مشخصات فنی و قیمت خودروی تیبا

Posted in خودرو - مشخصات فنی خودرو

( 3 Votes )

تیبا خودرویی است که در سال ۱۳۸۸ معرفی و حدود ۱۹ ماه بعد نیز اولین نمونه‌های آن وارد بازار شد. داستان نام این خودرو را دیگر همه می‌دانند. به قول یکی از نویسندگان « سایپایی‌ها حتی در نام آن هم مشکل داشتند چه رسد به مراحل ساخت»

تیبا اندازه‌ای مابین پراید و ریو داشته و در حقیقت بر روی پلت‌فرم ارتقا یافته پراید تولید شده است. ظاهرا تیبا در چهار تیپ مخلف قابل سفارش خواهد بود. البته همانگونه که انتظار می‌رفت همه این تیپ‌ها در مشخصات فنی خود یکسان‌اند و صرفا در تجهیزات با یکدیگر تمایز دارند.

تفاوت‌های اصلی در مدل‌های چهارگانه تیبا

المان‌های طراحی تیبا چندان چشم‌نواز نیستند و می‌گویند که بیشتر به سمت خودروهای عجیب و غریب آسیای شرقی شباهت دارد اما به هرحال مسئولان سایپا همه توان خود را بکار گرفته‌اند تا خودروی مشتری پسندی به بازار عرضه شود! طبق یک فلسفه قدیمی « زیبایی، امری نسبی است » بدین معنی که از یک فرد به فرد دیگر کاملا متغیر است اما در مورد تیبا باید گفت که قریب به اتفاق مردم با نگاهی غیرمعتمدانه به آن نگاه می کنند؛ بدین معنی که گویا بهتر از این‌ها هم می‌شد آن را طراحی کرد اما …

ورود به کابین . . .

حتما همه مالکان به محض ورود به کابین تیبا، صندلی‌های ریو را دیده‌اند! رودری‌ها نیز شباهت زیادی به پرایدهای جدید دارد. هرچند صفحه کیلومترشمار و دورسنج خودرو تفاوت چندانی با پراید ندارد ولی با این حال طراحی درونی تیبا را نمی‌توان امری کاملا جدید یا کاملا تکراری دانست.

جنس کنسول میانی در حد و اندازه خودرویی با این قیمت نبوده و به سروصدا افتادن آن در طول زمان محتمل است. وضعیت قرارگرفتن کلیدهای روی کنسول وسط نیز رضایت بخش نیست ( البته در مقایسه، اگر بهتر از تندر ۹۰ نباشد قطعا بدتر از آن هم نخواهد بود)

شروع حرکت . . .

با اینکه خیلی‌ها معتقدند پیشرانه‌های ۱/۵ لیتری تیبا و ریو یکسان است اما سایپایی‌ها به شدت با این موضوع مخالفند! آن‌ها می‌گویند موتور تیبا هشت سوپاپه است درحالیکه موتورهای ریو ۱۶ سوپاپ دارند. از طرف دیگر تیبا با حداکثر قدرت ۸۰ اسب‌بخاری خود در حدود ۱۸ اسب‌بخار کمتر از ریو قدرت دارد.

با روشن نمودن خودرو و شنیدن صدای کم موتور و آرام کار کردن آن، حتما احساس رضایت اولیه‌ای خواهید داشت. هنگام گذاشتن اهرم دنده در دنده یک خواهید دید که این عمل با کمی دشواری روبروست.

وقتی خودرو شروع به حرکت می‌کند و دور می‌گیرد فرمان هیدرولیکی آن از سفتی خود در درحالت سکون خارج شده و ناگهان تند و تیز می‌شود بگونه‌ای که تغییر لاین‌های سریع را امکان‌پذیر می‌کند؛ در مورد این ویژگی باید بسیار مراقب بود چرا که هنگام این تغییر جهت‌ها در سرعت‌های بالا، قسمت انتهایی خودرو تمایل چندانی برای پیروی دستورات راننده ندارد.

برای شتابگیری‌های ناگهانی تنها می‌توان در همان دنده اول، روی تیبا حساب کرد؛ داشتن شتاب ۱۲ تا ۱۳ ثانیه‌ای نیز دلیلی بر این امر است. اما اگر به صفحه کیلومترشمار نگاه کنید خواهید دید که دور موتور تا ۸۰۰۰ درجه‌بندی شده و ردلاین آن نیز از ۶۰۰۰ آغاز می‌شود. اما درعمل خواهید دید که موتور بیشتر از ۵۰۰۰ تا ۵۲۰۰ گاز نمی‌خورد و بعد از آن به قولی « کات‌آف » می‌کند.

جزئیات دیگر . . .

تیبا با وزن ۱۰۲۷ کیلوگرمی خود، از فنربندی قابل قبولی برخوردار است. عکس‌العمل ترمزهای آن در مواقع ناگهانی به شما یادآوری می‌کند که باید بیشتر از این‌ها مراقب باشید. البته به نظر می‌رسد اگر ترمزهای عقب آن از کاسه‌ای به دیسکی تغییر می‌کردند، عملکرد سیستم ABS آن بسیار بهتر می‌شد.

آنگونه که سایپایی‌ها می‌گویند تیبا در سیکل ترکیبی مصرفی در حد ۷/۱ لیتر دارد که باک ۴۰ لیتری آن جوابگوست. در مورد وجود فضای پای کافی برای سرنشینان عقب نیز اصلا جای نگرانی نیست و باید در این مورد خاطر جمع بود. کولر خودرو نیز کابین را بخوبی خنک می‌کند(ظاهرا این امر تنها در چند ساعت اولیه تست این خودرو بوده و در مدت‌ زمان‌های طولانی را دیگر باید از خریداران آن جویا شد)

صندوق بار تیبا با توقعات خانواده‌های ایرانی کاملا سازگاری داشته و مناسب است. برای دنده‌ عقب رفتن نیز دید عقب – به خودی خود – کافی است؛ البته اگر از آینه‌های کوچک جانبی بهره بگیرید اندکی با مشکل روبرو خواهید شد چرا که اندازه آن مشابه آینه‌های پراید بوده و دید مناسبی را فراهم نمی‌کند.

جمع بندی . . .

تیبا خودرویی خانوادگی است که اگر قیمت ۱۲ میلیونی آن نبود قطعا در بازار زیر ۹ میلیون تومانی که برای آن پیش‌بینی می‌شد، حرف‌های زیادی برای گفتن داشت ولی متاسفانه این امر محقق نشد. البته هنوز هم امید می‌رود که مسولان مربوطه با ارائه خدمات مناسب پس از فروش، زمینه را برای جلب بیشتر مشتریان فراهم کنند. و بازهم امیدواریم که طرح جدید گرانی‌ خودروها، شامل حال تیبا نباشد وگرنه دیگر نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. به هرحال تیبا که لقب « دومین خودروی ملی » را با خود یدک می‌کشد (البته با کمی اغراق!) هنوز هم پتانسیل‌های کافی را برای یک رقابت منطقی در بازار دارد.

یادآوری می‌کنیم که تیبا گزینه مناسبی برای تجربه کردن یک رانندگی هیجان‌انگیز با مانورهای عالی نیست (البته می‌دانید که سایر رقبای این خودرو هم چنگی به دل نمی‌زنند) فنربندی نرم آن – همانگونه که گفته شد – در تغییر جهت‌های ناگهانی باعث انحراف قسمت عقب خودرو می‌شود و اگر در سرعت‌های بالاتر، پافشاری بیشتری در این امر داشته باشید « احساس واژگونی خودرو » چندان دور از انتظار نخواهد بود!

http://www.pedal.ir

=======================================================================

وقتی خودرو تیبا رونمایی شد بسیاری از مردم به رغم تمایل بالا برای خرید این خودرو، همچنان جانب احتیاط را رعایت می کردند و منتظر رسیدن سیگنال های بازار از میزان استقبال برای خرید این خودرو بودند. شاید برای بسیاری از مردم عرضه خودرویی با این قیمت و امکانات مشخص آن دور از ذهن بود، اما از آنجا که این خودرو نخستین محصول تمام ایرانی گروه سایپا محسوب می شد، کاملا مشخص بود قیمت تمام شده آن نسبت به خودروهایی که عمق ساخت داخلی کمتری دارند، پایین تر است.
پس از گذشت چند ماه از عرضه تیبا به بازار تقاضا برای خرید این خودرو افزایش یافت و سایپا نیز در پی این استقبال برنامه ریزی برای افزایش تولید را در دستور کار قرار داد. با این افزایش تولید و فراوانی آن در سطح بازار شناخت عمومی از این خودرو افزایش یافت و با توجه به ویژگی های فنی و قیمت مناسب آن تقاضا برای خرید نی ز افزایش یافت.افزایش تقاضا برای خرید این خودرو را می توان از نتایج طرح های ویژه فروش گروه سایپا به خوبی مشاهده کرد. به طوری که خودرو تیبا از ابتدای برگزاری فروش ویژه محصولات گروه خودروسازی سایپا به مناسبت دهه مبارک فجر با استقبال گسترده متقاضیان مواجه شده است. فروش ویژه محصولات گروه خودروسازی سایپا به مناسبت فرارسیدن سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در حال برگزاری است که از ابتدای اجرای این طرح تاکنون خودروی تیبا مورد استقبال خیره کننده خریداران قرار گرفته است.


فروش ویژه محصولات گروه خودروسازی سایپا به مناسبت فرارسیدن سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در حال برگزاری است که از ابتدای اجرای این طرح تاکنون خودروی تیبا مورد استقبال خیره کننده خریداران قرار گرفته است.گزارش های دریافتی از نمایندگی های مجاز فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا حاکی از استقبال غیر منتظره متقاضیان برای ثبت نام و خرید خودروی تیبا داشته به گونه ای که بسیاری از مسئولین نمایندگی ها اظهار داشتند که با تکمیل ظرفیت مواجه شده و از ادامه ثبت نام این خودرو خودداری کرده اند.وجود خدماتی از قبیل تیبا کارت نارنجی 4 ستاره رایگان با خدماتی از قبیل امداد تکمیلی شبانه روزی، خدمات در محل مشتری، بیمه ویژه بدنه شامل پوشش خطرات اصلی و پوشش اضافی، بلایای طبیعی و سرقت در جا تا سقف 10 درصد قیمت خودرو و پرداخت خسارت بدون کسر عوارض مشمول ماده 10 قانون بیمه از مهم ترین عوامل استقبال گسترده از این خودرو بوده است. با این حال پیش بینی می شود در ماه های آینده نیز تقاضا برای خودرو تمام ایرانی گروه سایپا افزایش یابد.

http://forum.downallfa.com/showthread.php?t=2036

====================================================================

تیبا در اوایل سال 1388 رونمایی شد و بعد از گذشت یکسال و نیم روانه بازار شده است،خودرویی که اندازه ای بین پراید و ریو دارد. درحقیقت این خودرو بر روی پلتفرم ارتقاء یافته پراید ساخته شده است.سوار بر خودروی تیبا میشویم. ورود به تیبا به راحتی انجام میگیرد. هنگام نشستن بر روی صندلی متوجه میشویم که از صندلی های ریو بهره میبرد. همچنین طرح کابین به خصوص رودری ها بی شباهت به پرایدهای جدید نیست. با چرخاندن سوئیچ خودرو را روشن میکنیم. صدای پیشرانه کم بوده و آرام کار میکند. با فشردن کلاچ اهرم تعویض دنده که از ریو به عاریت گرفته شده است گیربکس را در دنده یک میگذاریم. البته این کار به سختی انجام میگیرد. خودرو با شتابی مناسب شروع به حرکت میکند. در حالت سکون فرمان خودرو به رغم داشتن نیروی کمکی هیدرولیک کمی سفت است اما در حال حرکت خیلی تیز و نرم عمل میکند به طوری که به راحتی میتوان اقدام به تغییر جهت های ناگهانی کرد هر چند که قسمت عقب خودرو تحمل این تغییر مسیرهای ناگهانی را نخواهد داشت اما فرمان خودرو در وضعیت خوبی قرار دارد به خصوص اینکه قابلیت تنظیم ارتفاع را نیز به صورت دستی به همراه دارد.

اما در مورد طراحی کابین نیز باید بگویم که طرح جدیدی نسبت به محصولات دیگر شرکت سایپا برای تیبا وجود دارد که بسیار ساده بوده اما کاملاً همانند پراید نیست. صفحه نمایشگر کیلومتر و دورسنج نیز تفاوت زیادی با پراید ندارد.دسترسی به کلیدهای روی کنسول میانی خیلی هم راحت نیست اما قابل قبول است. جنس کنسول میانی خشک بوده و احتمال به سروصدا افتادن آن زیاد است البته ممکن است که اینگونه نباشد اما از کیفیت مناسبی بهره نمیبرد.اقدام به شتاب گیری می کنیم و خودرو به رغم داشتن چهار سرنشین به خوبی حرکت میکند که نشان از قدرت مناسب موتور خودرو دارد و بعد از کم شدن افراد داخل ماشین اقدام به گرفتن مدت زمان رسیدن تیبا از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر کردیم که تیبا توانست در این شتاب گیری در مدت زمان حدود 12.7 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر برسد.نکته ای که در این آزمایش با آن مواجه شدیم کات آف شدن موتور در دور 5000 بود. تیبا تا 5000 دور بیشتر گاز نمیخورد این در حالی است که صفحه دورشمار آن تا 7000 دور را نشان میدهد و تا 6000 دور مجاز شناخته میشود و از دور 7000 به بعد به صورت ردلاین مشخص شده است. پس بنابراین مجبور بودم تا رسیدن دور موتور به 5000 اقدام به تعویض دنده کنم دنده هایی که به آسانی در جای خود قرار نمی گیرند. تیبا از فنربندی خوبی برخوردار است و درعبور از مسیرهایی که ناهموار بوده و در محل تست قرار داشت به راحتی و نرمی عبور میکرد. اما عملکرد ترمز آن مناسب نبوده و انتظار بیشتری از این خودروی ملی 1027 کیلوگرمی میرفت. در عبور از مسیرهای مارپیچ به وضوح دیده میشود که قسمت عقب خودرو تمایل به خروج از پیچ را دارد به خصوص اینکه حس واژگونی را به سرنشینان منتقل میکند.

عملکرد تهویه مطبوع خودرو مناسب بوده و هنگام استفاده از کولر خودرو کابین به خوبی خنک میشود. البته تیبا در هنگام روشن بودن کولر با کمی افت توان همراه است که در همه خودروها این مورد دیده میشود به خصوص خودروهایی با موتورهای ضعیف اما باز هم قوای حرکتی آن قابل قبول است. عملکرد ترمز دستی نیز مناسب بوده و در شیب زیاد هم به خوبی خودرو را ثابت نگه میدارد و مانع از حرکت تیبا میشود.دنده یک خودرو به مقداری قوی است که به خوبی میتوان قدرت را زیر پا حس کرد. البته وزن کم تیبا را نیز نباید از یاد برد. اما برخی بر این گمانند که تیبا از موتور ریو بهره میبرد. لازم به ذکر است که تیبا دارای موتور 5/1 لیتری هشت سوپاپ است که 80 اسب بخار قدرت دارد و 126 نیوتن متر گشتاور را ارائه میدهد. شاید هر دو خودرو از نظر حجم موتور با یکدیگر برابر باشند اما تیبا 17 اسب بخار قدرت کمتر را نسبت به ریو ارائه میدهد. در ضمن از موتور هشت سوپاپ بهره میبرد این در حالی است که موتور ریو دارای 16 سوپاپ است اما به هر حال قدرت تیبا نیز 17 اسب بخار بیشتر از پراید است.تیبا به اعلام کارخانه در سیکل ترکیبی حدود 7.1 لیتر بنزین میسوزاندکه باک 40 لیتری آن جوابگوی این مصرف سوخت خواهد بود اما نکته جالبی که در فضای کابین تیبا وجود دارد فضای پای سرنشینان عقب است. به رغم اینکه بدنه تیبا کوچکتر از ریو است اما فضای پای سرنشینان عقب مناسب بوده و به رغم راحت نشستن سرنشینان جلو باز هم مشکلی برای سرنشینان عقب وجود ندارد.

صندوق بار تیبا نیز فضای خوبی دارد و برای خانواده ها مناسب است به طور کلی تیبا خودرویی خانوادگی است که بیشتر به ر احتی سرنشینان و خواص خانوادگی در آن توجه شده. این خودرو برای انجام مانور و رانندگی پرهیجان مناسب نیست به خصوص اینکه فنربندی نرم آن موجب میشود که قسمت عقب آن از مسیر خارج شود.دید طرفین خودرو مناسب بوده و حتی در هنگام دنده عقب رفتن نیز دید عقب کافی است هر چند که اگر بخواهید از آینه های جانبی کمک بگیرید کار برای شما سخت خواهد شد چرا که آینه ها اندازهای مشابه با پراید دارند و دید خوبی را در اختیار راننده قرار نمیدهند.تیبا از امکانات مناسبی برخوردار است. کیسه هوای راننده و سرنشین که میتوان آنها را غیر فعال کرد. ترمز جلو دیسکی و عقب کاسه ای و سیستم ضد قفل ABS که البته به دلیل عدم وجود دیسک در چرخهای عقب ترمزها از عملکرد خوبی بهره نمی برند.شاید اگر با صرف هزینه ای بیشتر ترمزهای عقب نیز به دیسک چرخ مجهز میشدند تیبا از ترمزهای مطمئن تری بهره میبرد. قفل مرکزی و ایموبلایزر، رادیو CD با چهار باند، صندلی رانننده قابلیت تنظیم ارتفاع، کمربندهای ایمنی پیش کشنده با قابلیت تنظیم ارتفاع، شیشه بالابر جلو و عقب برقی، مجهز به گرمکن شیشه عقب، قابلیت تنظیم ارتفاع نور، مه شکن جلو و عقب و چراغ هشداردهنده عیب یاب موتور امکانات این خودروی ایرانی را تشکیل میدهند. لازم به ذکر است که کنترل اتوماتیک تهویه مطبوع، ریموت کنترل و آینه های برقی در این خودرو قابل سفارش هستند.

این خودرو قرار بود با قیمتی زیر 10 میلیون تومان عرضه شود و برای خانواده های کم درآمد ساخته شد. اما در حال حاضر حدود 12 میلیون تومان قیمت دارد. تیبا با توجه به امکانات مناسب و قابلیت هایی که دارد میتوانست در بازار زیر 10 میلیون تومان به یک ابرقدرت تبدیل شود و جای پراید را به خوبی بگیرد. اما با توجه به قیمت 12 میلیون تومانی تیبا و نقاط ضعف و قوتی که در این خودرو وجود دارد همچنین وجود رقبای قدرتمند در بازار بالای 10 میلیون تومان شاید نتواند به خودرویی پرفروش و موفق تبدیل شود البته با توجه به بالا رفتن قیمت خودروهای رقیب اگر قیمت تیبا تغییری نکند و خدمات پس از فروش آن نیز مناسب باشد میتوان به موفقیت آن امیدوار شد.این خودرو با توجه به تازه وارد بودن دارای نقاط ضعفی است که گاه نمیتوان آنها را نادیده گرفت اما امید آن است که بعد از گذشت مدتی از حضور این خودرو در بازار هر روز بر قابلیت های این خودروی ملی افزوده شود.ارزیابی ها حاکی از تولید تیبا در مدل هاچ بک و فیس لیفت در سالهای آتی است. فعلاً مشکل خاصی در رابطه با تامین قطعات تولید داخل برای خودرو تیبا وجود نداشته و تنها بخشی از قطعات که از طریق واردات تامین می شد و به علت وجود برخی تحریم ها دریک برهه با مشکل مواجه شده بود برطرف شده است. ضمن آنکه در خصوص تحویل به روز خودرو تیبا دایره فروش گروه خودروسازی سایپا پاسخگو خواهد بود.به دلیل انعطاف پذیری خطوط تولید سایپای کاشان امکان جابجایی خطوط تولید از پراید به تیبا به راحتی امکان پذیر است و در سال91 طبق ارزیابی ها این میزان افزایش می یابد اما تصمیم گیری در خصوص قیمت نهایی تولیدات تنها با مرکز تصمیم گیری سایپا خواهد بود.

http://forum.downallfa.com/showthread.php?t=2036

===================================================================

مشخصات فنی خودروی تیبا :

مشخصات فنی
نوع موتور 4
حجم موتور 1.5 (لیتر)
حداکثر قدرت 80 اسب بخار در 5500دور در دقیقه
گیربکس 5 دنده دستی
ظرفیت مخزن سوخت 41 (لیتر)
مصرف سوخت در شهر 7.2 لیتر در هر 100 کیلومتر
مصرف سوخت در بزرگراه 5.6 لیتر در هر 100 کیلومتر
سیستم ضد سرقت(Immobilizer) دارد
وزن 1013 (کیلوگرم)
طول 4105 (میلی متر)
عرض 1635 (میلی متر)
ارتفاع 1484 (میلی متر)


مشخصات فنی موتور
نوع بنزینی - 4 سیلندر - خطی
حجم موتور 1497 سی سی
سیستم سوخت رسانی انژکتوری
حداکثر قدرت 80 hp -5300 rpm
حداکثر گشتاور 126 N.M - 3600 rpm
سیستم کاهش الاینده های خروجی اگزوز Catalyst


تجهیزات ایمنی و امکانات رفاهی
ترمز ABS
کسیه هوای راننده Air Bag
تهویه مطبوع
سیستم ضد سرقت با کد متغییر
CD Player با قابلیت پخش MP3 + پورت USB
چراغ جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور
چراغ مه شکن عقب وچراغ خطر سوم
چراغ هشدار دهنده عیب یاب موتور
اینه های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم از داخل
شیشه بالابر برقی جلو
جا لیوانی روی کنسول جلو و ساعت دیجیتالی
صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع
قفل مرکزی و گرم کن شیشه عقب


تجهیزات اختیاری و سفارشی
کیسه هوای سر نشین جلو
چراغ مه شکن جلو
شیشه بالابر برقی عقب
تهویه مطبوع اتوماتیک
کیت گاز سوز
ریموت کنترل
رینگ الومینیومی

عکس های خودروی تیبا:

مشخصات فنی و گالری عکس تیبا (مینیاتور)


مشخصات فنی و گالری عکس تیبا (مینیاتور)


مشخصات فنی و گالری عکس تیبا (مینیاتور)


مشخصات فنی و گالری عکس تیبا (مینیاتور)


مشخصات فنی و گالری عکس تیبا (مینیاتور)

نظرات 

 
+1 پاسخ: مشخصات فنی و قیمت خودروی تیباجواد شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۹:۵۵
قیمت و شرایط پیش فروش تیبا ؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 پاسخ: مشخصات فنی و قیمت خودروی تیباامیر چهارشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۰۵:۲۴
درباره ی سیستم خنک کننده این خودرو هم توضیح میدید؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت