حد موجب قطع فیوز خواهد شد. پس بهتر است در منزل فقط بخش های خاصی را کولر گازی قرار دهید و برای خنک کنندگی قسمتهای دیگر از کولر آبی استفاده کنید . مثلا یک کولر در سالن قرار دهید و اتاقها را با کولر آبی خنک کنید و یا برعکس
درجه سرمادهی کولرگازی از دمای حدود 18 درجه سانتی گراد تا 30 می باشد. تعیین دما بر روی 18درجه سانتی گراد به معنای روشن بودن مداوم دستگاه و هزینه سرسام آور برق خواهد بود سعی کنید در فصول گرم اتاق را تبدیل به یخچال نکنید . دما را تا حد مطلوب حدود 25 تا 27درجه قرار دهید .با توجه به راندمان بالای کولر گازی درصورتی که کولرگازی درست انتخاب شده باشد و دمای استفاده در حد مطلوب تعیین شده باشد معمولا اختلاف هزینه برق زیاد نخواهد بود .
تمام کولر گازی ها به صورت فقط سرد و یا بصورت سرو و گرم ساخته می شوند . مدلهای سرد فقط در هوای گرم کارایی دارد اما از قابلیت بخاری کولر گازی نیز می توان در هوای سرد استفاده کرد البته اگر امکان استفاده از رادیاتو و یا بخاری گازی وجود داشته باشد اصلا استفاده از بخاری دستگاه کولرگازی با توجه به مصرف برق آن توصیه نمی شود امااستفاده آن بصورت کمکی در هوای خیلی سرد در حالتی که دیگر دستگاههای گرمازا توان گرم کردن محیط را ندارد می تواند بسیار مفید باشد.
امیدواریم مطالب این بخش بتواند به شما در خرید بهترین گزینه کمک کند . در مجموعه تهران کالا سعی کرده ایم بهترین مدلها را برای رضایت مشتری انتخاب و عرضه کنیم اگر بعضی از مارکها و برندها را در سایت برای فروش نمی بینید شاید یکی از دلایل آن اولویت با کالاهای بهتر می باشد .

http://www.tehrankala.com/------f-51.html

================================================

توصیه مهم:

اگر در محل پروژه لوله ها مسی و کابل ها از قبل به صورت توکار قرار گرفته اند، باید از سایزینگ صحیح لوله های مسی برای انتخاب صحیح ظرفیت کولر گازی یا اسپیلت یوینت ها در حین خرید اطلاع داشته باشید زیرا سایز لوله های مسی با توجه به ظرفیت های موجود متفاوت می باشد. برای این کار می توانید با کارشناس مربوطه جهت کارشناسی محل پروژه تماس حاصل فرمایید.

پارامترهای مهم برای انتخاب صحیح ظرفیت کولر گازی و اسپیلت یوینت ها برای مکان های تجاری عبارتند از:


 • ارتفاع سقف تا کف محل تجاری
 • تعداد نفرات مستقر در محل مورد نظر
 • نوع فعالیت تجاری آن واحد از نظر تعداد تردد مشتریان یا به عبارتی تعداد دفعات تعویض هوا و باز بسته شدن درها به علت رفت و آمد
 • وجود وسایل گرما زا از قبیل یخچال های صنعتی، سرور ها و دیگر وسایل که گرما تولید می کنند
 • موقعیت جغرافیایی محل پروژه از نظر آفتاب گیر بودن و باز یا بسته بودن محل اطراف ساختمان

با توجه به نکات گفته شده در بالا برای هر متر مربع از فضای موجود برای ارتفاع سقف تا کف ۳تا ۵ متر در حدود ۶۰۰ btu/hr در نظر می گیریم.

پارامترهای مهم برای انتخاب صحیح ظرفیت کولر گازی و اسپیلت یوینت ها برای مکان های مسکونی عبارتند از:

 • برای انتخاب کولر گازی برای مصارف مسکونی معمولا مساحت تحت پوشش اتاق خواب یا پذیرایی را در عدد ۶۰۰ تا ۸۰۰ btu/hr نسبت به باز یا بسته بودن اطراف ساختمان ،افتابگیر بودن محل،تعداد و نوع پنجره موجود از نظر دو جداره بودن و عدد طبقه مورد نظر ضزب می کنیم.
 • برای انتخاب کولر گازی برای پذیرایی اگر آشپزخانه به صورت اپن باشد باید مجموع متراژآشپزخانه و پذیرایی را محاسبه و به کارشناس فروش اعلام کنید.
 • برای محاسبه سر انگشتی ظرفیت متانسب کولر گازی میتوان از جدول زیر استفاده کرد.

فروش انواع کولر گازی

جدول راهنمای خرید کولر گازی

ردیفمتراژظرفیت BTU/HR
1 تا ۱۲ متر مربع 9000
2 تا ۱۵ متر مربع 
12000
3 تا ۳۵ متر مربع 
18000
4 تا ۵۵ متر مربع 
24000
5 تا ۷۵ متر مربع
30000
6 تا ۸۵ متر مربع 

36000

برای انتخاب کولر گازی خود از این جدول استفاده نمائید.

http://www.tarazenergy.com

===================================================

کولر گازی دستگاهی است که عملکردی مشابه یخچال دارد .کمپرسور دستگاه گاز مخصوص را به مایع تبدیل کرده و گاز فشرده شده به صفحه های رادیاتوری دستگاه رسیده و با دریافت گرمای محیط گاز فشرده مایع شده ، مجددا به گاز تبدیل می شود این پروسه تا رسیدن دمای محیط به دمای مطلوب ادامه خواهد یافت در طی این عملکرد کمپرسور دستگاه بایستی زمانی برای استراحت داشته باشد . درصورتی که این زمان به کمپرسور داده نشود ممکن است موجب آسیب رسیدن به دستگاه شود پس به همین دلیل ما نمی توانیم در فضای مورد نظرخود هر کولر گازی را که خواستیم نصب کنیم . در اصل باید کولری انتخاب و نصب شود که بسته به فضا بتواند زمان استراحتی برای موتور بدست آید پس در انتخاب کولر گازی فضای ما تعیین کننده است نه انتخاب ما.

میزان سرمادهی کولر با معیار BTU مشخص می گردد. BTU بالاتر به میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است (نه اینکه دمای باد کولر خنک تر است بلکه میزان سرمایی که وارد محیط می شود بیشتر خواهد بود)

کولر های گازی عمدتا در دو نوع پنجره ای و اسپلیت ساخته می شوند بعضی از مدلها نیز به شکل پرتابل ساخته شده اند. مدلهای پنجره ای همانطور که از نامش پیداست پشت پنجره در فضایی که قبلا در نظر گرفته شده نصب می گردد . اشکال این کولر ها وجود فضای مورد نیاز بصورت پنجره ای می باشد و درصورتی که این فضا وجود نداشته باشد نصب آن با مشکلات بیشتری همراه است . ضمنا مدلهای پنجره ای دارای توان محدود و تنوع کمتری هستند . اشکال دیگر مدلهای پنجره ای صدای زیاد در مقایسه با مدلهای اسپلیت می باشد . اگر چه مدلهای پنجره ای به نسبت ارزان تر هستند اما ظاهر آنها نیز قابل مقایسه با مدلهای اسپلیت نیست.

مدلهای اسپلیت از دو بخش پنل داخلی و واحد (یونیت) بیرونی تشکیل شده . یونیت بیرونی شامل کمپرسور و بخش کنترلی بوده و واحد داخلی شامل صفحات رادیاتوری ، سیستم کنترلی و فن مربوطه می باشند. مدلهای کولر گازی اسپلیت معمولا در مدلها و طرحها با ظرفیت های متنوع تری ساخته می شوند . بعضی از مدلهای کولر گازی اسپلیت دارای دو کمپرسور و با قابلیت اتصال به چند پنل هستند. مدلهای اسپیلیت دارای صدای کارکرد کمتری بوده اما با توجه به قرار گیری واحد بیرونی در بیرون از ساختمان ممکن است محدودیت هایی در نصب نیز داشته باشند. تایین یک مقدار مشخص سرمادهی برای یک فضا شاید خیلی دقیق نباشد چرا که وضعیت فضای موجود ، تعداد دستگاههای گرمازایی که در فضا وجود دارد ، میزان قرار گیری در معرض آفتاب ، ارتفاع دیوار تا سقف و بسیاری از موارد دیگر در آن دخیل است اما بر اساس فضای متوسط در شرایط آب و هوایی نه خیلی گرم معیارهایی را ارایه می کنیم اما درصورتی که موقعیت شما درمناطق گرم ، شرجی و یامیزان آفتاب گیری زیاد و پنجره های بزرگ است و یا اینکه کولر را برای آشپزخانه انتخاب می کنید بایستی کولر باتوان بالاتر را انتخاب کنید

کولر گازی نباید از ظرفیت مشخص شده خیلی بالاتر باشد بغیر از اینکه از دستگاه در مکانهای با آب و هوای خشک استفاده شود . وظیفه کولرگازی علاوه بر سردکردن محیط کاهش رطوبت نیز می باشد درصورتی که ظرفیت کولرگازی بیش از اندازه باشد قبل از کاهش رطوبت ، فضا به دمای مطلوب رسیده و کولر خاموش خواهد شد .

چه مقدار ظرفیت سرمادهی برای هر مترمربع ساختمان مورد نیاز است؟

اینکه ساختمان در کجا قرار گرفته - شمال ایران ، تهران ، و یا جنوب ایران؟

چه مقدار تابش نور مستقیم آفتاب به ساختمان می تابد؟

رنگ و جنس بدنه ساختمان در بخشی که نور آفتاب می تابد چیست؟

میزان عایق بندی ساختمان

تعداد افرادی که از فضا استفاده می کنند

چه دستگاههای گرمازایی در ساختمان قرار دارد؟

ارتفاع سقف چقدر است ؟

شکل اتاقها در جهت چرخش هوا به چه صورتی است ؟

درصورتی که دو تاسه اتاق به نحوی درکنارهم قرار گرفته باشدکه با وصل یونیت بیرونی بتوان به هر سه فضا اتصالات را رساند می توان از یک کمپرسور با قابلیت وصل چند کولر به آن بهره برد. در این صورت مثلا برای سه اتاق 15 متری که هر کدام به 12000 بی تی یو سرمادهی نیاز دارد می توان با خرید یک یونیت 36000 BTU و سه پنل 12000 BTU به هدف مورد نظر رسید.فضاهای بزرگی مانند سالن های کنفرانس و ... بایستی توسط کولر با پنل های متعدد خنک شود با توجه به تعداد افرادی که در سالن قرار می گیرند پنل ها بایستی در فواصل مناسب نصب گردد. به عنوان مثال می توان از یک یا چند کولر 48000 با چندین پنل استفاده کرد.درفضاهای بزرگی که بامشکل نصب متعدد پنل همراه است معمولا کولرهای ایستاده قرار می گیرد. یونیت این کولرها در فضای بیرون قرار می گیرد و اتصالات به واحد داخلی وصل می شود . کولرگازی ایستاده نیازی به نصب دیواری ندارد و واحد داخلی روی زمین قرار می گیرد. پرتاب باد این کولر ها بیشتر است . مدلهای ایستاده در اصل کولر گازی اسپلیتی می باشد که واحد داخل آن به جای پنل دیواری ، واحد ایستاده داخلی است . معمولا توان این کولرها حدود 48000 تا 80000 BTU می باشد.کولر گازی های پرتابل نوع دیگری کولرگازی است که عملکردی مشابه کولرهای پنجره ای دارد با این تفاوت که کولر به طور کامل در داخل اتاق قرار می گیرد . یک لوله خروجی هوای گرم نیز از پشت دستگاه به بیرون وصل خواهد شد ( تقریبا مانند بخاری گازی) . محدودیت این نوع کولر ها میزان سرمادهی است . معمولا این کولر ها با توجه به قرارگیری کمپرسور در داخل دستگاه توان زیادی ندارد وفقط قابل استفاده در فضاهای کوچک می باشد.توجه کنید که خنک کردن کل یک منزل بسیار هزینه بر است کولرهایی که دارای توان 27000 و بیشتر هستند بهتراست یک سیم برق از فیوز کنتور تا واحد خارجی وصل شود این کار مانع افزایش جریان و گرم شدن سیم برق منزل خواهد شد . ضمنا در مصارف خانگی با توجه به محدودیت توانی تعیین شده نمی توان از تعداد زیاد کولر گازی همزمان استفاده کرد و استفاده بیش از حد موجب قطع فیوز خواهد شد. پس بهتر است در منزل فقط بخش های خاصی را کولر گازی قرار دهید و برای خنک کنندگی قسمتهای دیگر از کولر آبی استفاده کنید . مثلا یک کولر در سالن قرار دهید و اتاقها را با کولر آبی خنک کنید و یا برعکس

درجه سرمادهی کولرگازی از دمای حدود 18 درجه سانتی گراد تا 30 می باشد. تعیین دما بر روی 18درجه سانتی گراد به معنای روشن بودن مداوم دستگاه و هزینه سرسام آور برق خواهد بود سعی کنید در فصول گرم اتاق را تبدیل به یخچال نکنید . دما را تا حد مطلوب حدود 25 تا 27درجه قرار دهید .با توجه به راندمان بالای کولر گازی درصورتی که کولرگازی درست انتخاب شده باشد و دمای استفاده در حد مطلوب تعیین شده باشد معمولا اختلاف هزینه برق زیاد نخواهد بود .تمام کولر گازی ها به صورت فقط سرد و یا بصورت سرو و گرم ساخته می شوند . مدلهای سرد فقط در هوای گرم کارایی دارد اما از قابلیت بخاری کولر گازی نیز می توان در هوای سرد استفاده کرد البته اگر امکان استفاده از رادیاتو و یا بخاری گازی وجود داشته باشد اصلا استفاده از بخاری دستگاه کولرگازی با توجه به مصرف برق آن توصیه نمی شود امااستفاده آن بصورت کمکی در هوای خیلی سرد در حالتی که دیگر دستگاههای گرمازا توان گرم کردن محیط را ندارد می تواند بسیار مفید باشد.بطوري كه در مواردي غير قابل استفاده مي شود و بايد تعويض شود در نظر گرفته، در مقايسه با هزينه برق يك كولر گازي مي توان نتيجه گرفت كولر گازي مقرون به صرفه بوده و دراز مدت هزينه برق مصرفي خودش را جبران نموده و تنها چيزي كه باقي مي ماند ماندگاري دستگاه و كيفيت آن است.مورد ديگر استفاده كولر گازي در شهرها با تراكم جمعيت بالا و منازل مسكوني كوچك و آپارتماني كه فضا هاي مشتركي دارند (مثلا حال و پذيرايي و آشپزخانه اپن مجموعا يك فضا هستند) و براي از بين بردن بوهاي مختلف و بخارات به وجود آمده در اثر پخت و پز كولر گازي نقش مهمي در تصفيه و سرد كنندگي هوا دارد.براي خريد يك كولر گازي بايد به نكات مختلفي توجه كرد. برخي از آن ها را فروشنده (نماينده معتبر) به شما خواهد گفت. تنها مي ماند حساسيت شما نسبت به نكات مهم كه مسئله اي شخصي است و اگر كسي به توصيه ها توجه نكند، تقصير با خود اوست.

نكات مهم؛

1- بدون پيش داوري به بازار نرويد، همچنين پيش از آنكه يك مارك خاص را انتخاب كنيد و يا بدون هيچ انتخابي به بازار برويد. در مورد ويژگي ها و مشخصات فني انواع كولر گازي اطلاعاتي كسب كنيد.

قطعأ اگر بدون آگاهي كافي راهي بازار شويد، تنها سردر گمي برايتان حاصل مي شود. پس اولين كاري كه بايد كرد كسب اطلاعات است.

2- به خاطر داشته باشيد كه سخن دوستان و فاميل و آشنايان و يا حتي شايعات، شايد درباره كيفيت غذاي يك رستوران مرجع خوب باشد، اما قطعا نمي توان به اينگونه سخنان درباره كولر گازي اطمينان كرد، پس اطلاعات لازم را از مرجع مطمئن كسب كنيد.

3- اطلاعاتي كه بايد درباره كولر گازي داشته باشيد، عبارتند از: پنل (در كولر هاي اسپليت) توان گرمايش و سرمايش هر پنل، نوع كمپرسور، برق مصرفي بر حسب آمپر، توان مصرفي كل بر حسب وات، ابعاد كولر در كولر هاي پنجره اي، خود دستگاه و در انواع اسپليت دستگاه داخلي وزن خالص، رده انرژي ميزان صداي كولر در هنگام كار و ... اين گونه اطلاعات در برو شورهاي انگليسي بدانيد سايت اينترنتي هر مارك اطلاعات خوبي به شما مي دهد.

4- توجه داشته باشيد كه هميشه انتخاب يك مارك مشهور همه چيز نيست. همچنين پرداخت پول زياد هم ملاك نيست. مهم اين است كه جنس خوبي بخريد.

5- در انتخاب نوع و قدرت يك كولر ابعاد اتاق شما بسيار مهم است. گاهي شما براي يك اتاق كوچك كولر گازي با قدرات بالايي خريداري مي كنيد و بعد مجبور هستيد كه هميشه آن را در حالت كم قرار دهيد و يا از شدت سرمايش اذيت شويد. در آن هنگام شما پول خود را دور ريخته ايد.

6- توجه داشته باشيد كه كولر هاي ديواري يك دستگاه خارجي هم دارند. پس به هنگام خريد اين نوع كولر ها به جايي كه دستگاه خارجي بايد قرار گيرد و نحوه ارتباط آن با دستگاه داخلي هم توجه كنيد.

7- نكته مهم در كولر هاي گازي ظرفيت سرمايشي آنها است. ساده ترين كار براي دانستن اين نكته و هماهنگ كردن آن با ابعاد اتاق، يك تماس تلفني با شركت سازنده و يا فروشنده كولر است. كارشناسان اين شركت ها شما را راهنمايي مي كنند.

يك فرمول ساده براي محاسبه ظرفيت سرمايشي:

* به ازاي هر 12 متر مربع فضاي مسكوني در مناطق معمولي btu/h 6000

* به ازاي هر 12 متر مربع فضاي مسكوني در مناطق گرمسيري btu/h 9000

مثال: براي سرمايش يك فضاي 36 متري، حال و آشپزخانه در مناطق معمولي به btu/h  18000 و در منطقه گرمسيري btu/h27000سرمايش لازم داريم.

نوع كمپرسور با توجه به ميزان دما و درصد رطوبت هوا تعيين مي شود.

نوع كمپرسور؛ كمپرسور مهمترين قسمت كولر است. در حال حاضر سه تكنولوژي براي ساخت كمپرسور به كار مي رود.

پیستونی – روتاری- موشکی

8- موتور برخي كولر هاي گازي براي مناطق جغرافيايي ساخته شده اند. مثلا برخي از آنها ويژه مناطق مرطوب هستند كه قيمت بالاتري دارند. اگر شما در جايي مثل تهران زندگي مي كنيد نيازي به اين گونه كولرهاي نداريد. پس قبل از خريد، نوع استفاده را تعيين كنيد تا دچار ضرر نشويد.

9- برق مصرفي كولر هاي پنجره اي 5/2برابر كولر هاي اسپليت است. اگر با حوصله و تحقيق كولر را انتخاب كنيد- حتي اگر كمي گران تر باشد- كه رده برق مصرفي آن a باشد، در طول چند سال اين مبلغ از پرداخت قبض جبران خواهد شد.

10- حالا نوبت خريد كولر است. كوتاه ترين، بهترين و معمول ترين روش خريد كولر پس از مشاوره و جمع آوري اطلاعات و تصميم گيري نهايي به صورت تلفني است. فقط كافي است اطلاعات لازم، شامل متراژ محل، تعداد پنجره، ساعات استفاده از كولر تعداد نفرات ساكن در محيط و .... را به كارشناسان فروش اعلام كنيد. بقيه كارها به صورت معمول و مسئول فروش انجام مي گيرد.

11- چه به بازار برويد و چه تلفني جنس مورد نظر را تهيه كنيد، حتما بايد به يك سري از نكات توجه داشته باشيد، بدانيد كه امضا كردن فرم تحويل كولر پس از نصب، يعني تاييد صحت نصب و سلامت كولر پس از هر كاري لازم است تا پيش از امضاي برگه انجام دهيد.

13- كولرهاي گازي كه به صورت قاچاق وارد شده اند، سريال ساخت دستگاه با تيغ از روي كارتون بريده شده و يا مخدوش است و فاقد گارانتي هستند. البته كمي ارزان تر هستند ولي خريد آنها يعني ريختن پول در جوي آب! پس هرگز كولرگازي را بدون ضمانت نامه نخريد.

13- متاسفانه در ايران داشتن ضمانت نامه براي كالا اجباري نيست و فقط مزيت يك كالا محسوب مي شود. اين مسئله باعث مي شود گاهي مندرجات بعضي از ضمانت نامه ها آن قدر دو پهلو و گنگ باشد كه مصرف كننده به كمترين حقوق خود برسد، لذا پس از اطلاع از مندرجات ضمانت نامه شركت ها از ضررهاي احتمالي جلوگيري خواهد كرد.

14- قيمت كولر هاي گازي اعلام شده از سوي شركت هاي داخلي يا خارجي، به قيمت درب كارخانه، عمده فروش و مصرف كننده تقسيم مي شود، همچنين در فصول مختلف سال قيمت ها تغيير مي كنند. بهترين كار پرسيدن دقيق قيمت است.

15- مواظب هزينه هاي پنهان بعد از خريد باشيد. نصب اكثر كولرها رايگان است ولي هزينه هايي مانند لوله، آهنگري و .... بر عهده خريدار است. همچنين گاهي از مواقع قيمت قطعات يدك و دستمزد خدمات بعد از فروش شركت ها، از خود كولر خريداري شده بيشتر است.

16- تعداد مراكز نصب سرويس خدمات بعد از فروش شركت هاي وارد كننده و توليد كننده كولر مزيتي است نسبت به رقبا.

17- از فروشنده بخواهيد نزديك ترين محل نمايندگي نصب و يا دفتر اصلي خدمات بعد از فروش كولر خريداري شده را زير فاكتور قيد كند. چرا كه در صحت و سهولت ارتباط و نصب سريع كولر موثر است.

18- داشتن دفترچه راهنماي فارسي و يا cd راهنماي استفاده از كولر و يا خدمات دوره اي رايگان، مي تواند مزيتي براي انتخاب مارك مورد نظر باشد.

19- شروع ضمانت نامه هاي كولر اغلب شركت ها داراي سه گزينه است.

الف- از تاريخ صدور فاكتور ب- از تاريخ نصب

ج- از تاريخ توليد

شما بهتر است كه گزينه دوم را انتخاب كنيد.

20- کنترل از راه دور و پانل كولر (در كولرهاي اسپليت) توسط برخي از شركت ها ضمانت نشده و نمي شود و يا ضمانت كمپرسور در مدت گارانتي، با قيد و شرط و اما و اگر است. عبارت«بدون قيد و شرط كمپرسور گارانتي مي شود» تضميم كننده منافع شماست.

21- مقرارات بعضي از شركت ها ي نصب كننده كولر به اين صورت است كه شماره سريال درج شده روي كارتن محصول را از شما مي خواهند. بهتر است تا رسيدن كولر، شماره سريال را از فروشنده گرفته و به خدمات بعد از فروش جهت نوبت گيري نصب اعلام كنيد.

22- پرداخت هر گونه وجه اضافي خارج از تعرفه نصب را با شركت اصلي هماهنگ كنيد.

23- استفاده از مواد ضدزنگ در كولرهاي اسپليت باعث طولاني شدن عمر دستگاه و شبكه كندانسوز و تبادل سريع گرما و سرما و در كاهش مصرف برق و راندمان نهايي تاثير متقابل دارد.

24- در ساخت كولر هاي پنجره اي كه علاوه بر سرمايش گرمازا نيز هستند، از پمپ گرما يا المنت استفاده شده كه پمپ گرما بهتر عمل مي كند.

25- اگر كولر با كنترل از راه دور مي خريد، بهتر است دكمه خاموش و روشن كردن كولر، علاوه بر كنترل روي پانل كولر نيز تعبيه شده باشد.ISAEE

 

http://koler.blogfa.com/post-3.aspx

==============================================

  • لطفا آگاه باشید که: بدون استفاده از تکنولوژی اینورتر هیچ یک از دستگاههای سرمایشی (گازی) قابلیت دستیابی به سطح مصرف انرژی بالاتر از Bرا ندارند.( به استثناء ظرفیت 9000 در حالت آزمایشگاهی).


   روش محاسبه میزان بازدهی دستگاهها ( سرمایش و گرمایش)

   میزان بازدهی انرژی(EER & COP)در همه ظرفیت ها یکسان نمی باشد.

   با افزایش ظرفیت دستگاهها بازدهی(EER & COP)کاهش می یابد.

   بدون استفاده از گاز R410aمیزان بازدهی هیچ دستگاهی به Aنمی رسد.

   مقایسه میزان بازدهی دستگاههای موجود در بازار بر اساس جداول ارائه شده (برند: ال جی) –مدل های سال 2011

    

 • آنچه مشتریان کولر گازی باید بدانند:

  اهمیت روز افزون مصرف بهینه انرژی (آب , برق و گاز) به ویژه پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها مشتریان را به میزان مصرف لوازم خانگی در هنگام خرید حساس نموده است. بسیاری از شرکتها از این حساسیت سوء استفاده نموده و با درج اطلاعات غیر صحیح ( ساختگی ) , میزان مصرف انرژی محصولات خود را در سطحی بهینه اعلام داشته و نسبت به فریب مشتریان اقدام مینمایند.بدین لحاظ محاسبه میزان مصرف انرژی (برق) کولرهای گازی و ارائه اطلاعات دقیق به مشتری از اهمیت بسزایی برخوردار میباشد.

   

  مسئله: حساسیت عامه مردم به مصرف برق کولرهای گازی

   

  روش اول:

  (بازدهی در گرمایش) COP= وات ظرفیت گرمایش / وات مصرفی (آمپر * 220)

  (بازدهی در سرمایش) EER= وات ظرفیت سرمایش / وات مصرفی (آمپر * 220)


  روش دوم:

  (بازدهی در گرمایش) COP= ظرفیت گرمایش BTU/ وات مصرفی (آمپر * 220) / 3.412

  (بازدهی در سرمایش) EER= ظرفیت گرمایش BTU/ وات مصرفی (آمپر * 220) / 3.412


  به عنوان مثال روش محاسبه بازدهی انرژی (حالت سرمایش) یکدستگاه کولر گازی با ظرفیت 9000 به شرح زیر می باشد:

  (بازدهی در سرمایش) EER:

  9000 / 809 /3.412=3.26


  با توجه به اطلاعات موجود در کاتالوگ های مختلف، می توان از هر دو روش فوق استفاده کرد که نتیجه آن یکسان می باشد.


  اصول کلی مقایسه بازدهی واقعی و غیرواقعی دستگاهها


   


  LG(inverter)


  میزان بازدهی


  ظرفیت


  4.1


  EER–بازدهی در حالت سرمایش


  9000 BTU


  4.21


  COP–بازدهی در حالت گرمایش


  3.47


  EER–بازدهی در حالت سرمایش


  12000 BTU


  3.81


  COP–بازدهی در حالت گرمایش


  3.47


  EER–بازدهی در حالت سرمایش


  18000 BTU


  3.82


  COP–بازدهی در حالت گرمایش


  3.21


  EER–بازدهی در حالت سرمایش


  24000 BTU


  3.62


  COP–بازدهی در حالت گرمایش

   


  (بازدهی در حالت سرمایش) EER


  EER


  Energy Grade


  EER > 3.20


  A


  3.20≥ EER>3.00


  B


  3.00≥EER>2.80


  B


  2.80≥ EER >2.60


  D


  2.60≥ EER> 2.40


  E


  2.40≥EER > 2.20


  F


  2.20≥ EER > 2.00


  G
   


  (بازدهی در حالت گرمایش) COP


  COP


  Energy Grade


  COP > 3.60


  A


  3.60≥ COP>3.40


  B


  3.40≥COP>3.20


  B


  3.20≥ COP >2.80


  D


  2.80≥ COP> 2.60


  E


  2.60≥COP > 2.40


  F


  2.40≥ COP > 2.20


  G


  http://www.goldiranac.com

==============================================================

فاکتور های اولیه

فاکتور های کلی برای خرید کولر گازی و استفاده بهینه از آن، شامل نکات زیر است :

 1. متراژ محل مورد نظر
 2. تعداد پنجره ها
 3. ساعات استفاده از کولر گازی
 4. تعداد افراد ساکن در محیط اطراف کولر گازی
 5. کاربری مکان


انواع کولر گازی

کولر گازی موجود در بازار ایران معمولا در پنج مدل زیر هستند :

 1. کولر گازی اسپلیت تک پنل
 2. کولر گازی اسپلیت چند پنل ( مولتی اسپلیت )
 3. کولر گازی اسپلیت کنجی
 4. کولر گازی پرتابل
 5. کولر گازی پنجره ای
 6. کولر گازی ایستاده
 7. کولر گازی اسپلیت کنسولی، سقفی زمینی
 8. کولر گازی اسپلیت سقفی کانالی( Ceiling Concealed Duct )
 9. کولر گازی اسپلیت کانالی ( Ducted Split )
 10. سیستم های پیشرفته ( VRF , MDV , DVM)


اطلاعاتی که باید درباره یک کولر گازی داشته باشید عبارتند از:

 1. توان گرمایش وسرمایش هر پنل
 2. نوع کمپرسور کولر گازی 
  الف : سیلندر پیستونی مخصوص هوای معتدل 
  ب: سیلندر پیستونی ( تروپیکال ) مخصوص هوای استوائی 
  ج : روتاری مخصوص هوای معتدل 
  د : روتاری ( تروپیکال ) مخصوص هوای استوائی 

  پیشنهاد ما برای شهر مشهد روتاری مخصوص هوای معتدل است . بخاطر اینکه هوای مشهد در اوج گرما در تابستان از 45 + بیشتر تجاوز نمی کند و مصرف برق کمپرسور کولرگازی مخصوص هوای معتدل کمتر از تروپیکال می باشد. کمپرسور های تروپیکال تا دمای 67+ به خوبی کار می کنند و برای شهر های جنوبی کشورمان مانند : اهواز - بندر عباس – کیش و ..... مورد نیاز می باشد . کمپرسور های پیستونی کولر گازی به علت مصرف برق فوق العاده بالا به نسبت روتاری پیشنهاد نمی گردد , ولی مقاومت و قدرت در برابر گرما یکی از مزایای مهم کمپرسور پیستونی می باشد . 

 3. برق مصرفی بر حسب آمپر و توان مصرفی کل برحسب وات
 4. ابعاد و وزن کولر گازی
 5. رده انرژی کولر گازی
 6. میزان صدای کولر گازی در هنگام کار و....


حتما سایت رسمی و یا جنرال کاتالوگ اصلی دستگاه را به دقت مطالعه کنید ، زیرا اطلاعات واقعی کولر گازی را به شما ارائه می کند .

نکات مهم

 1. به بازار بروید. همچنین پیش از آنکه یک مارک خاص را انتخاب کنید و یا بدون هیچ انتخابی به بازار بروید. در مورد ویژگی ها و مشخصات فنی انواع کولر گازی اطلاعاتی کسب کنید. اگر بدون آگاهی کافی راهی بازار شوید، تنها سر در گمی برایتان حاصل می شود، پس اولین کاری که باید کرد. کسب اطلاعات است.

 2. به خاطر داشته باشید که سخن دوستان و فامیل و آشنایان و یا حتی شایعات، شاید درباره کیفیت غذای یک رستوران مرجع خوبی باشد، اما قطعاً نمی توان به این گونه سخنان، درباره کولرگازی اطمینان کرد. توجه داشته باشید که شما قرار است بیش از 500 هزار تومان پول خرج کنید. پس اطلاعات لازم را از مرجع مطمئن کسب کنید.

 3. توجه داشته باشید که همیشه انتخاب یک مارک مشهور همه چیز نیست. همچنین پرداخت پول زیاد هم ملاک نیست، مهم این است که کولر گازی خوبی بخرید.

 4. درانتخاب نوع وقدرت یک کولر گازی ابعاد اتاق شما بسیار مهم است .گاهی شما برای یک اتاق کوچک کولر گازی با قدرت بالایی خریداری می کنید و بعد مجبور هستید که همیشه آن رادر حالت کم قرار دهید ویا از شدت سرمایش اذیت شوید . درآن هنگام شما پول خود را دور ریخته اید.

 5. توجه داشته باشید که کولر گازی های دیواری یک دستگاه خارجی هم دارند. پس به هنگام خرید این نوع کولر گازی ها به جایی که دستگاه خارجی باید قرار گیرد و نحوه ارتباط ان با دستگاه داخلی هم توجه کنید.

 6. نکته مهم در کولرهای گازی ظرفیت سرمایشی آنها است. ساده ترین کار برای دانستن این نکته و هماهنگ کردن ان با ابعاد اتاق، یک تماس تلفنی با شرکت سازنده و یا فروشنده کولر گازی است. کارشناسان این شرکت ها شما را راهنمایی می کنند. واحد اندازه گیری قدرت دستگاه اسپلیت با بی تی یو محاسبه می گردد.


بی تی یو BTU چیست?

 1. British Thermal Unit : واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می باشد. در تعریف هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از 60 درحه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند.

 2. موتور برخی کولر های گازی برای مناطق جغرافیایی ساخته شده اند .مثلا برخی از آنها ویزه مناطق گرم ومرطوب هستند که قیمت بالا تری دارند، مانند کولر های گازی با کمپرسور پیستونی تروپیکال. اگر شما در جایی مثل مشهد زندگی می کنید نیازی به این گونه کولر ها ندارید .پس قبل از خرید، نوع استفاده را تعیین کنید تا دچار ضرر نشوید.

 3. برق مصرفی کولر گازی های پنجره ای 2 برابر کولر گازی های اسپلیت است. اگر با حوصله و تحقیق کولر گازی را انتخاب کنید - حتی اگر کمی گران تر باشد که رده برق مصرفی آن A باشد، در طول چند سال این مبلغ از پرداخت قبض جبران خواهد شد.

 4. حالا نوبت خرید کولر گازی است. کوتاه ترین، بهترین و معمول ترین روش خرید کولر گازی پس از مشاوره و جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری نهایی به صورت تلفنی است. فقط کافی است اطلاعات لازم، شامل متراژ محل، تعداد پنجره، ساعات استفاده از کولر گازی و تعداد نفرات ساکن در محیط و ... را به کار شناسان فروش اعلام کنید. بقیه کارها به صورت خودکار انجام می گیرد.

 5. چه به بازار بروید و چه تلفنی کولر گازی مورد نظر را تهیه کنید، حتما باید به یک سری از نکات توجه داشته باشید، بدانید که امضا کردن فرم تحویل کولر گازی پس از نصب، یعنی تایید صحت نصب وسلامت کولر گازی پس هر کاری لازم است تا پیش از امضای برگه انجام دهید.

 6. کولر های گازی که به صورت قاچاق وارد شده اند، سریال ساخت دستگاه با تیغ از روی کارتون بریده شده ویا مخدوش است و فاقد گارانتی هستند. البته که کمی ارزان تر اند ولی خرید آنها یعنی ریختن پول در جوی آب ! پس کولر گازی بدون ضمانت نامه نخرید.

 7. متاسفانه در ایران داشتن ضمانت نامه برای کالا اجباری نیست و فقط مزیت یک کالا محسوب می شود. این مسئله باعث می شود گاهی مندرجات بعضی از ضمانت نامه ها آن قدر دو پهلو وگنگ باشد که مصرف کننده به کمترین حقوق خود برسد، پس اطلاع از مندرجات ضمانت نامه شرکت ها از ضررهای احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

 8. قیمت کولر گازی های گازی اعلام شده از سوی شرکت های داخلی یا خا رجی، به قیمت درب کارخانه، عمده فروش ومصرف کننده تقسیم می شود، همچنین در فصول مختلف سال قیمت ها تغییر می کنند .بهترین کار پرسیدن دقیق قیمت کولر گازی است.

 9. مواظب هزینه های پنهان بعد از خرید کولرگازی باشید. نصب اکثر کولر گازی ها رایگان است ولی هزینه هایی مانند لوله،آهنگری و ... برعهده خریدار است .همچنین گاهی از مواقع قیمت قطعات یدک و دستمزد خدمات بعد از فروش شرکت ها، از خود کولر گازی خریداری شده بیشتر است.

 10. تعداد مراکز نصب سرویس خدمات بعد از فروش شرکت های وارد کننده و تولید کننده کولر گازی مزیتی است نسبت به رقبا.

 11. از فروشنده بخواهید نزدیک ترین محل نمایندگی نصب و یا دفتر اصلی خدمات بعد از فروش کولر گازی خریداری شده را زیر فاکتور قیدکند .چرا که در صحت وسهولت ارتباط و نصب سریع کولر موثر اس.

 12. داشتن دفترچه راهنمایی فارسی و یا CD راهنمای استفاده از کولر گازی و یا خدمات دوره ای رایگان، می تواند مزیتی برای انتخاب مارک مورد نظر باشد.

 13. کنترل از راه دور و پانل کولر گازی (در کولر های اسپلیت) توسط برخی از شرکت ها ضمانت نمی شود و یا ضمانت کمپرسور کولر گازی در مدت گارانتی، با قید شرط و اما و اگر است. عبارت "بدون قید و شرط کمپرسور گارانتی می شود" تضمین کننده منافع شماس.

 14. مقررات بعضی از شرکت های نصب کننده کولر گازی به این صورت است که شماره سریال درج شده روی کارتن یونیت داخلی و یونیت خارجی کولر گازی را از شما می خوا هند. بهتر است تا رسیدن کولر گازی ، شماره سریال ها را از فروشنده گرفته و به خدمات بعد از فروش جهت نوبت گیری نصب اعلام کنید.

 15. پرداخت هر گونه وجه اضافی خارج از تعرفه نصب کولر گازی را با شرکت اصلی هماهنگ کنید.

 16. استفاده از مواد ضدزنگ در کولر گازی های اسپلیت باعث طولانی شدن عمر دستگاه وشبکه کندانسوز و تبادل سریع گرما وسرما می شود ودر کاهش مصرف برق و راندمان نهایی تاثیر متقابل دار.

 17. در بعضی از کولرهای گازی اسپلیت علاوه بر سرمایش ، گرمایش زا نیز هستند، و از شیربرقی یا المنت استفاده شده که شیربرقی عملکرد و مصرف برق کمتری نیز دارند.

 18. اگر کولر گازی باکنترل ازراه دور می خرید، بهتراست دکمه خاموش وروشن کردن کولر گازی ، علاوه بر کنترل روی پانل کولر گازی نیز تعبیه شده باشد. که در مواقعی که ریموت کنترل از کار افتاد ، بتوان از دستگاه استفاده کرد.


شروع ضمانت نامه های کولر گازی اغلب شرکت ها دارای سه گزینه است:

 1. از تاریخ صدور فاکتور
 2. از تاریخ نصب کولر گازی
 3. از تاریخ تولید کولر گازی

شما بهتر است که گزینه دوم را انتخاب کنید.

گروه آب و هوایی کشور عزیزمان ایران عبارتند از:

 1. برای شهرهای معتدل و مرطوب
 2. برای شهرهای گرم و خشک
 3. برای شهرهای گرم و مرطوب


برای هر کدام از گروه های آب و هوایی سه حالت وجود دارد که عبارتند از:

 • دسته اول : (معتدل و مرطوب)
  1. اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 400 تا 500 بی تی یو
  2. اماکن اداری: برای هر متر مربع 500 تا 700 بی تی یو
  3. اماکن تجاری: برای هر متر مربع 700 تا 1000 بی تی یو

 • دسته دوم : (گرم و خشک)
  1. اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 500 تا 600 بی تی یو
  2. اماکن اداری: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی تی یو
  3. اماکن تجاری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی تی یو

 • دسته سوم : (گرم و مرطوب)
  1. اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی تی یو
  2. اماکن اداری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی تی یو
  3. اماکن تجاری: برای هر متر مربع 1000 تا 1200 بی تی یو

مقدار بی تی یو به عوامل آب وهوایی و رعایت استاندارد های مبحث 19 ملی ساختمان نیز مربوط می باشد.

عواملی نظیر:

 1. عایق بندی پنجره ها که ممکن است یک جداره و یا دو جداره باشند.
 2. عایق بندی سقف و دیوار
 3. ساختمان رو به آفتاب باشد و یا بالعکس کمتر در معرض تابش نور خورشید باشد و عوامل دیگرکه ممکن است درساختمان نقش قابل توجهی ایفا کند.


البته به این نکته توجه کنید در همه موارد بالا استثناء هم وجود دارد و بایستی به میزان رفت و آمد نفرات در هر متر مربع و یا گرمایش سایر دستگاه ها مانند لامپ، اجاق گاز , یخچال و ............ توجه کرد و بهتر است قبل از خرید کارشناس، قبل از نصب کولر گازی از محیط بازدید به عمل آورد.

توصیه هایی برای استفاده صحیح کولر گازی

 1. بزرگترین عامل گرم شدن اتاقها معمولاً آفتاب است. این گرما به سرعت از راه شیشه و پنجره ها و به آهستگی از طریق دیوارهای خارجی و سقف به اتاق تحمیل می شود. با استفاده از موارد ذیل می توان مقدار گرمایش تحمیلی را کاهش داد.
  • استفاده از پرده یا کرکره داخلی
  • استفاده از سایبان
  • استفاده از شیشه های رفلکس
  • عایق کاری سقف و دیوارهای خارجی اطراف محل نصب کولر گازی

 2. دومین منبع بزرگ بار گرمایی اتاقها معمولاً وسایل الکتریکی از قبیل رایانه ها، مانیتورها، دستگاههای کپی ، چراغهای روشنایی و... می باشند که این نوع بار در ادارات محسوس است. یک راه کاهش از این بار، خاموش کردن آنها در مواقع بیکاری است. راه دیگر این است که برای روشنایی به جای لامپهای شیشه ای از لامپهای فلورسنت که اتلاف گرمای کمتری دارند استفاده شود.

 3. بار سرمایی هوای نفوذی ممکن است بسیار زیاد باشد. باز بودن پنجره باعث می گردد که بخش عمده ای از توان کولر گازی صرف خنک کردن بیهوده هوای گرم ورودی شود که این سبب افزایش مدت کار کمپرسور و فرسودگی زود هنگام آن گردد. ضمن اینکه اتاق هم به نحو مطلوب خنک نمی شود.
  اگر درهای داخلی هم باز باشند کولر گازی به جای خنک کردن فقط یک اتاق در واقع باید چندین فضا را خنک کند.

 4. سرد کردن اتاق بیش از حد لزوم، ضمن اینکه از نظر بهداشتی صحیح نیست موجب افزایش مصرف برق و فرسایش بیهوده دستگاه می شود. با در نظر گرفتن موارد فوق جهت محاسبه سریع و سرانگشتی سایز کولر گازی از لینک ذیل می توان استفاده کرد.

http://www.zamanianco.com/modules/buyGuidKoler.aspx

=============================================================


اگر قصد كرده‌ايد كولر گازي بخريد، اندكي درنگ و تأمل بر نكات پي‌آمده راهنمايتان خواهد شد:

عملكرد كمپرسور كولرهاي گازي به فضايي مرتبط است كه قرار است خنك شود. هنگام خريد اين ملاك مهم را در نظر بگيريد.

براي خنك كردن اتاقي با مساحت 35متر، كولري با ظرفيت 9000 مناسب است. به همين ترتيب براي مساحت‌هاي 40، 50، 65، 90 و 115 متر به ترتيب كولرهايي با ظرفيت 10000، 12000، 14000، 18000 و 24000.

كمپرسور كولرهاي گازي بسته به ميزان تحمل حرارت، مصرف برق، توان مصرفي و خروجي مقدار سروصدايي كه دارند، سه نوعند: پيستوني، اسكرول و روتاري (يا موشكي).

اگر محل نصب كولر جزو مناطق گرم است، كولري بخريد كه كمپرسور اسكرول داشته باشد و اگر در منطقه‌اي با آب و هواي معتدل زندگي مي‌كنيد، كمپرسورهاي روتاري نيز جوابگوي برودت مورد نيازتان خواهد بود. قبل از خريد مشخص كنيد مصرفتان خانگي است يا اداري.

حين بررسي براي خريد كولر گازي، كاتالوگ آن را از فروشنده بخواهيد و در آن دنبال شاخص‌هاي موسوم به ضريب اي.اي.آر، كلاس و رتبه انرژي بگرديد.

با توجه به شرايط اقليمي محل نصب كولر، هر چه شاخص‌ها بالاتر باشد، كارايي كولر بهتر خواهد بود. ابعاد كولر و محل نصب آن را از پيش در نظر بگيريد. برخي از انواع كولرهاي گازي، همراه با متعلقات جانبي‌ است.

اندازه، محل نصب و تعبيه اين متعلقات خارجي را كه به بخش داخلي وصل مي‌شود، بايد قبل از خريد در نظر داشته باشيد تا به مشكل برنخوريد. دقت كنيد ميزان برق مصرفي كولر A باشد.

كم شدن هزينه قبض برق به مقدار گراني اوليه مي‌ارزد. حتما از نحوه ارائه گارانتي و مقبوليت خدمات پس از فروش آن مطمئن شويد.

نصب، راه‌اندازي، سرويس و... ارزان نيست و بايد بدانيد كدام محدوده خدمات آن را بدون درخواست هزينه انجام مي‌دهند. دقت كنيد تاريخ شروع ضمانت‌نامه از تاريخ راه‌اندازي باشد.

از تعلق خدمات گارانتي بر تك‌تك لوازم مثل كنترل از راه دور، پنل‌ها و... مطمئن شويد. بخصوص دقت كنيد كه كمپرسور بدون هيچ قيد و شرطي تحت‌گارانتي باشد.

دقت كنيد تنظيمات ترموستات درجات متنوعي داشته باشد تا با توجه به ميزان گرما يا مقدار سرمايي كه دوست داريد، برودت لازم را تنظيم كنيد (مطبوع‌ترين خنكي، مقداري بين 19 تا 24 سانتي‌گراد است).

با احتمال خرابي ريموت، دقت كنيد كه روشن و خاموش كردن يا تنظيم درجات از طريق خود دستگاه هم ممكن باشد. حالا دكمه روشن كولر را از روي ريموت يا خود دستگاه فشار دهيد و حالش را ببريد!

http://www.asriran.com

========================================================

توان مصرفی كولرهای گازی استاندارد، حدود چهار برابر كولرهای آبی است، بر این اساس درصورتی كه یك مشترك خانگی تهرانی كه در سال گذشته به طور متوسط در ماههای مرداد، شهریور، حدود 670 كیلووات ساعت برق مصرف كرده و یك كولر گازی را به مدت پنج ساعت در روز و برای 30 روز در هر ماه روشن كند، بهای برق مصرفیش تا سه برابر افزایش می­یابد. بنابر محاسبه سازمان بهره‌وری انرژی ایران، در این میان باید توجه داشت كه طراحی سیستم‌های سرمایش برای هر منطقه، تابع شرایط فنی و اقتصادی است و كولرهای گازی در مناطق گرمسیر و مرطوب شدید كاربرد دارند و بر این اساس وزارت نیرو نیز نرخ برق مصرفی این مناطق را برای رفاه حال مشتركین به صورت مخفف محاسبه می كند. بدیهی است برای مناطق دیگر كشور، باید از سیستمهای متناسب با شرایط جغرافیایی و اقلیمی و با توجه به هزینه­های برق مصرفی، استفاده كرد و استفاده از كولرهای گازی در مناطقی كه دارای تعرفه مخفف گرمسیری نیستند، به نوعی قبول هزینه­های بیشتر برق مصرفی است.

نحوه خریداری كولر گازی

توصیه می شود كه شهروندان كولرهای گازی را از مبادی و فروشگاههای معتبر تهیه و تنها كولرهای دارای برچسب Aرا خریداری كنند تا 40 درصد در هزینه­های برق مصرفی سرمایشی­تان صرفه­جویی شده و كولر دچار مشكلات و نقص فنی نشود. همچنین استفاده از كولرهای خورشیدی استاندارد و دارای برچسب انرژی مناسب، توصیه می شود و باعث كاهش تا 30 درصدی هزینه­های برق مصرفی می شود. در مقابل استفاده از كولرهایی كه از مبادی غیر رسمی و بطور قاچاق در بازار وجود دارد، به علت غیر استاندارد بودن باعث افزایش شدید هزینه­های برق مصرفی شده و گاهی نیز به علت مشخصات فنی نامشخص، ممكن است كاربرد آنها بسیار خطرناك باشد. كولرهای گازی در سه كلاس منطقه­ای گرمسیری، معتدله و سردسیر تقسیم می­شوند، موقع خرید متناسب با آب و هوای محل زندگی خود كولر را انتخاب كنید.

ظرفیت مورد نیاز كولر گازی برای سرمایش محیط

ظرفیت كولر گازی باید متناسب با مساحت فضایی كه نیاز به بردوت دارد، انتخاب شود و بر این اساس، لازم است در مساحت 32 تا 37 متر مربع از كولر گازی با قدرت 9 هزار، در مساحت 38 تا 41 متر مربع از 10 هزار ، در مساحت42 تا 50 متر مربع از 12 هزار و مساحت 51تا 64 متر مربع از 14 هزار استفاده شود. همچنین، لازم است در مساحت 65 تا 91 متر مربع از كولر گازی با قدرت 18 هزار و در مساحت 92 تا 117 متر مربع از كولر گازی با قدرت 24 هزار استفاده شود.

روش‌هایی برای كاهش مصرف برق كولر گازی

نصب اینورتر (دستگاه مبدل جریان برق) در كولرگازی پنجره­ای، باعث افزایش راندمان آن شده و تمیز بودن كندانسور (مخزن و لوله های گاز) كولر به لحاظ عبور جریان هوا تا میزان زیادی از جریان برق مصرفی كولر می­كاهد. از سوی دیگر، نصب كندانسور كولرهای گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی آنها خواهد شد. درصورت امكان كولر گازی را در مسیر باد نصب كنید، چرا كه این امر موجب انتقال حرارت بهتر در كندانسور شده و در نتیجه افزایش بازده و كاهش مصرف انرژی حاصل خواهد شد. همچنین باید توجه داشت كه محوطه پشت كولر دارای فضای مناسبی جهت گردش هوا باشد. درزگیری مناسب اطراف كولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید، سرویس به موقع و تمیز نمودن فیلترهای هوا و رادیاتور، تاثیر به سزایی در كاهش مصرف انرژی الكتریكی كولر گازی دارد. در شهرهای جنوبی كشور كه دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوب هستند، كاشتن یك اصله درخت در نزدیكی كولر گازی، حدود 10 تا 15 درصد كاهش مصرف انرژی الكتریكی را به همراه خواهد داشت.علاوه بر اینكه كاشتن درخت در مجاورت ساختمانها باعث زیبایی و عایق سرما و گرمای ساختمان نیز می شود. برق مصرفی كولرهای گازی همزمان با استفاده از لامپهای كم مصرف (بدلیل تشعشع حرارتی كمتر این لامپها) به میزان قابل توجهی كاهش می­یابد. با توجه به اینكه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد است، می­بایست از سرد كردن بیش از حد محل سكونت خودداری كرد.

استفاده بی مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته ای و غیره باعث افزایش بار گرمایی محیط می­شود، كه این امر زمان كار كولر گازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب، افزایش داده و در نتیجه منجر به مصرف بیش از اندازه انرژی الكتریكی در كولر گازی خواهد شد. بنابراین كارهایی نظیر پخت و پز و اتوكشی را در ساعاتی انجام دهید كه گرمای هوا كمتر است. در تابستان سه منبع عمده گرمای ناخواسته در منزل وجود دارد، گرمای هوای خارج كه از طریق سقف و دیوارهدایت می­شود، گرمایی كه از لامپ­ها و لوازم خانگی انتشار می­یابد و نور خورشید كه از راه پنجره­ها به داخل می­تابد. با استفاده از سایبان، پرده كركره و یا پرده پارچه­ای با رنگ روشن، می­توان نور خورشید را به سمت بیرون منعكس نمود.

=================================================================


انواع کولرگازی:

1.اسپلیت ها (دوتکه ها) 2.پنجره ای 3.پرتابل (قابل حمل)

انواع اسپلیت ها:

1.دیواری 2.ایستاده 3.سقفی زمینی (زیرسقفی)  4.کانالی (داکتی)  5.کاستی

اسپلیت دیواری که بیشترین فروش و کارایی را دارد و معمولا" در محیط های مسکونی و اداری کوچک استفاده شده عمدتا" از ظرفیت 7000 الی 36000 بی تی یو برساعت تولید شده در نوع سرمایشی یا سرمایشی گرمایشی.

اگر شما برای این روزهایتان به فکرخنکی هستید و هنوز اقدامی نکرده اید ، می توانید کولرگازی را هم به گزینه هایتان اضافه کنید و بعد انتخاب کنید. گروهی به غلط گمان می کنند که کولرگازی بسیار گران تر از انواع آبی است اما واقعاً این طور نیست. اگر شما یک کولر مثلا شش هزار آبی بخرید، تقریباً همان پولی را پرداخته اید که دیگران برای خرید یک کولرگازی پنجره ای پرداخته اند، پس بدون پیش داوری به بازار بروید. برای خرید یک کولر گازی مناسب، باید به نکات مختلفی توجه کرد. برخی از آنها را می توانید در ادامه بخوانید و برخی دیگر را حتماً فروشنده به شما خواهد گفت. تنها می ماند حساسیت شما نسبت به نکات مهم که مسئله ای شخصی است و اگر کسی به توصیه ها توجه نکند، تقصیر با خود اوست.

و اما نکات مهم :

 • گفته شد که بدون پیش داوری به بازار بروید. همچنین پیش از آنکه یک مارک خاص را انتخاب کنید و یا بدون هیچ انتخابی به بازار بروید. در مورد ویژگی ها و مشخصات فنی انواع کولر گازی اطلاعاتی کسب کنید. اگر بدون آگاهی کافی راهی بازار شوید، تنها سر در گمی برایتان حاصل می شود، پس اولین کاری که باید کرد. کسب اطلاعات است.
 • به خاطر داشته باشید که سخن دوستان و فامیل و آشنایان و یا حتی شایعات، شاید درباره کیفیت غذای یک رستوران مرجع خوبی باشد، اما قطعاً نمی توان به این گونه سخنان، درباره کولرگازی اطمینان کرد. توجه داشته باشید که شما قرار است بیش از 300 هزار تومان پول خرج کنید. پس اطلاعات لازم را از مرجع مطمئن کسب کنید.
 • اطلاعاتی که باید درباره یک کولر گازی داشته باشید عبارتند از : پنل (در کولرهای اسپلیت) توان گرمایش وسرمایش هر پنل نوع کمپرسور برق مصرفی بر حسب امپر توان مصرفی کل برحسب وات .ابعاد کولر در کولرهای پنجره ای خود دستگاه و درانواع اسپیلت دستگاه داخلی وزن خالص رده انرزی میزان صدای کولر در هنگام کار و....این گونه اطلاعات در برو شورهای هر مارک اطلاعات خوبی به شما می دهد .
 • توجه داشته باشید که همیشه انتخاب یک مارک مشهور همه چیز نییست. همچنین پرداخت پول زیاد هم ملاک نیست .مهم این است که جنس خوبی بخرید.
 • درانتخاب نوع وقدرت یک کولر ابعاد اتاق شما بسیار مهم است .گاهی شما برای یک اتاق کوچک کولر گازی با قدرت بالایی خریداری می کنید و بعد مجبور هستید که همیشه ان رادر حالت کم قرار دهید ویا از شدت سرمایش اذیت شوید .دران هنگام شما پول خود را دور ریخته اید.
 • توجه داشته باشید که کولرهای دیواری یک دستگاه خارجی هم دارند. پس به هنگام خرید این نوع کولرها به جایی که دستگاه خارجی باید قرار گیرد و نحوه ارتباط ان با دستگاه داخلی هم توجه کنید .
 • نکته مهم در کولرهای گازی ظرفیت سرمایشی انها است. ساده ترین کار برای دانستن این نکته و هماهنگ کردن ان با ابعاد اتاق، یک تماس تلفنی با شرکت سازنده و یا فروشنده کولر است. کارشناسان این شرکت شما را راهنمایی می کنند .
 • موتور برخی کولر های گازی برای منا طق جغرافیایی ساخته شده اند .مثلا برخی از انها ویزه مناطق گرم ومرطوب هستند که قیمت بالا تری دارند .اگر شما در جایی مثل تهران زندگی می کنید نیازی به این گونه کولر ها ندارید .پس قبل از خرید، نوع استفاده را تعیین کنید تا دچار ضرر نشوید .
 • در طول چند ماه این مبلغ از پرداخت قبض جبران خواهد شد.برق مصرفی کولر های پنجره ای دو برابر کولر های اسپیلیت (دوتکه) است. اگر با حوصله و تحقیق کولری را انتخاب کنید حتی اگر کمی گران تر باشد اما رده برق مصرفی ان (آ و ب) باشد
 • حالا نوبت خرید کولر است. کوتاه ترین، بهترین و معمول ترین روش خرید کولر پس از مشاوره و جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری نهایی به صورت تلفنی است. فقط کافی است اطلاعات لازم، شامل متراژ محل، تعداد پنجره، ساعات استفاده از کولر تعداد نفرات ساکن در محیط و ... را به کار شناسان فروش اعلام کنید. بقیه کارها به صورت خودکار انجام می گیرد .
 • چه به بازار بروید و چه تلفنی جنس مورد نظر را تهیه کنید، حتما باید به یک سری از نکات توجه داشته باشید، بدانید که امضا کردن فرم تحویل کولر پس از نصب، یعنی تایید صحت نصب وسلامت کولر پس هر کاری لازم است تا پیش از امضای برگه انجام دهید.
 • کولر های گازی که به صورت قاچاق وارد شده اند، سریال ساخت دستگاه با تیغ از روی کارتون بریده شده ویا مخذوش است و فاقد گارانتی هستند. البته که کمی ارزان تر اند ولی خرید آنها یعنی ریختن پول در جوی آب ! پس کولر بدون ضمانت نامه نخرید .
 • متاسفانه در ایران داشتن ضمانت نامه برای کالا اجباری نیست و فقط مزیت یک کالا محسوب می شود. این مسئله باعث می شود گاهی مندرجات بعضی از ضمانت نامه ها آن قدر دو پهلو وگنگ باشد که مصرف کننده به کمترین حقوق خود برسد، پس اطلاع از مندرجات ضمانت نامه شرکت ها از ضررهای احتمالی جلوگیری خواهد کرد .
 • قیمت کولر های گازی اعلام شده از سوی شرکت های داخلی یا خا رجی، به قیمت درب کارخانه، عمده فروش ومصرف کننده تقسیم می شود، همچنین در فصول مختلف سال قیمت ها تغییر می کنند .بهترین کار پرسیدن دقیق قیمت است .
 • مواظب هزینه های پنهان بعد از خرید باشید. نصب اکثر کولرها رایگان است ولی هزینه هایی مانند لوله و عایق،آهنگری و ... برعهده خریدار است .همجنین گاهی از مواقع قیمت قطعات یدک و دستمزد خدمات بعد از فروش شرکت ها، از خود کولر خریداری شده بیشتر است.
 • تعداد مراکز نصب سرویس خدمات بعد از فروش شرکت های وارد کننده و تولید کننده کولر مزیتی است نسبت به رقبا .
 • از فروشنده بخواهید نزدیک ترین محل نمایندگی نصب و یا دفتر اصلی خدمات بعد از فروش کولر خریداری شده را زیر فاکتور قیدکند .چرا که در صحت وسهولت ارتباط و نصب سریع کولر موثر است .
 • داشتن دفترچه راهنمایی فارسی و یا سی دی راهنمای استفاده از کولر و یا خدمات دوره ای رایگان، می تواند مزیتی برای انتخاب مارک مورد نظر باشد .
 • شروع ضمانت نامه های کولر اغلب شرکت ها دارای سه گزینه است.
  • از تاریخ صدور فاکتور
  • از تاریخ نصب
  • از تاریخ تولید


شما بهتر است که گزینه دوم را انتخاب کنید .

 • کنترل از راه دور و پانل کولر (در کولر های اسپلیت) توسط برخی از شرکت ها ضمانت نمی شود و یا ضمانت کمپرسور در مدت گارانتی، با قید شرط واما و اگر است. عبارت "بدون قید و شرط کمپرسور گارانتی می شود" تضمین کننده منافع شماست .
 • مقررات بعضی از شرکت های نصب کننده کولر به این صورت است که شماره سریال درج شده روی کارتن محصول را از شما می خوا هند. بهتر است تا رسیدن کولر، شماره سریال را از فروشنده گرفته و به خدمات بعد از فروش جهت نوبت گیری نصب اعلام کنید .
 • پرداخت هر گونه وجه اضافی خارج از تعرفه نصب را با شرکت اصلی هماهنگ کنید.
 • استفاده از مواد ضدزنگ در کولر های اسپلیت باعث طولانی شدن عمر دستگاه وشبکه کندانسوز و تبادل سریع گرما وسرما می شود ودر کاهش مصرف برق و راندمان نهایی تاثیر متقابل دارد .
 • در ساخت کولرهای پنجره ای که علاوه بر سرمایش گرما زا نیز هستند، از پمپ گرما یا المنت استفاده شده که پمپ گرما بهترعمل می کند.
 • اگرکولرباکنترل ازراه دورمی خرید، بهتراست دکمه خاموش و روشن کردن کولر، علاوه بر کنترل روی پانل کولر نیز تعبیه شده باشد.

بارها شنیده ایم که خوابیدن زیر باد کولر آبی ، بدن را کرخت میکند .رطوبتی که از طریق دریچه های کولر وارد خانه می شود ، هم باعث درد های استخوانی می شود و هم لوازم چوبی را خراب می کند . برای همین است که سعی می شود ، در مسیر کانال کولر ، یک پیچ وجود داشته باشد تا رطوبت کمتری وارد خانه شود . شرجی شدن هوا در ظهر تابستان یکی دیگر از مشکلات این نوع کولرها بوده و سرانجام باید به اتلاف انرژی زیاد کولرهای آبی اشاره کرد که در حقیقت دور ریختن پول است .

استفاده از پنکه نیز در روزهای گرم تابستان تاثیر چندانی در خنک شدن هوا ندارد . این پنکه ها تنها هوا را با شدت جا به جا می کنند که اگر هوا گرم باشد ، جا به جایی تاثیری در خنک شدن آن ندارد . طبیعی است که استفاده از خنک کننده هایی مانند کولر گازی یا سیستم تهویه هوا ، راه بهتری برای آسایش در فصل تابستان است . آن هم در کشور گرمی مانند ایران . البته این بدان معنا نیست که کولرهای گازی ، هیچ مشکلی ندارند ، اما قطعا کم مشکل تر هستند . کولرهای گازی امروزه انواع مختلفی دارند که تقریبا می توانند به سلیقه هر مشتری پاسخ گویند . اما تا پیش از اقبال عمومی به استفاده از کولرهای گازی ، عملا این دستگاه ها از تنوع پایینی برخوردار بودند. کولرهای گازی قدیمی ، تنها در برخی مناطق خاص مورد استفاده قرار می گرفتند و مثلا در شهری مانند تهران ، استفاده از این نوع کولرها اصلا مرسوم نبود.

اگر یک کولر گازی قدیمی را دیده باشید ، می دانید که به شکل یک مکعب مستطیل ساده بودند که داخل یکی از پنجره های اتاق جاسازی می شدند و نیمی از آن بیرون و نیمی دیگر در داخل اتاق قرار می گرفت. در آن زمان، تنها مکان ویژه ای که روی این کولرها قرار داشت، پرده های خودکار تنظیم کننده جهت وزش باد بود نه از کنترل خبری بود و نه از امکانات ویژه ی که این روزها در کولرگازی ها می بینیم، سر و صدای این کولرها و مصرف زیاد برقشان هم موضوعی بسیار مشکل زا بود.

اما با فراگیر شدن استفاده از کولرهای گازی در اکثر مناطق جغرافیایی به دلیل ویژگی های خاص آن ها و همچنین روند فزاینده گرم شدن کره زمین، عملا کولرهای گازی امروزی آن قدر به امکانات مجهز شده اند که قطعا برای تعیین مدل مناسب دچار مشکل می شوید. برای آشنایی با انواع کولرگازی و انتخاب یکی از آن ها، ابتدا باید با شکل ظاهریشان آشنا شوید. به قول دوستی، قیافه همه چیز نیست اما استارت اولیه است !

در حال حاضر اگر بخواهیم کولرهای گازی را به لحاظ شکل ظاهری و نوع کاربری شان تقسیم کنیم باید به 3 نوع کولرگازی اشاره کنیم که هر یک بنا به شکل ظاهری شان، کاربردهای متفاوتی دارند. البته باید توجه داشته باشید که به رغم وجود چهار نوع کولرگازی که عبارتند از: کولرهای گازی پنجره ای، کولرهای گازی اسپلیت (دو بخشی)، کولرهای گازی قابل حمل و کولرهای گازی مرکزی .

مواردي كه بايستي خريداران كولرهاي گازي قبل از خريد بدانند :

 • انتخاب مدل:
  ابتدا قبل از خريد يك دستگاه تهويه مطبوع مي بايست توجه داشت كه چه دستگاهي و چه مدلي مناسب جهت نصب در مكان مورد نظرمي باشد بدان معنا كه هر نوع از كولرهاي گازي را نمي توان در منزل يا محل كار خود نصب كنيد و بايستي با كارشناس مربوطه مشورت كرده و از او بخواهيد كه در انتخاب مدل كمكتان كند. به طور مثال اكثر افراد تا اسم كولرگازي مي آيد فكر مي كنند كه فقط همان اسپليت ديواري مي تواند باشد و نمي دانند كه هميشه اسپليت ديواري مناسب نيست. دليلش نداشتن اطلاعات كافي است يا اينكه چون زيبا تر است پس خوب است . بله البته كه زيبا تر و هماهنگ با دكوراسيون شماست و قيمت مناسبتر و بيشترين فروش را دارد ولي بهترين پيشنهاد هميشه نمي تواند باشد.
 • تعيين ظرفيت:
  اين مبحث خيلي مهم بوده چون رضايت مشتري بستگي به آن دارد. به طور كلي براي انتخاب ظرفيت مناسب براي يك محل بايد به متراژبر حسب متر مربع و ارتفاع موجود ، وسايل گرمايي( منظور هر وسيله اي كه گرما توليد مي كند مانند يك كامپيوتر يا اجاق گاز، تعداد پنجره ها ، كاربري مكان كه خيلي مهم است مثلا" منزل مسكوني با تجاري خيلي با هم تفاوت دارند ، رطوبت هوا ، و موارد ديگركه توسط كارشناستان بررسي خواهد شد. براي مثال يك كولرگازي اسپليت ديواري با ظرفيت ۱۲۰۰۰ بي تي يو به طور معمول براي يك اتاق 20متري تا 30 متري حداكثر مناسب مي باشد.
 • سازنده دستگاه:
  عمدتا" سازندگان دستگاههاي تهويه مطبوع درجه يك ، امريكايي يا ژاپني و یا کره ای هستند و ديگر سازندگان آن خيلي به كيفيت توجه نكرده و بيشتر به دنبال قيمت ارزانتر و ظاهري زيبا ترند مانند شركتهاي چيني يا كره اي و از اين نظير. پس به ياد داشته باشيد ابتدا دنبال يك مارك معتبر رسمی باشيد حال اينكه آن شركت محصولات خود را در هر جايي از دنيا توليد كرده باشد كه مكان توليد زياد مهم نيست مهم آنست كه داراي تكنولوژي بالا وكيفيت مرغوبي داشته باشد. به طور مثال به شركتهاي زير مي توان اشاره كرد: اكسون - كري ير- گودمن - گيبسون – جنرال الكتريك – وستينگ هاوس – توشيبا – هيتاچي – اجنرال – ميتسوبيشي - دایکین - مک کوی - ال جی و غيره...
 • خدمات پس از فروش:
  يك شركتي كه بهترين خدمات را مي تواند بدهد قطعا" پيشرفت خواهد كرد و در نتيجه مشتريان خود را راضي نگه خواهد داشت.. پس به اين مورد هم توجه داشته باشيد. و بدانيد كه هميشه كيفيت و قيمت مهم نيست.
 • برچسب انرژی لوازم گازی و برقی: فقط لوازم خانگی گازی و برقی از جمله کولرگازی اسپلیت، پنجره ای و پکیج آبگرم با برچسب انرژی A و B مجاز به واردات یا تولید می باشند

نكاتي كه بايد دارندگان كولرهاي گازي از آن اطلاع داشته باشند:

 • يك كولرگازي قطعا" براي مكاني بسته توليد شده است يعني بايد استفاده كننده پنجره و يا در منزل را خود را باز نگذارد چون سرماي توليد شده توسط دستگاه به هدر مي رود و در نتيجه دستگاه بايد بيشتر كار كند و هرگز اتومات عمل نمي كند و مصرف برق شما افزايش خواهد داشت و موجب نا رضايتي شما گرديده و دليلش آنست كه وقتي در باز باشد و سرما بيرون برود كمپرسور يكسره كار مي كند و برق مصرف كرده و آسيب مي بيند. هميشه در يك محيط بسته ترموستات كولر عمل كرده و فرمان اتومات مي دهد. عمدتا" ساكنان منازل اين مورد را رعايت كرده ولي كسبه و تجارمحترم بنا به دلايلي رعايت نكرده و بايستي دنبال چاره باشند تا خود راحت تر باشند که برای این منظور می توان از پرده هوا استفاده کرد. لازم به ذكر است كه شركت ها وقتي ببينندكه مصرف كننده موارد بالا را رعايت نكرده يا نمي كند از ارائه خدمات گارانتي خودداري كرده چرا كه آنها دوست ندارند ضرر شما را بدهند و آن ضرر احتمالا" سوختن كمپرسور دستگاه خواهد بود.
 • در زمستان دارندگان دستگاهي دو كاره كه قابليت توليد سرمايش و گرمايش را با هم دارد بهتر است كه در ريموت كنترل خود را در دماي ۲۲ تا ۲۵ درجه تنظيم كنند.در تابستان بهتر است كه درجه كولر خود را بين ۲۰تا ۲۲ درجه تنظيم كنيد تا بهترين عملكرد دستگاه را مشاهده كرده و لذت برده و طول عمر دستگاه در دماي ۲۲ درجه افزايش خواهد كرد چرا كه اتوماتيك عمل مي كند و همچنين اين دماي مورد نياز بدن انسان در تابستان خواهد بود.
 • قبل از تماس با تعميركار حتما" به راهنماي دستگاه مراجعه كنيد و موارد ذکرشده در کاتالوگ فنی را بررسي كنيد. سعي كنيد تنظيمات ريموت كنترل را به هم نزنيد.
 • شما ابتدا هر ماه بايد فيلترهاي پانل داخلي دستگاه خود را درآورده و بشوييد و پس از خشك شدن مجدد قرار دهيد.اين كار كمك مي كند كه از قدرت پرتاب باد كولر كم نشود و سرمايش مطلوبي را بدهد. همچنين واحد بيروني ( كندانسور- كمپرسور ) و اواپراتور پانل داخلي را بايد سرويسكار شركت هر ساله تميز كند و سالي يك بار گاز دستگاه و عملكرد آن بررسي شود. اين كار خيلي ضروري است و هرگز به خاطر هزينه آن كوتاهي نكنيد چرا كه خودتان ناراضي خواهيد بود. لازم است كه بدانيد يك كولرگازي نياز به سرويس و نگه داري دارد يك بخش آن مربوط به مصرف كننده و بخش ديگر توسط تعميركارو سرويسكار شركت بايد انجام شود.

مزاياي يك كولرگازي اسپيلت ديواري :

 • سرمايش بي نظير به طوري كه وسيله اي جايگزين براي آن وجود ندارد.و سرماي توليدي به همراه شادابي و طراوت خواهد بود و خيلي سريع محيط شما را خنك كرده و اتوماتيك كمپرسورآن خاموش مي شود.
 • تصفيه هوا از انواع بو و مواد شيميايي و ديگرآلاينده ها ، كاهش انواع آلرژي ناشي از ميكروبها ، پالايش هوا از ذرات معلق گردوغبار، بي اثر كننده باكتري ها و ويروسهاي موجود در فضا ، حذف انواع باكتري و ويروس و قارچ از محيط.
 • با توجه به طراحي هاي زيبا و انعطاف پذيري شكل گرفته در آن يك وسيله اي است كه از دكوراسيون خوبي برخوردار است و به خوبي تكميل كننده زيبايي در منزل يا محل كار تان خواهد شد. چرا كه در زمانه حاضر برخورداري از يك دكوراسيون زيبا و هماهنگ با هم لازمه زندگي بوده و اميد به آينده را افزايش خواهد داد.
 • تهويه هوا به صورتي كه شما قادريد بدون داشتن سرمايش فقط از فن دستگاه استفاده كنيد و تهويه صورت گيرد.
 • گرمايش مطلوب در كنار داشتن سرمايش.در زمستان مي توانيد از گرمايش آن استفاده كرده فقط لازم به ذكر است كه با توجه به ارزان بودن گاز مصرفي در ايران استفاده از يك دستگاه برقي براي گرمايش منطقي به نظر نمي رسد و به همين منظور به عنوان يك وسيله كمك گرمايشي مناسب است.
 • همچنين شما مي توانيد دستگاه خود را در حالت اتومات تنظيم كنيد تا خود دستگاه براي عملكرد مناسب تصميم بگيرد.
 • داشتن برنامه خاموش و يا روشن شدن در ساعتي دلخواه شما كه براي دستگاه برنامه ريزي كرده ايد.
 • تنظيم دماي مورد نياز بدن تان با ريموت كنترل دستگاه صورت مي گيرد.
 • نصب و خدمات آن به بهترين شكل صورت مي گيرد.
 • قيمت مناسب در مقايسه با ديگر لوازم خانگي با توجه به كارايي آن.
 • تقسيم برودت در محيط بدان معنا كه سرماي توليدشده به طور يكنواخت به محيط ميرسد و سريع تر و به يك اندازه تمامي محيط خنك مي شود.

http://zohari.ir/advice.htm

نظرات 

 
0 http://www.bamintahvie.com/category/heating/heater-gaz-elec-heater/energy-heaterهیترگازی سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ، ساعت ۰۷:۲۷
خیلی خوب و با تشکر
bamintahvie.com/.../...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 تابلوسازی حروف استیلتابلوسازی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۲:۱۱
مطلب فوق العاده ای بودش
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 تابلو تبلیغاتیتابلوسازی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۲:۱۲ پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 http://radiator2000.com/product-category/spilet/اسپیلت يكشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ، ساعت ۰۸:۱۰
خیلی راهنمای جامع و کاملی بود. درباره
پکیج دیواری هم اگر بتونید همین راهنما رو بگذارید عالی میشه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت