مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206

Posted in خودرو - مقایسه مشخصات فنی خودروها

( 9 Votes )

پژو ۲۰۶

۲۰۶ یکی از با سابقه‌ترین و محبوب‌ترین خودروهای تولید داخل محسوب می‌شود. این خودرو ۱۰سالی است که در بازار ایران حضور دارد و در این مدت طرفداران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. ابتدا ۲۰۶ در مدل‌های‌ هاچ‌بک عرضه می‌شد که همین مسئله باعث شده بود،۲۰۶ بیشتر مناسب قشر جوان باشد تا خانواده‌های چند‌نفره چون فضای صندوق بار کوچک و ردیف عقب نسبتا کوچک آن برای مسافرت و خانواده‌های پرجمعیت مناسب نیست. با این حال ایران‌خودرو برای افزایش دایره مخاطبان خود، چند سال پیش ۲۰۶ صندوق‌دار را معرفی کرد تا خانواده‌هایی که فضای بزرگ خودرو برایشان مهم بود هم به سراغ ۲۰۶بروند. ۲۰۶‌ هاچ‌بک در تیپ‌های، ۲ ،۳، ۵، ۶ و ۲۰۶صندوق‌دار هم در تیپ‌های V10، V20، V8، V9، V1 عرضه می‌شود.

۲۰۶ در مقایسه با تندر۹۰ از ظاهری زیباتر بهره می‌برد ولی صندوق بار اضافه شده در مدل صندوق‌دار، در قسمت عقب کمی ‌ناهمگونی به وجود آورده و دید عقب خودرو نسبت به مدل‌ هاچ‌بک کمتر شده است. کاپوت شیبدار ۲۰۶ و کنسول جلوی پهن آن نیز باعث شده تنظیم فاصله با جلو سخت باشد. البته‌ این مشکل پس از چند بار سواری با ۲۰۶ و آشنایی با ابعاد آن مرتفع می‌شود. طراحی داخلی ۲۰۶ یکی از نکات قوت آن نسبت به تندر۹۰ است و با وجود گذشت چند سال از عرضه آن، باز هم زیبا به نظر می‌رسد و کسل‌کننده نیست.


امکانات ۲۰۶ در نمونه‌های فول، کاملا مناسب است. سیستم تهویه اتوماتیک که در مدل تندر۹۰ مشاهده نمی‌شود، چهار شیشه برقی، آینه‌های برقی، دو عدد ایربگ و ترمز دیسکی ABS از امکانات نمونه فول است. با وجود این نمونه‌های پایه آن فاقد امکاناتی همچون تهویه اتوماتیک، شیشه عقب برقی و آینه‌های برقی است و ایربگ و ABS هم از سال ۹۰ به مدل‌های پایه ۲۰۶ اضافه شده‌اند. نبود پشت سری‌های عقب در مدل‌های پایه ۲۰۶، سرنشینان عقب را در مسافت‌های طولانی یا ضربه‌های ناگهانی به پشت خودرو دچار مشکل می‌کند ولی این مشکل در نمونه‌های فول به علت موجود بودن سه عدد پشت سری، وجود ندارد. از نظر فنی،۲۰۶ پايه نه فقط از رقیبش تندر۹۰ بهتر نیست، بلکه شاید با آن برابری هم نکند. مدل V20 ۲۰۶صندوق‌دار و تیپ ۲ و۳ ۲۰۶ هاچ‌بک دارای موتور ۱۳۶۰سی‌سی با قدرت ۷۵اسب بخار است که موتور ضعیفی برای این خودرو محسوب می‌شود ولی برای تردد در شهر مناسب و مصرف آن حدود ۷لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. مدل‌های V8,V9,V1 ۲۰۶ صندوق‌دار و تیپ پنج وشش۲۰۶‌ هاچ‌بک از موتور ۱۵۸۷سی‌سی با قدرت ۱۱۰ اسب بخار بهره می‌برند که کاملا مناسب است و شتاب صفر تا۱۰۰ را به 11/5 ثانیه می‌رساند. در مدل‌های دنده‌ای ۲۰۶، تعویض دنده‌ها سفت‌تر از تندر۹۰ انجام می‌شود. همچنین سواری ۲۰۶ نسبت به تندر۹۰ خشک‌تر به نظر می‌رسد و ناهمواری‌های مسیر داخل کابین احساس می‌شوند. فرمان ۲۰۶ هم در مقابل تندر۹۰ سفت‌تر به نظر می‌رسد.

این روزها قیمت ۲۰۶ به یکی از نکات منفی آن تبدیل شده است و به علت متوقف شدن فروش آن در برهه‌ای از زمان و کمیاب شدن نمونه صفر آن در بازار، قیمت آن بیش از حد بالا رفته است. به گونه‌ای که قیمت ۲۰۶ تیپ۲‌ هاچ‌بک نسبت به ماه‌های آخر سال ۹۰ حدود شش میلیون تومان افزایش پیدا کرده و نمونه صفر تیپ۲ این روزها حدود ۲۱ میلیون تومان معامله می‌شود.تندر۹۰


خودرویی که مونتاژ آن سال ۸۶ به دست پارس‌خودرو آغاز شد. این خودرو همزمان در اروپا هم تولید می‌شود و در اروپا با نام داچیا لوگان شناخته می‌شود. در ابتدا این خودرو با حواشی زیادی در بازار مواجه بود اما پس از گذشت زمان و اثبات کردن مشخصات خوبش به خریداران، امروزه مشتریان زیادی را به سوی خود جلب کرده و از خودروهای پرطرفدار بازار به حساب می‌آید که به دست ایران‌خودرو و پارس‌خودرو مونتاژ می‌شود. تندر۹۰ در سه تیپ E0، E1، E2 در بازار عرضه می‌شود که از نظر موتور با هم مشابهند ولی از نظر سطح تجهیزات با هم تفاوت دارند.


تندر۹۰ از نظر ظاهری به زیبایی ۲۰۶ نیست، ولی طراحی آن، آنقدر هم ناهمگون نیست و نسبتا مناسب به نظر می‌رسد. از ایرادات طراحی تندر می‌توان به نوارهای نازک پلاستیکی روی درها که با نوارهای پهن روی سپرها تناسب ندارند،ارتفاع بیش از حد صندوق عقب و عدم هماهنگی آن با قسمت جلوی خودرو و شیشه‌های جانبی بزرگ اشاره کرد. آینه‌های جانبی پلاستیکی بی‌کیفیت هستند و هنگام جمع کردن صدای ناهنجاری تولید می‌کنند.


فضای داخلی تندر۹۰ بسیار بزرگ‌تر از ۲۰۶ است و راحت و جادار است با این حال طراحی داخلی آن کسل‌کننده است و چندان به چشم نمی‌آید. دکمه‌های روی کنسول جلو بزرگ هستند و به زیبایی این قسمت لطمه زده‌اند. شاید اگر کنسول وسط به کنسول جلویی متصل می‌شد ظاهر این قسمت زیباتر می‌شد. درهای بزرگ تندر۹۰ نسبت به ۲۰۶ بزرگ‌تر و سنگین‌تر هستند. البته بزرگی درها، پیاده و سوار شدن به تندر را آسان‌تر از ۲۰۶ می‌کند و شیشه‌های بزرگ جانبی که به نمای تندر لطمه وارد کرده‌اند، باعث شده‌اند دید داخل بسیار خوب باشد و سقف بلند این خودرو باعث شده که افراد قد‌بلند هم در این خودرو احساس راحتی کنند. البته دید عقب تندر۹۰ به علت صندوق بلند مختل شده و مشکل دید عقب هنگام پارک کردن را باید با نصب حسگر عقب مرتفع کرد، یا از آینه‌های جانبی کمک گرفت. هنگام بالا بودن شیشه‌ها صدای موتور بیشتر از ۲۰۶ داخل کابین احساس می‌شود. تندر۹۰ در نمونه‌های فول (E2) از امکاناتی همچون چهار شیشه برقی، آینه‌های برقی، دو عدد ایربگ، ترمز ABS و رینگ آلومینیومی ‌بهره می‌برد که برای خودرویی در این قیمت مناسب است.


از نظر فنی تندر۹۰ جای ایرادی باقی نمی‌گذارد و می‌توان گفت از نظر فنی، تندر۹۰ از ۲۰۶ سرتر است. موتور ۱۶۰۰سی‌سی ۱۶سوپاپ این خودرو قادر است ۱۱۰ اسب بخار قدرت تولید کند.شتاب اولیه و ثانویه ‌این خودرو بسیار مناسب است و در 10/5 ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و در سبقت‌گیری‌ها راننده را ناامید نمی‌کند. تعویض دنده‌ها نرم‌تر از ۲۰۶ صورت می‌گیرد. همچنین فرمان و سواری تندر هم از ۲۰۶ نرم‌تر است و ناهمواری‌ها کمتر از ۲۰۶ در تندر احساس می‌شود و این سواری نرم به خاطر ارتفاع بلند و تعلیق خوب خودرو است. البته ارتفاع بلند باعث شده کمی ‌از قدرت مانور‌دهی خودرو کاسته شود. تندر۹۰ از خودروهایی بوده که در چند ماه اخیر افزایش قیمت زیادی داشته و مدل E2 lp(مدل فول تندر۹۰) هم‌اکنون حدود ۲۱ میلیون تومان قیمت دارد.

در انتها می‌توان این طور نتیجه‌گیری کرد که اگر به دنبال طراحی داخلی و خارجی زیبا هستید و می‌توانید با برخی از موارد منفی فنی خودرو کنار بیایید، بهتر است ۲۰۶ را انتخاب کنید. ولی اگر موتور، سواری و فنی خودرو برایتان مهم‌تر از زیبایی آن است و می‌توانید زیبایی باطن را به زیبایی ظاهر ببخشید، بدون شک سراغ تندر۹۰ بروید. البته به ‌این نکته نیز باید اشاره کرد که با پرداخت قیمت یک ۲۰۶ تیپ۲ یا ۲۰۶ صندوق‌دار V20 که هر دو از مدل‌های پایه ۲۰۶ با موتور ضعیف و امکانات ناقص هستند، می‌توانید تندر۹۰ E2 که مدل فول این خودرو است و از نظر امکانات و موتور مشابه ۲۰۶‌های فول است را خریداری کنید. مزیت ۲۰۶ نسبت به تندر۹۰ در بازار این است که در نمونه اتوماتیک هم عرضه می‌شود و برای کسانی که به دنبال خودروی اتوماتیک هستند،گزینه تندر۹۰ خط می‌خورد. البته مونتاژ‌کننده تندر قصد فرستادن تندر وانت، ون و اتوماتیک را به بازار دارد تا بازار این خودرو را افزایش دهد.

نظرات 

 
-48 پاسخ: مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206راستین متشکر سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۵:۴۵
بسمه تعالی
با سلام و احترام

نویسنده ی محترم وبسایت سلیقه بازار
تو غلت کردی که در تندر 90 صدای موتور در هنگام بالا بودن شیشه ها بیشتر از 206 شنیده می شود همین طور تو گو خوردی که طراحی داخلی تندر کسل کننده است من هم 206 داشتم اما الان تندر دارم و خیلی راضی ترم تا چشم تو هم دربیاد آشغال
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+15 پاسخ: پاسخ: مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206مدیریت سایت سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ ، ساعت ۰۷:۲۶
با سلام
نظرات در خصوص طراحی داخل خودروها سلیقه ای بوده و سلیقه افراد متفاوت است. با تشکر از اینکه نظر خود را بیان کرده اید اما می توان با استدلال نظر دیگران را نقد کرد
با تشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+12 پاسخ: پاسخ: مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206میترا چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۱:۴۳
عزیزم؟ اسم شما راستینه؟......فکر کنم اسمتون رو "از خود" باید میذاشتین که به فامیلیتون بیاد!!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-5 اخه ال نود هم شد ماشینhosein شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ، ساعت ۰۲:۰۰
اخه مستراح 90هم شد ماشین
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-5 پرضا سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۲:۰۱
نقل قول از راستین متشکر:
بسمه تعالی
با سلام و احترام

نویسنده ی محترم وبسایت سلیقه بازار
تو غلت کردی که در تندر 90 صدای موتور در هنگام بالا بودن شیشه ها بیشتر از 206 شنیده می شود همین طور تو گو خوردی که طراحی داخلی تندر کسل کننده است من هم 206 داشتم اما الان تندر دارم و خیلی راضی ترم تا چشم تو هم دربیاد آشغال

آشغال بیشعور به جای تشکر فحش میدی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+8 پاسخ: مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206سکوت شب جمعه ۰۴ مرداد ۱۳۹۲ ، ساعت ۰۳:۴۰
خاک تو سرت راستین متشکر

همون بدبختی که خدا هم یه تندر اشغال مثل خودت انداخته زیر پات

تندر هم یه حروم زادس مثل خودت

وقتی شعور صحبت نداری باید باهات هم اینطوری حرف زد


بدبخت گوسفند چرون

ندید بدید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+11 مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206جاده خور چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۶:۲۳
سلام
راستین متشکر عذر خواهی خودت را داخل سایت بگذار و از مدیریت سایت معذرت بخواه ایندیگه چه نوع حرف زدنیه !!!!!!!!مگه 206 تو را چیکار کرده که اینقدر فشار بهت اومده....
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 پاسخ: مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206سلمان دوشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۲ ، ساعت ۰۰:۴۶
پژو 206 تیپ 2 که از پراید تو شتاب کم میاره قابل مقایسه با ال 90 نیس.
اگه خواستین کلیپشم میزارم.
206 تیپ 2 تو سرعت 120 تا 145 کیلومتر رو از پراید بهتر پر میکنه(یعنی دنده 4) و کلا هیچ حرفی واسه گفتن نداره.خیلی هم تست کردم با دوستام نه تو تاپ اسپید حریفه پرایده نه تو شتاب اولیه.
بعد شما ها میاین این ماشین ضعیف رو با ال 90 مقایسه میکنین.
من ال 90 ندارم و بدون هیچ تعصبی گفتم(تجربه شخصی)
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 moghayse 2 khodroalireza سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۷:۰۳
سلام دوستان
این متنو جهت کمک به دوستانی میذارم که قصد خرید خودرو دارن
بنده هم اکنون هم ال90 دارم هم 206 تیپ 8 . به طور خلاصه گیربکس و موتور و سیستم فنر بندیه ال90 بسیار سرتر از 206 که این موضوع منجر به سواریه بسیار لذت بخش ال 90 میشه. (چیزی در حد زانتیل)
صدای موتوره ال 90 بسیار کمتر از 206. قدرت حرکت ال 90 ذر سر بالایی بسیار بهتر از 206 ا که دلیلش 16 سوپاپ بودنشه . تنها نکته جالب 206 ریبایی داخل و خارج این خودرو میباشد. راستی دوستان ال 90 مدل 87و86 پارس خودرویی از مذلهای روز بهتره چون کاملا فرانسویه. اما باز هم علاقه به خوذرو کاملا سلیقه ایه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+5 ابراز ارادتنادر پنجشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۰:۳۱
از مدیریت سایت بابت ارائه اطلاعات فنی بسیار دقیق و کامل و اعلام نظرات کاربران با ادب و فهمیده از جمله alireza ، بسیار ممنون هستم. امیدوارم خداوند در کلیه امور همراه و کمکتان باشد. حق نگهدارتان.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 206ALireza شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۳ ، ساعت ۱۶:۰۷
شما همه دارید 206 تیپ 2 رو مقایسه میکنید
206 تیپ 5 از نظر سرعتی ال90 رو میخوره
اصلا گاز میدی جاده رو میکنه اصلا ال 90 با تیپ 5 قابل مقایسه نیس یک مقدار سواریش نرم تر هست ولی قدرت 10 برابر ال 90
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 پاسخ: 206babak پنجشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۳ ، ساعت ۱۳:۳۷
نه من حساب کردم 11 برابر شد! . اصلا گاز میدی جاده رو میخوره !! یعنی ادم روده هاش تحریک میشه با این استدلال پهن شماها بی سواد ها . اخه 110 اسب کلا چی که بخواد اسفالترو بخوره . خوبه تا حالا 200 اسب یا بالاتر از 300 اسب ندیدی اون وقت به چه روزی میوفتی ابله .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 پاسخ: مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206206فاجعه است سه شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۳ ، ساعت ۱۸:۴۰
فقط اینو میدونم 206 = خرج و خرج و خرج
ادم زورش میگیره خرج ماکسیما کنه سواری 206 رو بگیره!!
ما چقدر بدبختیم که ماشین 5000دلاری رده خارج 206 رو 3برابر قیمت جهانی بخریم. چیزی که بیشتر عذاب میده ایکاش همون 206 باشه! هیچ کدام از قطعاتش از فرانسه نمیاد از اول هم نمیومد واسه تحریم ها هم نیست. واسه دلال های لوازم یدکی چینی و متفرقست.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 پاسخ: مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206babak پنجشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۳ ، ساعت ۱۳:۵۱
ضمنا من جفتش رو هم دارم v8 , l90 کلا یک پخن هر دوشون . فقط رنو سوارش نرمتر و کم خرجتره ولی قیافش ضایع هست . پژو هم قیافش خوب ولی سوارش و فنر بندیش خشک و خرجش بیشتر یک ایراد مزخرف دیگش زود گرم کردنشه یه چیز دیگه هم یادم افتاد جلو بندی پهن و ضعیف و پرخرجشه . پژو به هیچ عنوان هیج قطعه اساسی تو بازار نداره و تمام قطعاتش کپی هستند . البته رنو هم همچین اورجینال نیست قطعاتش ولی وضعیتش به مراتب خیلی بهتر از پژو هست در بازار .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: مقایسه مشخصات فنی تندر 90 با پژو 206rasoul يكشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۳ ، ساعت ۱۴:۱۳
با سلام خدمت همه دوستان
من سال گذشته 206 تیپ 2 داشتم ماشینه خوبیه ولی خیلی پرخرجه. یکی از خوبیهاش اینه که کوچیک و جم و جوره . الان حدود 1 ماهی هست که تندر تیپ 2 خریدم تندرم ماشینه خوبیه و در کل به نظر من از 206 و سمند و پارس سرتره . یکی از مزیتهای خوب تندر نرم بودن فنرش هست و مزیت خیلی خوبش موتور شیکشه واقعاً من از موتورش خوشم اومد. در کل تندر نسبت به قیمتش از ماشینهای هم قیمت خودش خیلی بهتره
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت