عوارض مصرف قرص های ضد بارداری و حاملگی

Posted in زنان - حاملگی و بارداری

( 16 Votes )

عواض مصرف قرض های ضد بارداری

قديمي‌ها چاق‌تان مي‌كنند


اضافه وزن و چاقي يكي از شايع‌ترين عوارض اين قرص‌هاست اما قرص‌هاي جديد ضد‌بارداري اغلب اين عارضه را ندارند و بيشتر مصرف قرص‌هاي قديمي باعث چاقي مي‌شوند. هنوز دقيقا معلوم نيست كه اين اضافه‌وزن به‌خاطر مصرف پروژسترون است يا به دليل افزايش اشتها اما معمولا چند ماه بعد از مصرف دارو به‌وجود مي‌‌آيد و با قطع‌كردن دارو از بين مي‌‌رود .


اين سردرد يعني قطع دارو


كمي صبور باشيد. معمولا اين عارضه استفاده از قرص‌هاي ضد‌بارداري بعد از مدتي از بين مي‌‌رود. بدن بعد از مدتي به اين سطح از هورمون عادت مي‌‌كند اما حساسيت در بالاتنه ممكن است كمي بيشتر ادامه داشته باشد. متخصصان توصيه مي‌كنند، تنها در صورتي كه سردرد ميگرني شديد داريد مصرف قرص را قطع كنيد در غيراين‌صورت مي‌توانيد تنها با تغيير نوع دارو يا تغيير مارك داروي مصرفي ( كارخانه توليد‌كننده دارو) اين عارضه را برطرف كنيد.


اگر مشكل داريد...


كاهش ميل جنسي با مصرف قرص‌هاي هورموني يك عارضه طبيعي است كه ممكن است در بعضي از خانم‌ها به‌وجود بيايد. در اين حالت بهتر است نوع قرص مصرفي عوض شود و از هورمون‌هاي ضد‌آندروژني مانند پروژسترون كمتر استفاده شود. به جاي آن مي‌توان از هورمون‌هايي كه شبه تستوسترون هستند استفاده كرد. اگر هيچ‌كدام از اين روش‌ها جواب نداد بايد دركل روش پيشگيري را تغيير داد.


لكه‌هاي قهوه‌اي پوست شما


كلاسما‌ها لكه‌هاي قهوه‌اي رنگي هستند كه در بارداري يا در زمان مصرف قرص‌هاي هورموني در فرد به‌وجود مي‌‌آيند. اين لكه‌ها ممكن است با قطع شدن قرص هم تا مدتي باقي بمانند اما مي‌توان آن‌ها را با پمادهاي موضعي مانند آزلاييك اسيد از بين برد يا اين‌كه قرص‌هاي هورموني را از استروژن يا تركيبي به قرص‌هايي كه تنها حاوي پروژسترون هستند تغيير داد. در صورتي كه دچار اين لكه‌ها شده‌ايد تا مدتي از تابش مستقيم نور خورشيد دوري كرده و هميشه ضد‌آفتاب مصرف كنيد.


تغييرات خلق


اگر واقعا احساس مي‌كنيد تغييرات روحي‌تان به‌ دليل مصرف داروهاي ضد‌بارداري است و علت ديگري وجود ندارد ممكن است مجبور شويد براي پيشگيري از يك روش غيرهورموني مانند‌ آي‌يودي استفاده كنيد. افسردگي‌هايي كه به دليل مصرف قرص‌هاي هورموني به‌وجود مي‌‌آيند معمولا با تغيير مدل قرص از بين نمي‌روند. اگر كسي به خاطر خوردن اين قرص‌هاي هوروموني دچار تغيير خلق شد معمولا با هر روش هورموني ديگري هم گرفتار اين عارضه خواهد شد. به‌همين‌دليل پزشكان توصيه مي‌كنند دركل پيشگيري‌هاي هورموني در اين افراد كنار گذاشته شوند اما اگر اصرار داريد كه به‌رغم اين عارضه از قرص‌هاي ضد‌بارداري استفاده كنيد بهتر است همراه با آن يك داروي ضد‌افسردگي ضعيف هم بخوريد.


اگر دائما حالت تهوع داريد


حالت تهوع ابتداي مصرف اين قرص‌ها دقيقا حالتي شبيه ماه‌هاي اول بارداري دارد و كمي طول مي‌‌كشد از بين برود. براي اين‌كه هنگام مصرف قرص‌هاي ضدبارداري كمتر دچار حالت تهوع شويد بهتر است اين داروها را همراه با غذا مصرف كنيد.

گاهي هم هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون به‌صورت پچ يا همان چسب‌هايي كه روي پوست قرار مي‌گيرند و به‌تدريج هورمون را در بدن آزاد مي‌‌كنند، استفاده مي‌شوند.در اين حالت احتمال به‌وجود آمدن حالت تهوع بيشتر است و بهتر است كه روش استفاده از اين هورمون‌ها تغيير كند.

حالت تهوع ممكن است چند ماه طول بكشد و چون احتمال دارد كه با تهوع قرص هم از بدن دفع شود و روش جلوگيري از بارداري شكست بخورد توصيه مي‌‌شود، در اين حالت از روش پيشگيري ديگري استفاده كنيد.
مشكل غير قابل پيش‌بيني


لكه بيني يا دفع مقادير كم خون در طول ماه و خارج از زمان عادت ماهانه يكي از بدترين عارضه‌هاي قرص‌هاي ضد‌بارداري است كه خانم‌ها از آن شكايت دارند. يكي از اصلي‌ترين شكايت‌هاي خانم‌ها در مورد لكه‌بيني اين است كه قابل پيش‌بيني نيست و گاهي ممكن است باعث نگراني هم شود. علت اين مسئله اين است كه با مصرف اين هورمون‌ها لايه پوشاننده سطح رحم به حدي شكننده و نازك مي‌‌شود كه با كمترين تغييري در مقدار هورمون‌ها كنده مي‌‌شود و باعث خونريزي مي‌‌شود. به همين علت است مصرف قرص‌هاي بارداري باعث سبك‌تر‌شدن خونريزي‌ها در زمان عادت ماهانه مي‌‌شوند و گاهي اصلا باعث از بين رفتن عادت ماهانه در خانم‌ها مي‌‌شوند اما كمي تغيير در مصرف اين داروها يا مشكلات گوارشي حين مصرف آن‌ها مي‌‌تواند باعث خونريزي شود. به همين علت يكي از روش‌هاي مقابله با اين عارضه مصرف قرص‌ها در يك زمان مشخص در هر روز است تا تغييري در ميزان هورمون‌ها در خون ايجاد نشود. در صورتي كه از قرص‌هاي با دوز هورموني پايين استفاده مي‌كنيد و دچار خونريزي بين دوره ماهانه مي‌شويد مي‌توانيد با مشورت با پزشك قرص‌هاي با دوز بالا مصرف كنيد. حتما در مورد لكه‌بيني با پزشك‌تان مشورت كنيد. گاهي خوردن يك داروي ضد‌التهاب مانند ايبوپروفن مي‌‌تواند اين مشكل را برطرف كند.

http://www.bartarinha.ir

----------------------------

جلوگيري از بارداري بر پايه روش‌هاي هورموني، اغلب با عوارضي جسمي و حتي روحي همراه است، از ناراحتي‌‌هاي اندك گرفته تا بدترين حالاتي كه براي هر فردي متفاوت است. ممكن است شما از ميزان تحمل خود نسبت به اين قرص‌ها تا وقتي كه از آنها استفاده نكنيد، خبر نداشته باشيد اما اين مطلب به چند راه حل براي بسياري از اين مشكلات رايج كه پس از استفاده از اينگونه قرص‌ها پيش مي‌آيد اشاره كرده است.

با سردرد و سرگيجه چه ‌كنيد؟

اگر اين موارد رخ داد صبور باشيد. دكتر «هيلدا هاتچرسون»، پزشك متخصص زنان و استاد دانشگاه كلمبيا در نيويورك، اظهار مي‌كند: «به‌نظر مي‌رسد اين عوارض جانبي در اكثر موارد پس از مدتي استفاده از اين قرص‌ها از بين مي‌روند. اما اگر از بين نرفتند، شايد تغيير مارك قرص‌ها يا حتي نوع موارد پيشگيري بتواند مفيد واقع شود

در بعضي خانم‌ها اگر قرص جلوگيري از بارداري كه مصرف مي‌كنند با قرصي كه آندروژنيك يا هورمون مردانه بيشتري دارد، عوض كنيم، ميزان تمايل جنسي به حالت اوليه باز مي‌گردد

حالت تهوع داريد؟

در اكثريت قريب به اتفاق موارد اين واكنش پس از چند ماه مصرف اين دارو، خودبه‌خود از بين خواهد رفت. اگر اين حالت از بين نرفت و از قرص ضد‌بارداري خوراكي استفاده مي‌كنيد، آن را همراه با غذا ميل كنيد. درصورتي كه از روش‌هايي مانند حلقه يا چسب‌هاي حاوي هورمون استفاده مي‌كنيد و حالت تهوع داريد، بايد روش جلوگيري خود را تغيير دهيد.

اگر قاعدگي شما با اختلال همراه است

دكتر «هاتچرسون» مي‌گويد: «من فكر مي‌كنم اين عارضه نسبت به ديگر عوارض جانبي مصرف قرص‌هاي ضد‌بارداري، بيشتر خانم‌ها را مشوش مي‌سازد. زيرا بسيار غيرقابل پيش‌بيني است و زمان سيكل قاعدگي را بر هم مي‌ريزد. براي حل اين مشكل خوردن قرص درست در يك ساعت معين از روز، ممكن است مفيد باشد. روش‌هاي ضد‌بارداري كه پيش از بارداري انجام مي‌شود مانند تزريق، ميني پيل و كاشت زير پوست، بيشتر با اين حالت همراه هستند. روش‌هاي فوق احتمال كمتر شدن دوره زنانه را بالا برده و گاهي سبب قطع كامل آن مي‌شود
اين پزشك متخصص مي‌گويد: «درصورتي كه لكه بيني داريد، حتما پزشك خود را از اين موضوع مطلع‌سازيد.» دكتر آن فاستر روسالز، سرپرست پزشكي برنامه‌ريزي وظايف والدين گلدن گيت، بيان مي‌كند: «در اينگونه موارد گاهي مي‌توان از دارو‌هاي ضد‌التهابي مانند ايبوپروفن يا گهگاه از كمي استروژن استفاده كرد اما حتما با نظر پزشك

وقتي تمايل جنسي شما كم مي‌شود

درصورت مشاهده اين عارضه، از نوع ديگر دارو‌هاي ضد‌بارداري استفاده كنيد. دكتر «هاتچرسون» در اين مورد معتقد است: «در برخي خانم‌ها اگر قرص جلوگيري از بارداري كه مصرف مي‌كنند با قرصي كه آندروژنيك يا هورمون مردانه بيشتري دارد، عوض كنيم، ميزان تمايل جنسي به حالت اوليه باز مي‌گردد. اگر اين روش هم مفيد واقع نشد بايد از روش ديگري استفاده كرد

خلق و خوي شما عوض شده؟

اگر تنها مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري و نه هيچ عامل ديگري، به راستي سبب نگراني و اضطراب و حتي افسردگي شما مي‌شود، بايد از روش‌هاي غيرهورموني ديگر استفاده كنيد. دكتر هاتچرسون مي‌گويد: «با تجربه‌اي كه من به دست آورده‌ام، اگر خانمي به دليل استفاده از قرص‌هاي ضد‌بارداري دچار افسردگي شود، معمولا تعويض دارو هم در مورد او كارساز نخواهد بود. اين پزشك متخصص مي‌گويد كه براساس تجربيات او تقريبا تمامي راه‌هاي هورموني باعث ايجاد چنين مشكلات مشابهي مي‌‌شوند.» براي برخي از بيماران كه واقعا ‌بايد از قرص جلوگيري از بارداري استفاده كنند، دكتر هاتچرسون در برخي موارد داروي ضد‌افسردگي تجويز مي‌كند كه نتيجه موفقيت آميز و خوبي هم داشته است.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت